$
בארץ

הקבינט הכריע: כל מערכת החינוך תיפתח בשבועיים הבאים בערים ירוקות וצהובות

לאחר שעות של דיונים, צעקות והסתייגות מצד רה"מ, קבינט הקורונה אישר באישון לילה בהחלטה דרמטית את הצעת השר גלנט לפתיחת כל מערכת החינוך בערים עם תחלואה נמוכה. תלמידי ה'-ו' יחזרו כבר הבוקר לבתי הספר, כיתות י' ומעלה ביום ראשון, והחטיבות שבוע לאחר מכן. המהלך ילווה בהגדלת כמות הבדיקות בקרב עובדי ההוראה והתלמידים

איתמר אייכנר, ynet 07:1024.11.20

החלטה דרמטית באישון לילה, אחרי שעות של דיונים וצעקות: שרי קבינט הקורונה אימצו הלילה (בין שני לשלישי) את מתווה שר החינוך יואב גלנט לפתיחת מערכת החינוך כולה בערים עם תחלואה נמוכה, כאלו המוגדרות כירוקות או כצהובות. לפי המתווה שאושר פה אחד בקבינט, תלמידי התיכונים (כיתות י' ומעלה) יחזרו כבר ביום ראשון הקרוב לבתי הספר ותלמידי חטיבות הביניים יחזרו ביום ראשון שלאחר מכן. כצפוי, השרים אישרו גם את ההחלטה העקרונית לפתוח כבר הבוקר את כיתות ה'-ו'. המהלך ילווה בהגדלת כמות הבדיקות בקרב עובדי ההוראה והתלמידים.

 

לימודים בביה"ס בימי קורונה לימודים בביה"ס בימי קורונה צילום: רויטרס

 

עיקרי ישיבת קבינט הקורונה:

 

• אושררה ההחלטה העקרונית לפתוח הבוקר את כיתות ה'-ו'

• תלמידי י'-י"ב יחזרו חלקית לכיתות ביום א' הקרוב

• תלמידי ז'-ט' יחזרו חלקית לכיתות שבוע לאחר מכן, ב-6.12

• יורחבו בדיקות הקורונה לצוותי ההוראה ולתלמידים

• הסכמה על פיילוט לפתיחת קניונים ביום חמישי הקרוב

• תוצג הצעה לפיילוט דומה עבור השווקים

• אין החלטה על חובת הורדת אפליקציית "המגן 2"

• צעקות בדיון בין גנץ לנתניהו, בצל המשבר הפוליטי

 

ישיבת הקבינט הסוערת נמשכה שמונה שעות, וההחלטה הסופית התקבלה מעט לפני השעה 02:00. המתווה שאושר קובע כי תלמידי ז'-י"ב ילמדו בחצאי כיתות בלמידה משולבת - ויגיעו לפחות יומיים לבתי הספר. בנוסח ההחלטה שאושרה הלילה נכתב כי תישמר האפשרות לגמישות בין "קבוצות הכיתות". מדובר בהישג גדול עבור גלנט, שהצליח לשכנע את ראש הממשלה בנימין נתניהו לקבל את המתווה עוד הלילה, למרות שנתניהו הביע בדיון הסתייגות וחשש מעלייה מחודשת בתחלואה.

 

גלנט בירך בדיון על אישור המתווה שלו ואמר כי "הממשלה עשתה את הדבר הנכון ונתנה עדיפות לחינוך". הוא הודה במיוחד לשרים יזהר שי (כחול לבן) ואריה דרעי (ש"ס), שהובילו עמו קו של פתיחת מערכת החינוך באופן מיידי. בהודעה שפרסם לאחר תום הדיון מסר גלנט: "המנהלים והמורים ערוכים לפתיחת מוסדות החינוך השונים ויחד עם גורמי הבריאות נגדיל את היקף הבדיקות לתלמידים ולצוותי ההוראה, כדי לשמור על בריאותם. תודה לראש הממשלה ולשרי הקבינט על התמיכה. לכם, התלמידים היקרים לנו מכל, נותר רק להכין את הילקוט".  

 

שר החינוך יואב גלנט. "נותר רק להכין את הילקוט" שר החינוך יואב גלנט. "נותר רק להכין את הילקוט" צילום: נמרוד גליקמן, שלו שלום

 

לפי שר האוצר ישראל כץ, ה‏קבינט הסכים הלילה גם להתחיל השבוע בפיילוט פתיחת הקניונים. לדבריו, מחר יאושרו התקנות ומחרתיים, ביום חמישי, ייצא לדרך הפיילוט לפתיחת 15 קניונים למשך שבעה ימים - לקראת פתיחתם של כלל הקניונים בישראל. כמו כן, הוחלט שתוצג בהמשך הצעה לפיילוט עבור פתיחת השווקים.

