בארץ

דיווח שוטף

מנכ"ל משרד הבריאות על מרד הקניונים: "זה לא הזמן"

כך אמר פרופ' חזי לוי על רקע כוונת מליסרון ועזריאלי לפתוח את שעריהם של מספר קניונים, וזאת בניגוד להנחיות משרד הבריאות. לוי ציין כי "אנחנו הולכים לפיילוט בכמה מקומות כדי לראות אם אפשר לשלוט במספר הקונים ולאתר אותם"; 210 ישראלים אובחנו היום כחיוביים לקורונה. כמעט מחצית מהנדבקים החדשים - מהמגזר הערבי; נצרת בדרך לסגר

כלכליסט ו-ynet 20:3219.11.20

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

 

 

 

20:15 - כמעט מחצית מהנדבקים החדשים - מהמגזר הערבי; נצרת בדרך לסגר

 

 

ועדת השרים להכרזה על אזור מוגבל צפויה להתכנס מחר (שישי) ולאשר הטלת סגר על העיר נצרת, העיר הערבית הגדולה בישראל, בעקבות נתוני התחלואה הגבוהים בה. על-פי נתוני המל"ל, 46.7% מהנדבקים החדשים בשבוע האחרון הם מהחברה הערבית, 44.5% מהמגזר הכללי - ו-9.7% מהמגזר החרדי. שיעור הבדיקות החיוביות במגזר הערבי עומד על כ-6.5%, במגזר החרדי על 2.7% ואילו במגזר הכללי על כ-1.1%.

 

בנצרת, שם כאמור צפויים השרים להכריז על הטלת סגר, אובחנו בשבעת הימים האחרונים 254 נדבקים חדשים. בירושלים אובחנו בשבעת הימים האחרונים 649 נדבקים חדשים, ומספר המאומתים הכללי מאז פרוץ המגפה מתקרב שם ל-46 אלף.

 

לפי נתוני משרד הבריאות שפורסמו הערב, 210 ישראלים אובחנו היום כחיוביים לקורונה. בסך הכול נערכו יותר מ-36 אלף בדיקות. שיעור הבדיקות החיוביות עומד על 1.3%. מדובר בנתון נמוך בהשוואה לימים האחרונים, אך לא ידוע מה שיעור בדיקות הסקר שנערכות - שבהן שיעור המאובחנים נמוך מהממוצע.

 

בבתי החולים ברחבי הארץ מאושפזים 541 חולי קורונה, 315 מהם במצב קשה. 127 חולים מחוברים למכונות הנשמה. שלושה חולי קורונה נוספים נפטרו ומספר הנפטרים בישראל מאז פרוץ המגפה עומד על 2,742.

 

 

18:00 - מנכ"ל משרד הבריאות על מרד הקניונים: "זה לא הזמן" 

 

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי התייחס הערב (ה') לכוונת מליסרון ועזריאלי לקיים "מרד" ולפתוח את שעריהם של מספר קניונים לציבור, בניגוד להנחיות מחר: "זה לא הזמן לפתיחת קניונים באופן גורף. אנחנו הולכים לפיילוט שיכלול כמה קניונים בכמה מקומות, כדי לראות אם יש יכולת לשלוט במספר הקונים והנכנסים לחנויות והיכולת לאתר אותם".

 

מנכ”ל משרד הבריאות חזי לוי מנכ”ל משרד הבריאות חזי לוי צילום: אלכס קולומויסקי

 

הערב הודיעו קבוצת קניוני עזריאלי וקבוצת קניוני מליסרון (קניוני עופר) על כוונתן לפתוח מחר, בניגוד להנחיות, את קניון איילון, הקריון, גרנד קניון באר שבע, הקניון הגדול בפתח תקווה וקניון מודיעין. ההנחיות, נזכיר, מאפשרות את פתיחתם של מתחמי קניות פתוחים בלבד. שוכרי חנויות אמרו כי קיבלו הודעות רשמיות מהקניונים ובהן בקשות לפתיחת החנויות מחר. הקניונים נסגרו עם ההכרזה על הטלת הסגר השני בחגים.

 

פרופ' לוי התייחס גם לאספקת החיסונים לקורונה ואמר כי "החיסונים שיגיעו עמדו בכל הניסויים והוכחו כיעילים וכאיכותיים". לדבריו, "פיתוח חיסון לוקח בדרך כלל כ-10 שנים, וכאן עשו זאת בשנה אחת על ידי קיצור הליכי הרגולציה אך לא ויתור עליהם". פרופ' לוי הביע אופטימיות כי החיסונים יהיו זמינים במהלך השנה הבאה.

