שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

קבינט הקורונה אישר את חזרת תלמידי התיכונים ביום ראשון

שרי הקבינט הצביעו במשאל טלפוני על חזרתם של 400 אלף תלמידי כיתות י' עד י"ב ללימודים בתחילת השבוע; משרד החינוך פרסם את מתווה החזרה ללימודים: קבוצות של עד 20 תלמידים, לפחות יומיים בשבוע; פרויקטור הקורונה, פרופ' נחמן אש: "סגר שלישי בהחלט על הפרק"

כלכליסט ו-ynet 23:2226.11.20

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

23:30 - קבינט הקורונה אישר את חזרת תלמידי התיכונים ביום ראשון, זה מתווה הלימודים

 

קבינט הקורונה הצביע הערב (חמישי) במשאל טלפוני בעד חזרתם של 400 אלף תלמידי כיתות י' עד י"ב ללימודים ביום ראשון הקרוב.

 

משרד החינוך פרסם את מתווה החזרה, ובו ממליץ שהמורים יתנו קדימות להכנה לבגרויות החורף או למקצועות שקשה ללמדם מרחוק. לפי המתווה, ילמדו תלמידי כיתות י'-י"ב בחצאי קבוצות של 20 תלמידים לכל היותר, לפחות יומיים בשבוע. ניתן לקיים פעילויות חינוכיות בשטח פתוח, והן תתקיימנה בקבוצות של 19 תלמידים. כל קבוצה תוכל לפגוש עד ארבעה מורים.

לפי המתווה, לכל תלמיד יותר לעבור בין שתי קבוצות לכל היותר, כולל כיתה אורגנית, מגמות והקבצות. מורה יוכל לעבור רק בארבע קבוצות לכל היותר. מורה לחינוך גופני יוכל ללמד יותר מארבע קבוצות קבועות של תלמידים, ובלבד שהשיעורים מתקיימים במרחב הפתוח או באולם ספורט, כאשר בכל עת הוא עוטה מסכה ושומר מרחק של שני מטרים לפחות בינו לבין התלמידים.

 

עוד נכתב במתווה כי הלימודים יתקיימו תוך הקפדה על הנחיות משרד הבריאות בדגש על עטיית מסכות, הקפדה על היגיינה אישית, אוורור כיתות, שמירת מרחק, ככל האפשר, בהפסקות, בזמן השיעורים, בחדרי המורים ובמרחבי הפעילות המשותפים במוסד החינוכי ובפעילויות חוץ.

כדי לייעל את הלמידה ממליץ משרד החינוך שהמפגשים הפיזיים ינוצלו גם לתהליכי הערכה, מתכונות, ומבחני אמצע, כך שהתלמיד יוכל להתכונן להיבחנות החיצונית. עוד נכתב כי מומלץ לשלב מרתונים לבגרות באופן מרוכז וכי כדאי שבזמן המפגשים הלימודיים יינתן זמן גם להיבטים חברתיים ורגשיים. 

 

"מומלץ לבנות מתווה קבוע לפתיחת יום הלימודים ולסגירתו בדגש על מפגש חברתי רגשי. מומלץ לערוך מיפוי ולזהות פערים לימודיים ברמת כיתה וברמה פרטנית של תלמידים ולתת מענה מותאם", נכתב.

 

לפי המתווה, 423 אלף תלמידי כיתות ז'-ט' צפויים לחזור ללימודים ב-6 בדצמבר. גם הם ילמדו בחצאי קבוצות של 20 תלמידים לכל היותר, לפחות יומיים בשבוע.

 

יו"ר התאגדות מנהלי בתי הספר העל יסודיים, מנשה לוי, מאוכזב מהמתווה. "לצערי, לא ניתן ליישם בצורה רצינית את המתווה לתלמידי י'-י"א-י"ב שפורסם על ידי משרד החינוך", אמר לוי. "עם המגבלות של מקסימום ארבעה קפסולות למורה ושתי קפסולות לתלמיד, ניתן להביא את התלמידים לבית הספר ליום וחצי בשבוע לכל היותר".