 

בדיון עלתה גם הצעה לחייב אזרחים להוריד לטלפונים שלהם את אפליקציית "המגן 2", אך בסוף הישיבה הוסכם להמשיך בבחינת ההיבטים המשפטיים של המהלך, וטרם התקבלה החלטה סופית. שר המשפטים אבי ניסנקורן היה היחיד מבין השרים בדיון שהתנגד להצעה הזו, בטענה שאף דמוקרטיה מערבית אחרת לא מחייבת אזרחים להוריד אפליקציות מסוג זה, אלא רק ממליצה ומעודדת לעשות זאת. "זה מדרון מסוכן לכיוון האח הגדול", אמר ניסנקורן. גם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט התנגד, מסיבה דומה. במשרד האוצר הזהירו כי האפליקציה אינה אמינה מספיק וכי רבים ייכנסו לבידוד שווא. משרד הבריאות הביע אף הוא ספק לגבי אמינות האפליקציה.

 

לאחר ישיבת הקבינט התכנסה ועדת השרים לאזורים מוגבלים שהחליטה להטיל סגר על מג'ד אל-כרום ועל כפר מנדא למשך חמישה ימים מהיום ב-14:00, וכן להאריך את הסגר על עראבה בחמישה ימים.

 

בצל המשבר הפוליטי: עימות בין גנץ לנתניהו

 

כבר בתחילת הדיון אמש הסתמנה הסכמה בקרב השרים לפתיחת מערכת החינוך כפי שהציע גלנט, אולם אז נתניהו בחר למקד את הדיון בסוגיית הורדת מקדם ההדבקה (מספר ה-R), תוך שהוא מביע חשש מהסרה מהירה מדי של ההגבלות. במהלך הדיון הממושך נרשמו חילופי האשמות והטונים גברו בשלב מסוים לכדי צעקות של ממש. שרי כחול לבן בני גנץ וגבי אשכנזי התעמתו עם נתניהו: "יש החלטה שאתה לא מסכים איתה אז מורידים אותה מסדר היום? למה קיימנו דיון?", תקפו. נתניהו הזהיר בתגובה מסגר שלישי, אם התחלואה תעלה.

 

נתניהו הזהיר בדיון מפני העלייה במקדם ההדבקה, שכרגע עומד על יותר מ-1 ומצביע על התפשטות המגפה. "הציבור מסתכל עלינו ואומר 'דיר באלק, תשתלטו על המחלה'. אף אחד לא מביא לי הצעה איך להוריד את ה-R. אם צריך שאהיה 'האיש הרע', אני אהיה", אמר רה"מ. השר יובל שטייניץ התריע גם הוא מהקלות: "אם נמשיך לפתוח, בעוד חודש נגיע ל-2,000 חולים ביום".

 

נתניהו וגנץ. עוד עימות סוער נתניהו וגנץ. עוד עימות סוער צילומים: אלכס קולומויסקי, אוראל כהן

 

לפני שבסופו של דבר השתכנע ותמך גם הוא במתווה, נתניהו רמז כי הוא לא רוצה לקבל כעת החלטה בעניין מערכת החינוך: "אני רוצה לראות איך אנחנו מורידים את ה-R לפני שאנחנו מחליטים על החינוך ועל הקניונים. זה לא נוח ציבורית, אבל זה חובה גם אם זה ייקח לנו עוד יום".

 

נתניהו שמע על הדיווחים מתוך הישיבה והתלוצץ בפני השרים: "עוד לא צרחתי עליכם, אם אני אצרח אתם תדעו"

 

בשלב זה התעמת איתו שר החוץ גבי אשכנזי: "יש החלטה שאתה לא מסכים איתה אז מורידים אותה מסדר היום?".

 

נתניהו: "אם צריך נדחה את ההצבעה למחר או למחרתיים".

 

אשכנזי: "אם לא מצביעים - למה התכנסנו?".

 

נתניהו: "זה מאוד קשה. זה לא נוח. אבל זה הדבר הנכון לעשות".

 

אשכנזי: "ההצעה ששמו לסדר היום היא על חינוך וקניונים, ראש הממשלה מבקש לשנות את הדיון לאיך להוריד את ה-R".

 

אחר כך הצטרף לעימות גם שר הביטחון בני גנץ: "למה קיימנו דיון אם אין החלטות? ישבנו שלוש שעות ושמענו סקירות, ועכשיו הדבר הזה יורד. אני מציע שנעשה דברים לפני הדיון ולא אחרי שלוש שעות דיון".

 

נתניהו: "אם לא נוריד את ה-R נגיע לסגר שלישי תוך זמן קצר".

 

גנץ: "אני אומר לחברים פה - הדיון הזה לא יגיע לשום מקום. חבל שלא עשינו היערכות לדיון. ככה אי אפשר לנהל את הדיונים האלה. אני מצטער שאני אומר את זה".

 

אז הידרדר הדיון לחילופי צעקות בין ראש הממשלה לראש הממשלה החליפי. נתניהו אמר: "אני לא רוצה לקבל החלטה פוליטית". גנץ השיב: "זו לא החלטה פוליטית, זה העתיד של ילדינו. אסור שתהיה איפה ואיפה בחינוך. שר החינוך הביא לנו מתווה מסודר, שקול, אחראי - ואנחנו אפילו לא מצביעים עליו? אז למה התכנסנו? על מה אנחנו מדברים שלוש שעות?". לאחר ששמע על הדיווחים מתוך הישיבה אמר נתניהו לשרים: "עוד לא צרחתי עליכם. אם אני אצרח אתם תדעו".

