$
בארץ

לאחר חודשים של עיכוב: כץ מתכנן להקים מנהלת הכשרה מקצועית באוצר

בכך ייסתימו לכאורה חודשים ארוכים שבהם עיכב שר האוצר את תקציבי ההכשרה המקצועית למרות גל האבטלה החמור. החשש: הליכי הקמת המטה יעכבו עוד יותר את ההכשרה המקצועית

שחר אילן 11:2819.11.20

שר האוצר ישראל כץ מתכנן להקים במשרד האוצר מנהלת להכשרה מקצועית של מקצועות עם פריון גבוה. בכך ייסתימו לכאורה חודשים ארוכים שבהם עיכב כץ את תקציבי ההכשרה המקצועית למרות גל האבטלה החמור. הצעת ההחלטה על הקמת המנהלת צפויה לעלות לאישור הממשלה בשבוע הקרוב.עם זאת, הקמת המנהלת צפויה לקחת חודשיים ארוכים ותעכב עוד יותר את ההכשרה המקצועית.

 

 

 

משרד האוצר ייעד 700 מיליון שקל להכשרות מקצועיות בשל משבר הקורונה. אבל רוב הכסף לא הועבר בגלל התעקשות כץ להעביר את ההכשרה המקצועית למקצועות עתירי פריון למשרדו. זאת, למרות שמדובר בתחום מובהק של משרד העבודה והרווחה שאין לו כל קשר למשרד האוצר. זו גם היתה אחת הסיבות העיקריות לעימות בין כץ ליועץ המשפטי של משדרו עו"ד אסי מסינג. מסינג שטען שהמהלך אינו תקין, כיוון שהממשלה החליטה שזרוע העבודה עוסקת בהכשרה מקצועית.

 

ישראל כץ ואיציק שמולי ישראל כץ ואיציק שמולי צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שעל

 

בהודעה שפרסמו הבוקר שמולי וכץ נאמר שהם סיכמו על הקמת מנהלת הכשרות מקצועיות במקצועות התשתיות, הבינוי, ההייטק והתעשייה. שתפעל להחזרת מעל 100 אלף עובדים למעגל התעסוקה בתקופת משבר הקורונה. המנהלת שתקום במשרד האוצר תפעל בשיתוף פעולה עם זרוע העבודה משרד העבודה והרווחה ותקדם הכשרות מקצועיות במקצועות עתירי פריון.

 

המנהלת תפעל בשיתוף מעסיקים וגופי הכשרה, תוך התמקדות בהשמת עובדים לאורך זמן, בשכר ובפריון גבוה. בין קהלי היעד שלה יהיו צעירים וחיילים משוחררים. במקביל, זרוע העבודה במשרד העבודה והרווחה תרחיב משמעותית את פעילותה בתחום ההכשרות המקצועיות, תייצר מסלולים מתקדמים ומודרניים בשיתוף המעסיקים במגוון רחב של תחומים ותגביר את פעילותה לסיוע לצעירים דורשי העבודה ולהעלאת שיעור ההשתתפות של אוכלוסיות היעד ושילובם בשוק העבודה. כלומר על פי הההודעה, ייווצרו שני גופים שייעשו כמעט אותו דבר ויתחרו. זאת, במקביל לפעילות ההכשרה המקצועית של שרות התעסוקה ומשרד הכלכלה.

 

שר האוצר, ישראל כץ אמר ש"מנהלת הכשרות מקצועיות תייצר מסלולים מתקדמים ומודרניים, שיהוו סל כלים הטוב ביותר להשיב מובטלים רבים למעגל העבודה". שר העבודה והרווחה, איציק שמולי אמר ש"אני שמח על ההבנות שהושגו ועל שיתוף הפעולה שנרקם בין המשרדים לטובת מובטלים רבים שזקוקים להכשרות איכותיות כמו אוויר לנשימה. מדובר במהלך בעל חשיבות לאומית שיסייע לאלפי מובטלים, ביניהם גם צעירים רבים, לחזור בתנאים טובים למקצועות נדרשים בשוק העבודה". לדבריי שמולי "זרוע העבודה תמשיך להוות נדבך מרכזי ומוביל בתחום ההכשרות ותפעל בצורה מתואמת עם המנהלת, שבסופו של דבר תשולב בתוכה".

 

מקואליציית המקפצה המאגדת כ-40 ארגונים חברתיים ועסקיים לקידום הכשרה מקצועית נמסר ש"סוף סוף אחרי 8 חודשים של בזבוז זמן, מוציאים מהקיפאון את ההכשרות המקצועיות. אנו מקווים שיעשו את זה מהר ובמקצועיות למען המובטלים והמשק״. מנכ״לית עמותת 121 לשינוי חברתי, שהקימה את המקפצה, טלי ניר הזכירה ש״הגשנו לממשלה תוכנית מפורטת למסלולים מתקדמים ומודרניים לביצוע קורסים איכותיים, עם כמה שפחות חסמים ורגולציה מגבילה" והיא מקווה לשיתוף פעולה ביישומה.

x