$
בארץ

קרדיט סוויס: אי אישור התקציב מגביר את חוסר הוודאות סביב השקעה בישראל

כלכלני הבנק מציינים בסקירה מיוחדת, כי הצמיחה העולמית תגדל ב-4.1% בשנת 2021. "אנו מאמינים כי עם ההתאוששות הכלכלית נראה עליות בנכסים פיננסיים ובמניות בפרט, במהלך השנה הקרובה", כתב מייקל סטרובק, מנהל ההשקעות הראשי של קרדיט סוויס

רועי ברגמן 14:0824.11.20

הצמיחה העולמית תגדל ב-4.1% בשנת 2021. כך קובעים כלכלני בנק קרדיט סוויס השוויצרי בסקירה מיוחדת שהוציאו היום. כלכלני הבנק מעריכים כי השפעות מגפת הקורונה יימשכו לתוך השנה הבאה ובין היתר יתמכו בהמשך סביבת הריבית האפסית בכלכלת המפותחות וכתוצאה גם בהמשך העליות בשוקי המניות, שימשיכו לפי הבנק להעניק תשואת יתר על אפיקי השקעה אחרים.

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כץ ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כץ צילום: רויטרס

 

מייקל סטרובק, מנהל ההשקעות הראשי של קרדיט סוויס, התייחס לנושא עם פרסום הסקירה: "אנו מאמינים כי עם ההתאוששות הכלכלית נראה עליות בנכסים פיננסיים ובמניות בפרט, במהלך השנה הקרובה. למרות זאת, ישנם סיכונים רבים שעדיין יש צורך לעקוב אחריהם בקפידה. כדי לשמר הון ולעמוד בהתחייבויות ארוכות טווח, על המשקיעים לשים דגש על אסטרטגיות במגוון רחב של נכסים, ועל נתח משמעותי מהתיקים אשר יושקעו במניות."

 

בחלוקה לפי איזורים, בקרדיט סוויס מעריכים כי בארה"ב תעמוד הצמיחה בשנה הבאה על 4.2% לצד המשך היחלשות הדולר מול מטבעות מובילים בעולם. בגוש היורו מעריכים כלכלני הבנק ההתאוששות תהיה איטית יותר וכי חזרה של התמ"ג לרמות טרום המגפה תהיה רק בשנת 2022. סין, הראשונה לחוות את משברה קורונה, צפויה להערכת כלכלני קרדיט סוויס להיות בין היחידות שירשמו צמיחה בפועל בשנת 2020 והיא גם זו שתוביל את ההתאוששות העולמית בשנה הבאה.

 

תשומת לב לזירה הפוליטית בישראל

 

בהתייחס לישראל מזכירים כלכלני הבנק את החלטת חברות הדירוג הבינלאומיות להותיר את דירוג האשראי של ישראל ברמתו הנוכחית, חרף ההתדרדרות במצבה הפיסקלי. כלכלני הבנק מדגישים כי ההתפתחויות הפוליטיות יעמדו במוקד תשומת הלב בחודשים הקרובים ומציינים כי אי אישורו של התקציב מגביר את אי הוודאות סביב המשק המקומי.

 

באשר לצד המוניטרי, בקרדיט סוויס מעריכים כי המדיניות המרחיבה שנקט בנק ישראל לאור משבר הקורונה תישאר לתקופה ממושכת. הנחת היסוד של כלכלני הבנק השוויצרי היא שהמשק הישראלי יחזור לפעילות שגרתית פוסט-קורונה רק לקראת מחצית 2021.

 

אחרי שהדולר נפל לשפל של 12 שנה מול השקל מעריכים בקרדיט סוויס כי בנק ישראל צפוי להמשיך ולהתערב בשוק המט"ח במטרה למנוע מלחצים מבניים להביא לעליות משמעותיות בשער השקל מול הדולר והאירו.

 

המניות ימשיכו להניב תשואת יתר

 

באשר לפיזור ההשקעות בשנה הקרובה, בקרדיט סוויס מעריכים כי שוקי המניות ימשיכו להניב תשואות אטרקטיביות מול שוק האג"ח, שמניבות תשואות נמוכות. המגזר המועדף להשקעה על ידי הבנק הוא שירותי הבריאות והם מציינים כי הזדמנויות נוספות צפויות במגזרים מחזוריים שצפויים ליהנות מהתאוששות הכלכלה הגלובלית.

 

בשוק האג"ח מעריכים כלכלני קרדיט סוויס כי התשואות יהיו נמוכות במקרה הטוב ומסמנים את האג"ח בשווקים המתפתחים כאטרקטיביות. בשוק הסחורות, מעריכים בקרדיט סוויס כי השוק ימשיך לצמוח בשנה הקרובה בהתאם למגמת ההתאוששות בעולם. גם בשוק הנדל"ן צופים כלכלני הבנק התאוששות שנובעת מחזרה לשגרה ומתמיכה של סביבת הריבית הנמוכה. בבנק מעדיפים להתמקד בנדל"ן התעשייתי ובמרכזים הלוגיסטיים.
x