 

העימות בין נתניהו לגנץ מגיע בצל המשבר הפוליטי שמאיים להקדים את הבחירות, ואחרי יממה של חילופי דברים קשים בין השניים. גנץ החליט להקים ועדת בדיקה לעניין רכש הצוללות וכן אמר בריאיון ל"ידיעות אחרונות" ש"המדינה על אש קטנה כי נתניהו חושב קודם כל על המשפט". נתניהו אמר בתגובה על הקמת הוועדה כי "בושה שגנץ משתמש בצה"ל ככלי לניגוח פוליטי". מנגד נתניהו נסע לפגישה דרמטית בסעודיה עם יורש העצר מוחמד בן סלמאן והסתיר זאת מגנץ ואשכנזי.

 

לימודים בימי קורונה לימודים בימי קורונה צילום: קובי קואנקס

 

השיטה שעשויה לאפשר פתיחת בתי ספר גם בערים עם תחלואה גבוהה

 

בתחילת הישיבה אתמול קרא פרויקטור הקורונה פרופ' נחמן אש לפתוח את יתר מערכת החינוך ביישובים עם תחלואה נמוכה (ירוקים וצהובים), תוך ביצוע בדיקות. פרופ' אש ציין כי "יש עלייה קלה מאוד בתחלואה במערכת החינוך, אך מספר הבדיקות גדל מאוד". שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר כי משרדו יתמוך בפתיחת בתי הספר ביישובים עם תחלואה נמוכה, רק אם למשך שבועיים לאחר מכן לא יהיו הקלות נוספות כלל. משרד הבריאות בראשותו הציע כי כיתות ז'-י"ב ייפתחו רק ב-6 בדצמבר, ובתנאי שלא יהיו הקלות נוספות עד 20 בדצמבר. ההצעה הזו לא אומצה בסופו של דבר.

 

ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי-פרייס אמרה כי אפשר יהיה לפתוח את מערכת החינוך גם ביישובים עם תחלואה גבוהה יותר, אם יצליח הניסיון שעורך משרד הבריאות בשיטה של איגום מטושים המאפשרת את הגדלת קיבולת הבדיקות. בשיטה כזו בודקים באותה מבחנה שמונה עד עשר בדיקות קורונה, כך שמכשירי הבדיקה יכולים לבדוק מספר גדול יותר של דגימות במקביל. אם אחת הדגימות במבחנה נמצאת חיובית, בודקים באופן פרטני את כל הדגימות שהיו בה.

 

שר הפנים אריה דרעי, שגלנט כאמור שיבח אותו על תמיכתו במתווה שלו להרחבת פתיחת מערכת החינוך, אמר כי "אסור לנו לאבד דור שלם של ילדים". בדיון אמר דרעי כי המצב הנוכחי קשה במיוחד עבור תלמידים מעוטי יכולת. "כואב לי מאוד מצב הפריפריה והשכבות החלשות, ששם אין משאבים ועזרה לתלמידים מחוץ לכותלי בית ספר. אין גורמים מחוץ לבתי הספר שיכולים לעזור לתלמידים בפריפריה. ולכן, מבחינת הערכים שלי, הנושא החינוכי קודם לכל דבר".

 

גלנט עצמו ציין בדיון כי ב-99 אחוזים מגני הילדים אין חולים: "אם נמשיך לדון על הנושא ולחכות לפתיחה - לא יקרה כלום חוץ מנזק לתלמידים. אנחנו חייבים להחזיר אותם לבתי הספר ביום ראשון הקרוב". שר האוצר ישראל כץ אמר: "גם אני בעד פתיחת מערכת החינוך. אין קשר בין מערכת החינוך לבין המסחר. התחלואה תעלה כתוצאה מפתיחת כל מערכת החינוך, ואני עדיין חשוב שצריך לפתוח. מערכת החינוך צריכה להיפתח".

 

משרד החינוך עדכן אמש כי 60% מכל התלמידים שנמצאו חיוביים לקורונה בזמן האחרון הם מהמגזר הערבי. במערכת החינוך יש כעת 1,530 תלמידים חולים מכל שכבות הגיל (גן-י"ב). 906 (59%) הם מהמגזר הערבי, 201 (13%) מהמגזר החרדי ו-423 (28%) מהמגזר הכללי.

 

בחלק בדיון בקבינט שעסק בפתיחת הקניונים, הציג השר כץ את דרישתו להתחיל לפתוח אותם כבר היום במסגרת תוכנית פיילוט. בסופו של דבר הוחלט כאמור להתחיל בתוכנית ביום חמישי. "שזה ייבחן תוך כדי ונצא לדרך", אמר כץ. ד"ר אלרעי-פרייס התנגדה: "אנחנו פותחים בחללים סגורים, איך אפשר בלי לפקח בלי רישום בחנויות?". שרת התחבורה מירי רגב ביקשה לפתוח עם הקניונים גם את השווקים.

x