$
בארץ

הצפות בצפון תל אביב, נזקים בערי השרון ובבסיסי הקריה וגלילות

כוחות הכיבוי וההצלה טיפלו היום בכ-140 הצפות בבתים ובמכוניות. בהוד השרון ובהרצליה חולצו בשלום עשרות מהם 40 ילדים בגנים. בתל אביב הוצפו דרך נמיר ושדרות קק"ל לאחר שמוקדם יותר נחסם צומת גלילות. מערכות מחשב ומבנים ניזוקו בהצפות בבסיסי הקריה וגלילות. טבלת המשקעים: השיאנית היום היא רמת השרון

ynet 14:5526.11.20
מזג האוויר הסוער נמשך ואיתו גם ההצפות. אחרי ערי השרון, הגיע בצהריים (יום ה') תורה של תל אביב שבה הוצפו דרך נמיר ושדרות קק"ל שבצפון העיר. מדובר בצירי תנועה מרכזיים וחשובים. קודם לכן הוזעקו כוחות הצלה לפנות עשרות ילדים מגנים בהוד השרון. במקביל, חולצו נהגים ונשאבו מים מחניונים. הצפות גם ברעננה, בהרצליה שבה חולצו תושבים בסירות, ברמת השרון שבה נרשם שיא המשקעים היומי, ובעוד שורה ארוכה של יישובים. צה"ל מסר כי בהצפות בבסיסי הקריה וגלילות נגרם נזק למבנים ולמערכות מחשב, אך אין פגיעה בכשירות המבצעית.
 ראש העיר הוד השרון אמיר כוכבי ראש העיר הוד השרון אמיר כוכבי

 

משירותי הכיבוי נמסר כי "לוחמי האש פעלו החל משעות הלילה אתמול במאות אירועים ברחבי הארץ, מתוכם 139 אירועי הצפות הכוללים בתים, מרתפים, חניונים תת-קרקעיים וכלי רכב. רוב האירועים התרחשו בהוד השרון ובהרצליה, שם חולצו משעות הבוקר 52 אזרחים. בעיר הוד השרון חולצו במערכת הנוכחית 46 לכודים ללא פגע, מתוכם 40 ילדים מגני ילדים. בשלב זה הוכרזה שליטה על האירועים בעיר וצוותים מתחנת השרון ממשיכים לבצע סריקות וסיורים יזומים בעיר".

 

קריסה באשקלון קריסה באשקלון צילום: אבי רוקח

 

לאורך שעות הבוקר הוצפו מקומות שונים בארץ, בהם בתים, כבישים ורחובות. לוחמי האש הוזעקו בעקבות הצפות בתים, חניונים ומעליות בהוד השרון - שם גם פונו גני ילדים. עד כה לא דווח על נפגעים. אזור מחלף גלילות שמצפון לתל אביב נחסם. רחובות ברמת אביב שבצפון תל אביב הוצפו וכך גם רחוב מוהליבר בבני ברק, רחוב אוסישקין ברמת השרון, רחובות ברעננה, באשקלון ובכפר כנא הוצפו גם כן. תחנת הרכבת בהרצליה נסגרה בגלל הצפות בסביבתה. ברמת השרון ירדו 56 מ"מ של גשם בשעתיים.

 

רחוב מוהליבר בבני ברק רחוב מוהליבר בבני ברק צילום: בני ברקים

 

כמויות המשקעים הגדולות ביותר היום ירדו בדרום אזור השרון. בתחנת המדידה של השירות המטאורולוגי בכפר הירוק, בתחומה של רמת השרון וסמוך מאוד לגלילות, נמדדו 70 מ"מ גשם מ-8 בבוקר, מתוכם 68 מ"מ תוך שלוש שעות בלבד. יותר מ-20 מ"מ גשם מהבוקר ירדו גם באשקלון (28 מ"מ), בעין החורש שליד חדרה (22 מ"מ) ובראש הנקרה שבגליל המערבי (21 מ"מ).

 

שיא הגשם מתחילת המערכת ירד בקיבוץ נגבה שבמישור החוף הדרומי. 118 מ"מ נמדדו שם מאתמול, מתוכם יותר מ-100 מ"מ ירדו עד הבוקר. גם ברמת השרון כבר הגיעו לכמות משקעים תלת-ספרתית ואשקלון, עם 99 מ"מ מתחילת המערכת, תצטרף לרשימה בקרוב מאוד.

