$
בארץ

דיווח: שר הביטחון בני גנץ החליט להקים ועדת חקירה בפרשת הצוללות

על פי הדיווח הערב של אמנון אברמוביץ' בחדשות 12, הוועדה תוכל לחקור אזרחים על הפרשה - ובהם רה"מ בנימין נתניהו. גנץ טרם הכריע מי יעמוד בראש ועדת החקירה, אבל ככל הנראה יהיה מדובר בשופט בדימוס. לשכת שר הביטחון: "גנץ טרם קיבל החלטה בעניין"

צבי זרחיה 20:3818.11.20

שר הביטחון בני גנץ החליט להקים ועדת חקירה לעסקת הצוללות - כך דיווח הערב (ד') אמנון אברמוביץ' בחדשות 12. לפי הפירסום, גנץ טרם הכריע מי יעמוד בראש ועדת החקירה אבל בראש יעמוד ככל הנראה שופט בדימוס ובה ישתתפו 2 נציגי ציבור.

 

הוועדה תוכל לחקור אזרחים ובהם רה"מ בנימין נתניהו. גנץ יקים את הוועדה בתוקף כהונתו כשר הביטחון. בתגובה הודיעה לשכת שר הביטחון כי גנץ טרם קיבל החלטה בעניין הקמת הוועדה. 

 

 

 

פרשת הצוללות המכונה גם תיק 3000, היא חקירה פלילית שנוהלה על ידי יחידת להב 433 של משטרת ישראל מאז פברואר 2017, במסגרתה נחקר חשד להטיית מכרזים הקשורים לרכש של 3 צוללות מסדרת דולפין במחיר של 1.5 מיליארד יורו, וספינות סער 6 ממפעל טיסנקרופ במחיר של 430 מיליון דולר בשנים 2009-2017.

 

מימין: ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ מימין: ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ צילומים: אלכס קולומויסקי, אוראל כהן

 

העסקה נועדה להגדיל את מספר הצוללות של חיל הים מ-6 ל-9. אישור העסקה היה במחלוקת בין נתניהו לבין שר הביטחון דאז משה יעלון, שטען שהעסקה התרקמה על ידי נתניהו מאחורי גבו של יעלון. באמצע 2016 התפטר יעלון מתפקידו כשר הביטחון, יעלון התנגד לעסקה ומחליפו אביגדור ליברמן תמך בה.

 

ב-2014 פירסם משרד הביטחון מכרז לרכישת ספינות ההגנה אך הוא בוטל בסופו של דבר. מיקי גנור טען שעו"ד דוד שמרון בן דודו של נתניהו ועורך דינו הפרטי התערב על מנת לבטל יציאת משלחת של משרד הביטחון בעניין לקוריאה.

 

בין היתר פנה שמרון ליועץ המשפטי של משרד הביטחון בבקשה לבטל את המכרז. יעלון טען כי נתניהו דרש ממנו לבטל את המכרז ובמערכת הביטחון טענו כי אי ביטול מכרז הספינות היה עלול לפגוע ביחסים עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. בסופו של דבר המכרז לרכישת ספינות ההגנה בוטל וישראל רכשה אותן מגרמניה תוך קבלת הנחה גדולה של 30%. בעקבות רכישת הספינות מגרמניה שונתה דרישת מפרט הצוללות ל-1,800 טון.

 

רה"מ בנימין נתניהו מסר עדות בפרשה ביוני 2018. בהמשך פורסם כי מפעל בבעלות בני דודיו נתן ודן מילקובסקי שבו היו לנתניהו מניות קיים קשרי מסחר עם טיסנקרופ.

 

 

מימין: דוד שמרון ומיקי גנור מימין: דוד שמרון ומיקי גנור

 

ב-5 בדצמבר 2019 הודיעה פרקליטות המדינה על כוונתה להעמיד לדין, בכפוף לשימוע, את מיקי גנור, אליעזר מרום, דוד שרן, אליעזר זנדברג, רמי טייב וצחי ליבר. בפברואר 2020 הודיעה הפרקליטות על כוונתה להעמיד לדין, בכפוף לשימוע, גם את אבריאל בר יוסף ושי ברוש.

 

במהלך השנים שאל נשיא המדינה ראובן ריבלין את הקנצלרית מרקל מי אישר לה למכור צוללות למצרים והתשובה היתה שהאישור ניתן על ידי נתניהו.

 

למרות דרישות, נמנע היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לפתוח בחקירה נגד נתניהו בעניין. יצויין כי ועדת החקירה יכולה לחייב את נתניהו להופיע בפניה. לא מן הנמנע שהחלטתו של גנץ להקים את ועדת החקירה מלמדת שהוא לא חושש מפירוק הקואליציה ומהקדמת הבחירות.

 

מהליכוד נמסר בתגובה: רק לפני 4 חודשים הסביר גנץ כי אין סיבה לחקור את פרשת הצוללות הממוחזרת מפני שאפילו היועץ המשפטי לממשלה ״לא מצא לנכון לפתוח בחקירה ואני מסתפק בזה״. עכשיו פתאום הוא ״שוקל״ זאת. מה נשתנה בינתיים? תשובה: כחול לבן מתרסקת בסקרים ומחפשת דרך לקושש קולות על ידי תרגילי סרק נגד ראש הממשלה נתניהו. מוטב שכחול לבן יצטרפו לראש הממשלה בעבודה משותפת למען הצלת חייהם ופרנסתם של אזרחי ישראל, במקום לעסוק בתרגילים פוליטיים מגוחכים.

 

x