 

פרופ' לוי קרא למורים ולמורות המלמדים בכיתות ה'-ו' להיבדק לקורונה, טרם חזרתן של הכיתות ללימודים ביום שלישי בשבוע הבא. לדבריו, לצורך הבדיקה לא נדרשת הפניית רופא. פרופ' לוי הוסיף כי "יש עלייה קלה בתחלואה אף שבסך הכול יש יציבות בתחלואה בגילאי בית הספר". יחד עם זאת, "מדד ה-R נע כעת בסביבות 1.08 ערך שהוא גדול יותר וגבוה יותר מהערך שהגדרנו כתנאי להתקדם הלאה במתווה ההקלות". הצפי לפתיחת כיתות י"א וי"ב לדברי המנכ"ל, הוא כשבוע אחרי פתיחת כיתות ה'-ו', בהתאם למצב התחלואה.

 

11:15 - "במוקדם או במאוחר נאבד שוב שליטה וזה יאלץ אותנו להגיע לסגר שלישי"

 

"במוקדם או במאוחר נאבד שוב שליטה וזה יאלץ אותנו להגיע לסגר שלישי", כך אמר הבוקר (יום ה') פרופ' אלי וקסמן ממכון ויצמן, המייעץ למועצה לביטחון לאומי (מל"ל) בנושא הקורונה. בראיון לאולפן ynet הוא הבהיר כי "התייצבנו על מספר גבוה של חולים והמצב שלנו עדיין מסוכן. את המצב הזה אי אפשר לשמר לאורך זמן. אם ננסה להמשיך בהקלות ברמה הגבוהה של התחלואה, נמשיך לראות גידול מהיר של התחלואה וזה ייאלץ אותנו ללכת לסגר".

 

לדבריו, "הממשלה לא מנהלת את המשבר אלא נגררת אחרי ההתפתחויות. כשהתחלואה גבוהה והמספרים גדלים, הפחד גובר ומטילים סגר. כאשר מושגת התייצבות גוברים הלחצים הפוליטיים ונוקטים הקלות בצורה לא מקצועית ומתוך לחצים שעוצרים את הירידה".

 

10:10 - אושרו התקנות להגדלת התפוסה בחנויות הרחוב

 

ועדת החוקה אישרה פה אחד את התקנות להגדלת התפוסה בחנויות הרחוב. לפי התקנות החדשות, מספר הלקוחות המותר יהיה לפי יחס של אדם על כל שבעה מטרים רבועים משטח החנות, אך לא יותר מעשרה אנשים. בכל מקרה התפוסה המותרת לא תפחת מ-4 אנשים כפי שאושר עד כה.

 

9:20 -  משרד הבריאות: 780 אובחנו אתמול כחולי קורונה, 1.7% מכלל הנבדקים

 

משרד הבריאות עדכן כי אתמול אובחנו 780 נשאי קורונה חדשים בישראל. ביממה האחרונה פוענחו יותר מ-46 אלף בדיקות, 1.7% מהן התגלו כחיוביות. מחצות אובחנו עוד 70 חולים. בישראל ישנם 8,381 חולי קורונה פעילים, מתוכם 304 חולים שמצבם מוגדר קשה ו-138 שמחוברים למכונת הנשמה. מפרוץ המגפה אובחנו 326,628 נשאים, מתוכם נפטרו מסיבוכי הנגיף 2,739 בני אדם.

 

אנשי מד"א מבצעים בדיקות קורונה אנשי מד"א מבצעים בדיקות קורונה צילום: שאול גולן

 

6:30 - קבינט הקורונה אישר: מספר הקונים בחנויות יוגדל מ-4 ל-10 בו-זמנית

 

קבינט הקורונה אישר אמש (רביעי) במשאל טלפוני את הגדלת התפוסה המרבית המותרת בחנות רחוב ובחנות הפועלת במתחם קניות בהתאם לגודל החנות - כך שמספר הלקוחות המותר יהיה לפי יחס של אדם לכל 7 מ"ר משטח החנות ולא יותר מ-10 אנשים. בכל מקרה התפוסה המותרת לא תפחת מ-4 אנשים כפי שאושר עד כה.

x