 

הצפות בהוד השרון הצפות בהוד השרון צילום: אסי דבילנסקי

 

נהג שמכוניתו שקעה בשלולית ענק ליד קיבוץ גברעם שבנגב המערבי נטש אותה ואותר בריא ושלם. באשקלון קרס חלק מכביש באזור החוף בצפון העיר. כביש 232 בנגב המערבי נסגר לזמן קצר עקב הצפה. הנחלים שוצפים מדרום ועד צפון. גם בהמשך היום קיימת סכנת הצפות בעיקר בערי החוף. כביש החוף נחסם באזור מחלף גלילות בשל הצפה.

 

מפלס הכינרת עלה ביממה האחרונה ב-2.5 ס"מ ועמד הבוקר על 209.955- מטר מתחת לפני הים. כך נמסר מרשות המים. באזור ירדו קרוב ל-30 מ"מ גשם. למפלס העליון חסרים 1.155 מטר.

 

הצפות במחלף גלילות הצפות במחלף גלילות צילום: יאיר שגיא

 

משירותי הכיבוי נמסר כי עשרה צוותים הוזעקו לטפל בהצפה גדולה ברחובות האודם, שביל התיכון וז'בוטינסקי בהוד השרון. הצוותים בשטח דיווחו על בתים, מעליות וחניונים שהוצפו ופועלים בכמה גזרות במקביל. הוזעקו צוותים נוספים והוקפצה גם יחידת להבה (צוללנים).

 

ניצב (בדימוס) יאיר יצחקי, המתגורר ברחוב האודם בהוד השרון, אמר: "זו לא הפעם הראשונה שזה קורה. עכשיו זה יותר חמור. כל הצומת הוצף ואז כל הבניין שלנו - הדירות והחניון - הוצף. נגרמו נזקים גדולים".

 

מאיה, שמתגוררת גם היא ברחוב האודם, הוסיפה: "כלי רכב נתקעו. זה נראה כמו ונציה. הגיעו כוחות רבים של כיבוי אש". עינב סלע, אם לילד שלומד בגן שפונה ונקראה לאסוף אותו הוסיפה: "לא לוקחים סיכון, כי הגשמים צפויים לחזור. מעבירים את הילדים לבית ספר".

 

ממד"א נמסר כי במהלך הלילה והבוקר הוזנקו צוותי רפואה לטפל במקרים רבים של הצפות. ב-00:21 דווח על שני כלי רכב מתחת לגשר בסביבה מוצפת בדרך מנחם בגין ברמת גן. הנהגים חולצו. לא דווח על נפגעים. במקביל, דווח על הצפה ברחוב עליית הנוער בתל אביב ונהג נתקע עם רכבו בתוך שלולית. הוא חולץ ללא פגע. בבני ברק, ברמת גן ובראשון לציון דווח על הצפות בדירות בכמה רחובות. אין נפגעים.

 

כמו כן, ב-04:34 דווח במוקד 101 של מד"א על הצפה ברחוב אלי כהן באשקלון. אדם נלכד ברכב וחולץ. לא דווח על נפגעים. שעתיים לאחר מכן, ב-06:25, קרסה תקרה בקומת גג בבניין ברחוב מבצע סיני בחולון. דיירים נלכדו בדירות וחולצו בשלום. ב-08:50 הוזעקו צוותי מד"א לבית פרטי שהוצף ברחוב סעדיה גאון בהרצליה ולאחר מכן דווח על הצפה ברחוב י.ל פרץ שבעיר - שם חולצה אישה מרכב ללא פגע. בנוסף, לאורך שעות הבוקר התקבלו דיווחים על הצפות ביפו וסמוך לגן ילדים ברחוב דבורה הנביאה בתל אביב. בכל האירועים לא נמסר על נפגעים.

 

בתוך כך, מפלס הכינרת עלה ביממה האחרונה (עד הבוקר) ב-2.5 ס"מ ועמד הבוקר על 209.955- מטר מתחת לפני הים. כך נמסר מרשות המים. באזור ירדו קרוב ל-30 מ"מ גשם. למפלס העליון חסרים 1.155 מטר. רשות הטבע והגנים הודיעה כי המסלולים בשמורת עין גדי נסגרו למבקרים, למעט המסלול הקצר בנחל דוד ובית הכנסת העתיק. גם נחל בוקק נסגר למבקרים. הם מצטרפים לכל מסלולי ההליכה במדבר יהודה שסגורים למטיילים כבר משלשום.

x