$
בארץ

פרסום ראשון

הלפרין הזהירה, וחברת נמלי ישראל הקפיאה את מכרז רציפי העבודה בנמל אשדוד

הממונה על התחרות זעמה על הנחיה של שרת התחבורה מירי רגב ושר האוצר ישראל כץ שלא להשכיר את הרציפים לחברות מתחום הספנות כדי ש"לא לייצר תחרות לעובדים הקיימים". הלפרין: הסדר כובל שמהווה מתנה לעובדי הנמל

ליאור גוטמן 17:3818.11.20

חברת נמלי ישראל הקפיאה את המכרז שהיא פרסמה לפני מספר שבועות להשכרת רציפי העבודה בנמל אשדוד. כך נודע לכלכליסט. מדובר ברציפי העבודה ששייכים לחברת נמלי ישראל (רציפי 24 ו-25), אבל שוכנים טכנית בתוך שטח נמל אשדוד.

 

 

המכרז להשכרתם לחברות מתחום הגז והנפט יצא בסוף אוקטובר, ולאחר ששרת התחבורה מירי רגב ושר האוצר ישראל כץ הנחו את נמלי ישראל שלא להשכיר את הרציפים לחברות מתחום הספנות, זאת כחלק מההבטחות שניתנו לעובדי הנמל שלא לייצר להם תחרות מבית, כלומר להפריט את שני הרציפים הללו כך שתרשם שם פעילות פריקה וטעינה חדשה של מכולות, כזו שתפעל במקביל לפעילות השוטפת בנמל הקיים.

 

מיכל הלפרין הממונה על התחרות מיכל הלפרין הממונה על התחרות צילום: אלכס קולומויסקי

 

מבדיקת כלכליסט עולה שההקפאה נולדה לאחר שהממונה על התחרות מיכל הלפרין שלחה לפני מספר ימים מכתב, בו היא מזהירה את נמלי ישראל שלא לתת "מתנות" לכאורה לעובדי הנמל בדמות שלילת תחרות בתחום הספנות.

 

המכתב שהלפרין שלחה הוא השני במספר, זאת לאחר שבאוגוסט האחרון היא הבהירה לכץ ורגב שמניעת התחרות שם, או הבטחה לעובדים שלא להכניס מפעיל חדש, מהווה "הסדר כובל בהתאם לחוק התחרות הכלכלית. הסדר זה אסור על פי חוק ועריכתו עולה כדי הפרת חוק אם לא זכה לאישור בית הדין לתחרות".

 

הלפרין הדגישה בזמנו ש"אין זה משנה אם הסדר כובל נעשה בכתב או בעל פה, במפורש או במשתמע, בקריצת עין או הנהון ראשים, משמעותו זהה", ועד לרמה של שלילת התחרות על תחום פריקת המכולות באשדוד מהווה לכאורה "הפחתת התחרות בין נמל לאשדוד ובין מתחרה פוטנציאלי, ועל כן נראה כי הסדר מעין זה לא יעמוד בתנאים הנדרשים לצורך קבלת פטור או לצורך כניסה לגבולות הפטור".

 

 

מכולות בנמל אשדוד מכולות בנמל אשדוד צילום: יח"צ נמל אשדוד

 

השרים כאמור לא הקשיבו לאזהרות והמכרז של רציפי העבודה יצא לדרך, עם התנייה להעסיק בו רק חברות מתחום חיפושי הגז שמעוניינות לאכסן במקום ציוד.

 

עתה הלפרין שלחה הבהרה שניה, וכדי למנוע בעיה משפטית חברת נמלי ישראל הקפיאה לעת עתה את המכרז עד לקבלת הבהרות ממשרד התחבורה ומרשות החברות הממשלתיות, כמו גם מרשות התחרות.

x