$
בארץ

פרסום ראשון

מפנסיה תקציבית לא ישחרר גם המוות: האוניברסיטאות שילמו גמלאות לעובדים שנפטרו

כך נחשף בעתירה מינהלית שהגישו 4 מוסדות השכלה גבוהה נגד משרדי הפנים והמשפטים, לאור סירובה של המדינה להצליב את רשימת מקבלי הגמלאות במוסדות ההשכלה הגבוהה עם מרשם האוכלוסין. באוניברסיטה העברית גילו בדיעבד כי 8 מקבלי קצבה נפטרו. האוניברסיטאות על תשלומי השווא: "סכומים משמעותיים ביותר". המדינה: "צו הגנת הפרטיות לא מאפשר למסור את המידע"

תומר גנון ועמרי מילמן 11:1726.11.20

האוניברסיטאות הגדולות שילמו פנסיה תקציבית לגמלאים או שאריהם שנפטרו - זאת בעקבות סירובו של משרד הפנים להצליב את רשימת הזכאים עם נתוני מרשם האוכלוסין. כך נחשף בעתירה מינהלית שהגישו אתמול (ד') לבית המשפט המחוזי בירושלים 4 מוסדות להשכלה גבוהה נגד שר הפנים ומשרד המשפטים. מהעתירה עולה למשל שהאוניברסיטה העברית בירושלים גילתה לאחרונה במקרה כי 8 זכאי גמלה מטעמה נפטרו.

 

 

על פי העתירה, שלה שותפים גם הטכניון, אוניברסיטת ת"א ואוניברסיטת חיפה, לאור המצב שבו משרד הפנים מסרב לבצע בדיקה עבורן מי מהגמלאים נפטרו "לא ניתן להעריך את היקף התשלומים המשולמים על ידם – לשווא – במהלך החודשים האחרונים, אולם ככל הנראה מדובר בסכומים משמעותיים ביותר". האוניברסיטאות מבקשות מבית המשפט לחייב את המדינה למסור להן את המידע "על מנת למנוע בזבוז משווע של כספי ציבור שלא לצורך".

 

האוניברסיטה העברית. 8 זכאים לגמלה נפטרו האוניברסיטה העברית. 8 זכאים לגמלה נפטרו צילום: ויקיפדיה

 

מהתכתבויות בין נציגי האוניברסיטאות למשרד הפנים, עולה שעד תחילת שנת 2020 היה נוהל לפיו האוניברסיטאות היו שולחות למשרד הפנים קובץ שמות של גמלאי המוסדות, על מנת שיבדוק מול מרשם האוכלוסין האם הם עדיין בחיים. זאת על מנת שלא ישולמו קצבאות חודשיות ללא סיבה. אלא שהחל מחודש פברואר הודיע משרד הפנים כי הוא מבטל את הנוהל.

 

על פי מכתב שנשלח ממשרד הפנים לאוניברסיטה העברית בחודש אפריל, הנוהל שונה משום שאוניברסיטה, בהיותה מוסד להשכלה גבוהה, אינה זכאית לקבל מידע אודות פטירת זכאי הגמלה לפי צו הגנת הפרטיות (קביעת גופים ציבוריים). בעבר, כך נטען, הועבר לידה מידע מרשות האוכלוסין וההגירה בשל טעות. הפתרון, לפי הרשות, הוא תיקון של הצו או שינוי חקיקה.

 

על פי ההתכתבויות שצורפו לעתירה, מוסדות ההשכלה הגבוהה פנו גם למשרד המשפטים בנושא, אולם התשובה שקיבלה ממחלקת ייעוץ וחקיקה היתה כי עמדת משרד הפנים מקובלת עליהם. בעקבות זאת הוגשה העתירה.

 

למכתב הסירוב של משרד המשפטים למסירת המידע על גמלאים שמתו לחצו כאן

 

"מדובר במוסדות הנשענים במידה לא מבוטלת על תקציבי המדינה (הוועדה לתכנון ותקצוב שליד המועצה להשכלה גבוהה", נכתב בעתירה שהוגשה על ידי משרד עורכי הדין בן ארי, פיש, סבן ושות'. "מכח הסכמים קיבוציים שבין העותרים לבין עובדיהם, נושאים העותרים בתשלומי פנסיה תקציבית לחלק מגמלאיהם או שאיריהם – ובסך הכל משלמים חודש בחודשו קצבאות פנסיה תקציבית לאלפי גמלאים/שארים. עם פטירתו של זכאי הגמלה פוקעת זכותו לגמלה זו, אולם במקרה שהמוסד אינו יודע דבר על הפטירה, הוא אינו יודע להפסיק לשלם את הגמלה, ובאופן זה משולמת גמלה לשווא ונוצר בזבוב משווע של כספי ציבור, שלא לצורך".

 

תשלומי הפנסיה התקציבית הם נטל לא מבוטל על המוסדות האקדמיים, למרות שהמדינה לוקחת חלק מהתשלומים עליה, בהתאם להסכם שונים. כך למשל לפי הדוחות הכספיים, בשנה שילמה האוניברסיטה העברית 635 מיליון שקל עבור פנסיות תקציביות, כאשר סך החבות האקטוארית שלה עומדת על 4.6 מיליארד שקל . אוניברסיטת תל אביב שילמה פנסיות בהיקף של 166 מיליון שקל בשנה שעברה וסוחבת התחייבויות בהיקף של מעל 2.7 מיליארד שקל. העלות השנתית של תשלומי הפנסיה התקציבית באוני' חיפה עומדת על כ-100 מיליון שקל בממוצע וההתחייבות של אוני' חיפה לפנסיות תקציביות עמדה בשנה שעברה על 884 מיליון שקל ותשלומי הפנסיה של מכון ויצמן עמדו בשנה שעברה על 13.7 מיליון שקל, וסך החבות של המכון עומדת על 152 מיליון שקל.

x