$
בארץ

גם בגשם ובקור: אלפים מחו נגד נתניהו בירושלים ובקיסריה

מפגינים יצאו גם במוצאי השבת הזו לצמתים ולגשרים. בסרטון שהופץ נראה כיצד עצרו שוטרים בכוח את רות צוקרמן, מפגינה ותיקה וסבתא לארבעה. בשלומי טענו מפגינים שאבן שהושלכה ניפצה את שמשת רכבם. בקיסריה מחו לאות תמיכה במשפחת פרקש השכולה

ynet 23:1221.11.20

שבוע 23 למחאה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו: גם במוצאי השבת הזו יצאו אלפים למחות בגשרים ובצמתים, ליד מעונו הרשמי של ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים וליד ביתו בקיסריה. מפגינים המשתייכים לארגון "הדגלים השחורים" טענו כי בהפגנה בשלומי שבגליל המערבי הושלכה אבן לעבר כלי רכב, ושמשתו נופצה.

 

בהפגנה סמוך למעון ראש הממשלה בבלפור השתתפו אלפים. פעיל המחאה סדי בן שטרית, שהשבוע עלה לכותרות בעקבות השוואה בין נתניהו להיטלר, עוכב שם על ידי המשטרה. לפני ההפגנה יצאה צעדה שקטה מבית משפחת נתניהו ברחוב הפורצים בשכונת קטמון הישנה בירושלים לעבר ההפגנה המרכזית בכיכר פריז, הסמוכה למעון ראש הממשלה. בסרטון שהופץ נראה כיצד עצרו שוטרים בכוח את רות צוקרמן, מפגינה ותיקה וסבתא לארבעה.

 

 

אחד המפגינים בכיכר ציון סיפר כי סדי בן שטרית ניסה לקרוא לשוטרים להרחיק מהם תומך של נתניהו ש"הטריד" אותם, אך אף שוטר לא ניגש לדבריו. המפגין, בשם מוסקו, אמר כי בן שטרית "שם את היד שלו על המצלמה של הביביסט, לא נגע בו" - ואז שוטר סמוי לדבריו דחף את בן שטרית. "סדי כדי להגן על עצמו דחף את הסמוי קלות, והסמוי אמר לו 'בוא איתי'", טען המפגין.

 

דיקלה ריגר בת ה-37 הגיעה להפגנה בבלפור מתל אביב, עטופה מכף רגל ועד ראש, ואמרה כי לה ולשאר המפגינים "כוח רצון" שיאפשר להם להמשיך במחאה גם בחורף. "אני מרגישה שהרבה אנשים התעוררו בחודשים האחרונים", אמרה ריגר, שלדבריה החלה להפגין במחאת העצמאים ומאז מאי מגיעה כל שבוע להפגנות בבלפור וגם בתל אביב. "גם אם הם לא יוצאים להפגין, זה לא אומר שהם לא חושבים, ואני מרגישה הרבה יותר תמיכה לעומת ההתחלה".  

המחאה נגד ראש הממשלה המחאה נגד ראש הממשלה צילום: יסמין שנהב

 

שלום ושרה קוולר אמרו כי הם מפגינים בבלפור כל שבוע כבר ארבע שנים, וכי הקור הירושלמי לא מרתיע אותם. "לא התייאשנו אף פעם, גם כשהיינו שישה, עשרה, הפגנו גם בשלג, בסופו של דבר השינוי קרה, זה לא יאומן מה שקרה פה בחודשים האחרונים", אמרה שרה. שלום הוסיף: "בכל אירוע חברתי היסטורי יש תפנית, המסה הקריטית מייצרת פיצוץ. המחאה הזו לא הולכת לשום מקום עד שהמושחת מבלפור יילך".

 

סמוך לביתו הפרטי של נתניהו בקיסריה התאספו מאות רבות של מפגינים, שהניפו שלטים שבהם נכתב בין היתר: "אח אחד הקריב נפשו למען המדינה, אח שני מקריב את המדינה למען עצמו", "לך לכלא" ו"נאשמיהו דרוש ראש ארגון פשע, בכלא מחכים לך". הם קראו גם "ביבי הביתה" ו"ביבי תתפטר". מולם הפגינו תומכים בודדים של נתניהו.

 

סמוך לשם, מול ביתה של משפחת פרקש השכולה, מספר אנשים הפגינו לאות תמיכה. מול בית המשפחה, נזכיר, הפגינו ביום שלישי תומכי נתניהו במחאה על כך שהיא אפשרה לפעילים למחות מגג ביתה נגד נתניהו. אחד מתומכי ראש הממשלה אף איחל לה לאבד בן נוסף, ובהמשך התנצל. משפחת פרקש שכלה את בנה, סרן תם פרקש ז"ל, במלחמת לבנון השנייה.

 

מארגני ההפגנות, "הדגלים השחורים", "קריים מיניסטר", "אין מצב" וארגונים נוספים, נערכו לקראת מזג אוויר סוער, אך בינתיים בירושלים עברה שבת יבשה יחסית. בחיפה, מנגד, מאות מפגינים שיצאו לגשרים ולצמתים עשו זאת בגשם. לאחר מכן הם התכנסו ברחבת מרכז חורב בכרמל, וכפי שהם עושים מדי שבוע, הקריאו "ספירה לאחור" ליום בו ייפתח משפט נתניהו. בתל אביב הפגינו כ-150 איש בכיכר רבין ועוד כמה עשרות בכיכר הבימה.

 

מ"קריים מיניסטר" נמסר הערב כי הם נחושים "להציל את ישראל" מתהליכים מסוכנים לדבריהם שמוביל נתניהו לאורך שנות כהונתו כראש ממשלה. "נהיה בבלפור כל מוצ"ש, גם בקור הירושלמי, עד שיילך", אמרו.

 

בארגון "הדגלים השחורים" התייחסו בהודעתם לטענות שהופצו בטוויטר ושאמינותן לא ברורה, באשר לאפשרות שמאחורי ההפגנה של תומכי נתניהו מול בית משפחת פרקש בקיסריה עומדת משפחת נתניהו. "ראש ממשלה שמשפחתו מעורבת בקיום הפגנות נגד משפחות שכולות לא יכול להיות ראש ממשלה, הוא לא יכול לשלוח חיילים לקרב, אין לו סמכות מוסרית להנהיג את מדינת ישראל", טענו בארגון. בלשכת ראש הממשלה בחרו שלא להגיב לפי שעה לטענות.

x