$
בארץ

גנץ הודיע: החלטתי להקים ועדת בדיקה לרכש הצוללות

שר הביטחון בהודעה שעשויה לטלטל את המערכת הפוליטית: גנץ מינה את השופט סטרשנוב לעמוד בראש ועדת בדיקה לחקר רכש הצוללות וכלי השיט, "לאור המידע העדכני שאליו נחשף". הוועדה תחל בעבודתה תוך כשבועיים, ותהיה מוסמכת לפנות לכל אדם למתן עדות. כדי שתהפוך לוועדת חקירה, יש צורך באישור ממשלה

יואב זיתון, ynet 16:3722.11.20
שר הביטחון בני גנץ הודיע היום (א') כי קיבל החלטה להקים ועדת בדיקה ממשלתית לחקר רכש הצוללות וכלי השיט. זאת, לדבריו, לאחר שבועות של עבודת מטה שהתקיימה בשבועות האחרונים במשרד הביטחון ובהתאם לסמכותו.

 

לפי ההודעה שפרסם, בשבועות האחרונים קיים שר הביטחון התייעצויות רבות עם בכירים לשעבר במערכת המשפטית והביטחונית. לאור התייעצויות אלו ו"המידע העדכני שאליו נחשף", הגיע גנץ למסקנה כי "ועדת בדיקה של משרד הביטחון תוכל לשפוך אור על חלק מהתהליכים שהביאו לרכש הצוללות וכלי השיט, לבחון את הנהלים ואופן ביצוע ההתקשרויות".

 

גנץ החליט למנות את השופט בדימוס אמנון סטרשנוב לעמוד בראש הוועדה. סטרשנוב כיהן כשופט בבית המשפט המחוזי בת"א, כפרקליט צבאי ראשי וכשופט צבאי. הוא אף כיהן בעבר כנשיא המוסד הישראלי לבוררות עסקית וכיום הוא כנשיא בית הדין העליון של ההתאחדות לכדורגל ועוסק בבוררות ובגישורים.

 

החברים הנוספים שימונו לוועדה הם יעל גריל, לשעבר מנהלת הרכש במשרד ראש הממשלה ומנהלת היחידה הכלכלית של מנהל הרכש במשרד הביטחון, ואלוף (במיל') אברהם בן שושן, מפקד חיל הים ונספח משרד הביטחון בוושינגטון לשעבר.

 

רה"מ בקבלת הפנים של הצוללת אחי רהב בנמל חיפה (ארכיון) רה"מ בקבלת הפנים של הצוללת אחי רהב בנמל חיפה (ארכיון) צילום: אלעד גרשגורן

 

 

גנץ קצב לחברי הוועדה לוח זמנים של ארבעה חודשים להגשת הדו"ח הסופי. שר הביטחון הנחה את חברי הוועדה לעבוד מול הדרג המקצועי במשרד הביטחון והדגיש בפניהם, כי הם נדרשים לבצע את עבודתם באופן עצמאי, ללא מעורבות הדרגים הפוליטיים. כמו כן, הדגיש גנץ כי מסקנות הוועדה, לאחר ביצוע עבודת ביטחון המידע הנדרשת, יפורסמו באופן שקוף לציבור.

 

בכתב המינוי שהכין גנץ לוועדה, מפורטים הנושאים הבאים שייחקרו: הפרוצדורה בהליכי הרכש של מערכת הביטחון בנוגע לספינת המגן סער 6 והצוללות; ממשקי העבודה בין כל הגורמים העוסקים ברכש ובהם, מערכת הביטחון, משרד ראש הממשלה והמועצה לביטחון לאומי; תחומי האחריות של צה"ל בהליכי הרכש של מערכת הביטחון; ומעמדם של מתווכים בעסקאות רכש ובעסקאות ייצוא של מערכת הביטחון. 

 

ועדת הבדיקה הממשלתית תהיה מוסמכת לפנות לכל אדם, ובכלל זאת למי שהיה שמעורב כיום או היה מעורב בעבר בהליכי רכש, ולזמנו למתן עדות בפניה. על מנת להקנות לוועדה סמכויות של ועדת חקירה, יש צורך באישור של הממשלה. דיוני הוועדה אשר לא יהיו מסווגים יפורסמו לציבור הרחב, והיא צפויה להתחיל בפעילותה בתוך כשבוע-שבועיים.

x