 

לדבריו, כדי להפוך את המתווה לרציני יש לאפשר לכל מורה ללמד עד שמונה קפסולות ולכל תלמיד עד ארבע קפסולות. לוי אף קרא למשרד החינוך לצמצם את החומר לבחינות הבגרות ב-50% משום שהלמידה בקפסולות גורמת לצמצום מספר השיעורים בחצי. 

 

22:15 - נתוני הקורונה: 745 נדבקים מאומתים אובחנו מחצות

 

משרד הבריאות עדכן כי מחצות ועד השעה 19:00 אובחנו 745 נדבקים מאומתים בנגיף הקורונה. במהלך היום נערכו 36,266 בדיקות, מהן 2.1% נמצאו חיוביות. מניין החולים הפעילים בארץ עומד על 9,427 בני אדם. מצבם של 276 חולים מוגדר קשה, מהם 121 במצב קריטי. 114 חולים מונשמים. מפרוץ המגפה בארץ נפטרו כתוצאה מסיבוכי הנגיף 2,829 בני אדם.

 

20:30 - הפרויקטור החדש בתדרוך ראשון: "להיערך לפחות לעוד שנה של קורונה"

 

פרויקטור הקורונה החדש, פרופ' נחמן אש, אמר הערב (ה') כי יש להיערך לעוד שנה לפחות של התמודדות עם המגפה. בתדרוך ראשון על מצב המגפה מאז שנכנס לתפקידו הוסיף כי "סגר שלישי בהחלט על הפרק". התדרוך מתקיים על רקע העלייה במספר המאובחנים בימים האחרונים, שעמד אתמול על יותר מאלף. עם זאת, שיעור החיוביים נותר נמוך מ-2% ועמד אתמול על 1.8%.

 

נחמן אש נחמן אש צילום: טל שחר

לדבריו, "דווקא כעת עם פתיחת המסחר והלימודים נדרשת עוד אכיפה משטרתית ועוד אחריות אישית בטרם תתרחש הידרדרות מהירה וחמורה". על המרוץ אחר החיסון אמר: "אנחנו נערכים במרץ להוביל מבצע חיסונים ארצי לטובת כלל אזרחי ישראל. בסיום מבצע החיסונים אני מקווה שנוכל להכריז שהעם בישראל ניצח את הקורונה, אבל זה ייקח עוד זמן. עד אז נכונים לנו עוד ימים קשים. יש מי שחושב שהקורונה אוטוטו מאחורינו, אני רואה את הדברים אחרת. זה לא הולך להיות קל, זה לא הולך להיות קצר.

 

"הנחת העבודה שלי כראש מגן ישראל היא שהקורונה תהיה כאן בשנה הקרובה. חיסון יעיל של האוכלוסייה יהיה במקרה הטוב סביב 2021 ובמקרה הפחות טוב לקראת סוף שנה הבאה". 

 

 

14:30 - נתניהו: יהיו לנו מיליוני חיסונים ואין שום מגבלה לוגיסטית להקפאה

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הבריאות יולי אדלשטיין ביקרו הבוקר (ה') במרכז הלוגיסטי "טבע סלא" בשוהם, שעתיד לקלוט, לאחסן ולשנע את החיסונים נגד קורונה בתנאים מיוחדים. נתניהו אמר כי "יהיו לנו מיליוני חיסונים ואין שום מגבלה לוגיסטית להקפאה".

 

נתניהו אמר כי "בשבוע הבא שר הבריאות יביא צוות מקצועי שיציג לי ולשר הביטחון את אופן חלוקת החיסונים". לדבריו, "יהיו לנו מיליוני חיסונים לכל אזרח בישראל שיחפוץ בכך יותר מפעם אחת. ממה שאני רואה כאן אין לנו שום מגבלה לוגיסטית לשימור ההקפאה, וחלוקה של החיסונים הללו זו בשורה מאוד חשובה לסיום המגפה במדינת ישראל".

