שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

השר אלקין עוקף את רשות המים ומקים ועדה לבחינת התנהלות תאגידי המים

התנגשות השר האחראי על משאבי המים לבין הרגולטור. על הפרק: ועדה חדשה שהקים השר אלקין לבחינת שביעות הרצון של תושבים מתאגידי המים העירוניים. בראש הוועדה יעמוד ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה הכהן שיצא בעצמו לבדיקה עצמאית של צריכת המים ברמת גן

ליאור גוטמן 22:4821.11.20

השר לניהול משאבי המים זאב אלקין עוקף את הרגולטור שאחראי על תחום המים, תוך הקמת ועדה שתבחן את רמת איכות השירות ואת רמת שביעות הרצון של התושבים מתאגידי המים העירוניים. מי שנבחר לעמוד בראש הוועדה הוא ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה הכהן. הקמת הוועדה מביאה להתנגשות חדשה בין הרגולטור האחראי על התחום, רשות המים, לבין השר שמופקד על התחום, ומקורה בבדיקה עירונית שהתפתחה לבדיקה ארצית.  

 

 

בשבוע שעבר הודיע שאמה הכהן על בדיקה מקומית ועצמאית של צריכת המים ברמת גן, זאת בעקבות תלונות של תושבים. הבדיקה מיועדת להתבצע על ידי התקנת מד מים שני בסמוך לזה הקיים, ומדידת הפרשי צריכה, ככל שיש כאלה. הצעד של שאמה הכהן התקבל בהפתעה, כיוון שעיריית רמת גן תבדוק למעשה את התאגיד העירוני שבבעלותה ושהיא אחראית עליו. ברשות המים לא חיכו לתוצאות והנחו את התאגיד שלא לשתף פעולה עם הבדיקה, תוך הטחת שאלת עצם חוקיות המהלך.

 

מי שנכנס לתמונה בימים האחרונים הוא השר אלקין. זה דרש מיו"ר רשות המים, גיורא שחם, שהרשות תחזור בה מהמכתב שהוציאה, ולא תפריע לשיתוף הפעולה בין תאגיד המים העירוני לבין העירייה, ובמקביל הודיע על הקמת וועדה שתבחן את רמת השירות הארצית של תאגידי המים.

 

יצוין שהוועדה לא תבחן את איכות המים או את סיבות לצריכה מוגברת, אלא תתמקד לטענת המשרד למשאבי המים ב"שיפור רמת השירות ובדיקת שביעות הרצון של האזרחים, כולל פניות בגין צריכה מוגברת, פניות בנושא נזילות, פניות בנושא מיצוי זכויות של אוכלוסיות מוחלשות, תיקון מנגנון סיוע לאוכלוסיות זכאיות", משימות שבתחום סמכותה של רשות המים. בסביבת השר מזכירים את דו"ח מבקר המדינה מחודש שעבר שמצא ליקויים בהתנהלות חלק מתאגידי המים

השר למשאבי המים זאב אלקין השר למשאבי המים זאב אלקין צילום: עמית שעל

 

"קראתי בתדהמה את המכתב ששלחה רשות המים לעיריית רמת גן. היה ראוי שמכתב כזה לא היה נשלח. אור השמש הוא המחטא הטוב ביותר, מי שעושה הכל בצורה תקינה אין לו מה לחשוש מבדיקה חיצונית ומשקיפות ציבורית. לכן, שוחחתי הבוקר עם ראש רשות המים, מר גיורא שחם, והנחתי אותו לחזור בו מהמכתב ולא להפריע לשיתוף הפעולה בין התאגיד המים מי רמת גן לעיריית רמת גן.

 

"כמו כן, בעקבות המקרה הזה והתלונות הרבות שקיבלתי מהרגע שבו נכנסתי לתפקיד מהציבור ומראשי הרשויות על שביעות רצון נמוכה בחלק מתאגידי המים קיבלתי החלטה להקים ועדה ציבורית לשיפור רמת השירות בתאגידי המים", אומר אלקין, תוך מינוי כאמור של חבר סיעת הליכוד שאמה הכהן לנהל את הבדיקות.

 

יצוין שהמתיחות בין רשות המים לשר שאחראי על התחום אינה חדשה, ובמסגרת הכנת התקציב גובשה רפורמה שצפויה להכפיף את הרשות לשר שאחראי עליה, פרט לתחום קביעת התעריפים שיישאר עצמאי.

 

ברשות המים תקפו בחריפות את המהלך וטענו בתגובה שאמינות אספקת המים ואיכות השירות לתושבים נמצאים בראש מעיינם, ולכן הרשות המים מפקחת על פעילותם של תאגידי המים ופועלת כל העת לשיפור השירות לצרכנים, לרבות תהליכי בדיקה ובקרה בסוגיית הצריכה המשותפת. "מינוי ראש עיריית רמת גן לעמוד בראש ועדת בדיקה לתאגידים כמוהו כמינוי חתול לשמור על השמנת, שכן ראשי הרשויות המקומיות פועלים מתוך אינטרס לשוב ולהשתלט על ניהול כספי המים כפי שנהגו בעבר ונכשלו.

 

"רשות המים היא הגוף שהביא לשיקום ושדרוג שירותי המים, אחרי עשרות שנים של הזנחה בהן שלטו העיריות במשק המים המקומי תוך בזבוז אדיר של כספי ציבור. מאז הקמת התאגידים, נחסכו כספים רבים לטובת התושבים. היום תשלומי המים שמגיעים לתאגידים משמשים אך ורק עבור טיפול ושדרוג תשתיות המים וניהול משק המים העירוני וכך גם נמנע בזבוז אדיר של דליפות ונזילות מים בזכות שדרוג התשתיות, שמשמעותו חיסכון אדיר בכסף לציבור. אין דבר ציני יותר מההשתלחות הפופוליסטית כעת של ראש עיריית רמת גן, בעוד שהוא עצמו זה שהחליט שנה אחר שנה לגרוף לקופת העייריה עשרות מיליוני שקלים מרווחי התאגיד במקום להשיבם לציבור כפי שמוצע בחוק", מסכמים שם.

x