$
בארץ

ישראל: הבנות עם אסטרהזניקה לרכישת מיליוני חיסונים לקורונה

לשכת רה"מ הודיעה כי ישראל הגיעה להבנות עם חברת התרופות שמפתחת חיסון יחד עם אוניברסיטת אוקספורד. כ-10 מיליון מנות יימכרו בישראל ללא מודל רווח וצפויים להגיע במחצית הראשונה של 2021. המגעים עם חברות אחרות שמפתחות חיסונים נמשכים

נינה פוקס, ynet 16:0920.11.20

לשכת ראש הממשלה פרסמה בצהריים (שישי) על הבנות עם חברת התרופות הבריטית אסטרהזניקה, שמפתחת חיסונים לקורונה בשיתוף אוניברסיטת אוקספורד. לפי משרד רה"מ ומשרד הבריאות, ישראל תרכוש כ-10 מיליון מנות (שיספיקו לכחמישה מיליון אזרחים), שיימכרו במודל ללא רווח בתקופת הקורונה. כמו כן, בהודעה נכתב כי מדובר באספקה הגדולה ביותר לישראל שסוכמה עד כה.

 

 

האספקה הראשונית צפויה להגיע לישראל במחצית הראשונה של השנה הבאה בכפוף לאישורים של הרגולטורים באירופה, בארצות הברית ובישראל, ובלשכת נתניהו ציינו כי ישראל נמצאת במגעים מתקדמים עם חברות נוספות שמפתחות את החיסון.

 

לפי הנתונים האחרונים של עורכי הניסוי, החיסון נמצא יעיל בקרב נבדקים מבוגרים - פלח האוכלוסייה החשוב והפגיע ביותר בקורונה. בשלב השני של הניסוי נבדקו 560 מבוגרים בריאים שקיבלו שתי מנות חיסון או פלצבו בקרב קבוצת הביקורת. בקבוצת הנבדקים לא נרשמו תופעות לוואי. בשלב זה, מדווחים החוקרים, כלל 160 נבדקים בין גילאי 18 ל-55, 160 נבדקים בין גילאי 56-69 ו-240 נבדקים מעל גיל 70.

 

מפעל של אסטרהזניקה מפעל של אסטרהזניקה צילום: איי אף פי

 

 

שר הבריאות יולי אדלשטיין מסר כי "מאמץ אסטרטגי של חודשים ארוכים משתלם. מדינת ישראל ניצבת היום עם הסכמי חיסונים של החברות המובילות בעולם. שמנו לנגד עינינו את המטרה שכל אזרח שיחפוץ בכך יוכל להתחסן. באופן זה אני מקווה שנמגר את הנגיף במהירות האפשרית. עד אז אסור לנו להיות שאננים. חייבים להקפיד על ההנחיות - מסכה, ריחוק והיגיינה".

 

ראש הממשלה הוסיף כי "זהו הישג נוסף וחשוב לאזרחי ישראל. המדיניות שלי היא שלכל אחד שירצה להתחסן תהיה את האפשרות להתחסן. עדיפה היערכות יתר מהיערכות חסר. נמשיך לפעול כדי להבטיח שיהיו לנו כמה שיותר חיסונים לכמה שיותר אזרחים, מכמה שיותר מקורות וכמה שיותר מהר".

 

מנכ"ל חברת התרופות בישראל, אוהד גולדברג, ציין כי "אסטרהזניקה תספק את החיסונים במודל ללא רווח בתקופת המגיפה ותמשיך לעבוד באופן צמוד עם רשויות בריאות ברחבי העולם לרבות משרד הבריאות הישראלי. אנו גאים בהתגייסות של החברה, כמו גם של כל תעשיית הביו-פרמצבטיקה, לסייע ולהציל חיים תוך צמצום ההשפעות הקשות, החברתיות והכלכליות, של המגיפה העולמית הזו".

x