 

 

10:00 - למעלה מ-1,000 נדבקים ב-60 אלף בדיקות אמש

 

לראשונה מאז 21 באוקטובר אובחנו אתמול (ד') יותר מאלף נדבקים חדשים בקורונה. כך עולה מנתוני משרד הבריאות שפורסמו הבוקר. אתמול בוצעו יותר מ-60 אלף בדיקות קורונה ושיעור החיוביים עומד על 1.8%. שיעור המאומתים ללא בדיקות סקר הוא 2.2%. בבתי החולים ברחבי הארץ מאושפזים 510 חולי קורונה, 282 מהם במצב קשה. 122 חולים מחוברים למכונות הנשמה. מספר הנפטרים מאז פרוץ המגפה עומד על 2,826. גם מספר החולים הפעילים, כפי שמגדיר אותם משרד הבריאות, ממשיך לעלות והבוקר הוא הגיע ל-9,422.

 

 

מהנתונים עולה כי 1,224 מהחולים מתגוררים בירושלים, 416 בנצרת, 341 בחיפה, 292 בתל אביב, 228 באום אל פחם, 176 ברהט, 172 בבני ברק, 134 בחולון, 133 בעראבה, 133 בבאר שבע, 130 ברמלה, 129 בפתח תקווה, 127 בטייבה, 123 בכפר קאסם, 116 בשפרעם, 115 בראשון לציון, 114 במג'דל שמס, 112 במג'דל כרום, 108 בבוקעאתא, 107 באכסאל, 106 בסכנין ו-105 באשדוד.

 

בדיקות קורונה באור יהודה בדיקות קורונה באור יהודה צילום: איי אף פי

 

לשם השוואה, שלשום אובחנו 832 ישראלים כחיוביים לקורונה ובוצעו קרוב ל-58 אלף בדיקות. 1.4% מהן היו חיוביות. שיעור החיוביים ללא בדיקות סקר עמד שלשום על 1.8%.

בבדיקות סקר שנערכו בבתי אבות שיעור החיוביים עמד על 0.1%, בבדיקות סקר של בני הישיבות על 1% ובבדיקות המוגדרות "הוראה" שיעור החיוביים עמד על 2.1% (47 מתוך 2,212 בדיקות) - גבוה מהנתון ללא בדיקות סקר.

 

בתוך כך, קובע דו"ח אמ"ן כי "בתמונה הכוללת - ובפרט לקראת השבוע הבא - מימוש ההקלות המתוכננות ללא הקפדה יתרה שתלווה אותן (מסיכות, ריחוק חברתי, אכיפה וכו') בכלל המגזרים במדינה, צפוי להאיץ את רמת התחלואה".

 

8:00 - לכבוד "בלאק פריידי": יוזמים פתיחה כבר בחצות

 

לאחר שקבינט הקורונה הצביע אתמול בערב בעד פיילוט הקניונים שיחל כבר ביום שישי, במסגרתו ייפתחו 15 קניונים ברחבי הארץ שיוגרלו מבעוד מועד, והסיכום שהושג לפיו הקניונים שייפתחו הם קניוני עופר (מליסרון) בבאר שבע, פתח תקווה והקריון, וקניון עזריאלי במלחה, בקניוני עופר מתכוונים לפתוח את הקיריון, הקניון הגדול בפ"ת וגרנד קניון בבאר שבע כבר הלילה בחצות.

 

הוסכם כי היוזמה, שהוצעה לקראת "בלאק פריידי", תצא לפועל אם יקבלו הסכמה של 50% מהשוכרים. רשתות פוקס כבר הודיעו שייענו ליוזמה.

(אורנה יפת)

 

 

 

x