$
בארץ

נדחתה עתירת סוכני הביטוח נגד ההחלטה להעניק רישיון סוכן לחברת מקס

עם זאת, השופט רון אלכסנדר מביהמ"ש המחוזי בירושלים התנה את דחיית טענות הלשכה בכך שחייב את רשות שוק ההון לפנות לרשות להגנת הפרטיות כדי לבקש את חוות דעתה על המהלך, ולאחר מכן לשקול בשנית את הוצאתו לפועל

נעמי צורף 17:5317.11.20
בית המשפט המחוזי בירושלים בשבתו כבית המשפט לעניינים מנהליים דחה את עתירת לשכת סוכני הביטוח נגד החלטת הממונה על שוק ההון ד"ר משה ברקת, להעניק רישיון סוכן ביטוח לחברת מקס, ובכך לאפשר לחברות כרטיסי האשראי להיכנס לתחום הביטוח. עם זאת, השופט רון אלכסנדר התנה את דחיית טענות הלשכה בכך שחייב את רשות שוק ההון לפנות לרשות להגנת הפרטיות כדי לבקש את חוות דעתה על המהלך, ולאחר מכן לשקול בשנית את הוצאתו לפועל.

 

 

 

"ניכר שרשות שוק ההון ורשות התחרות עשו את המירב והמיטב, לרבות בסיוע הייעוץ המשפטי והמקצועי במשרדיהם, לטובת האינטרס הציבורי, בוודאי לפי הבנתם. קשה להלום התערבות מצד בית המשפט במהלך זה, גם אם בין טענות העותרת נכללות טענות שניתן להבינן", כתב השופט אלכסנדר בפסק הדין. "רשות שוק ההון פעלה בגדרי סמכותה תוך הפעלת שיקול דעתה המקצועית וקשה להלום כל התערבות בהחלטה". גם ביחס לרשות התחרות שנתבעה גם היא על ידי לשכת סוכני הביטוח כתב השופט אלכסנדר כי "תחום התחרות בליבת סמכויותיה ואין הדעת נותנת שאתערב בחוות דעתה גם אם יתכן מאוד יהא בכך כדי להצר את צעדי סוכני הביטוח".

 

ליאור רוזנפלד נשיא לשכת סוכני הביטוח ליאור רוזנפלד נשיא לשכת סוכני הביטוח צילום: צביקה טישלר

 

בעתירה, טענה לשכת סוכני הביטוח שבראשות ליאור רוזנפלד, כי למקס יתרון תחרותי משמעותי על פני סוכני הביטוח כתוצאה מפעילותה בעולם כרטיסי האשראי: "יתרון זה יאפשר למקס לקבל מידע בלעדי וייחודי אודות צרכיהם הביטוחיים של לקוחותיה כתוצאה מניתוח הרכישות שלהם (לדוגמא תשלומים בגין קניית רכב, מוצרים לבית וכיו"ב) ולפנות אליהם בהצעות שיווקיות לרכישת ביטוח לפני כל מתחרה אחר", טוענים בלשכת סוכני הביטוח.

 

עוד נטען כי מקס תוכל לעשות שימוש בנתונים האישיים של לקוחותיה מה שיפגע בפרטיות המבוטחים, כאשר לדבריהם ברקת לא התייעץ בעניין זה לפני החלטתו עם הרגולטור לענייני פרטיות בישראל – הרשות להגנת הפרטיות במשרד המשפטים. העתירה הוגשה על ידי עורכי הדין רונית אמיר-יניב, עידו חיטמן, שני רפפורט, שגיא שיף וגיא ירום ממשרד עורכי הדין יגאל ארנון ושות'. לעתירה צורפה גם חוות דעת של פרופ' עדי אייל מאוניברסיטת בר אילן.

 

מזה מספר חודשים שלשכת סוכני הביטוח מנהלת קרב עיקש למניעת כניסתה של מקס (ובהמשך גם ישראכרט) לתחום שיווק הביטוח, שכן מדובר באיום תחרותי בעל פוטנציאל משמעותי. אלא שהלשכה מתקשה בקרב זה היות וכלל הרגולטורים (רשות שוק ההון, משרד האוצר, בנק ישראל ורשות התחרות) תומכים במהלך.

 

סוכני הביטוח ניסו להסתייע בדרג הפוליטי, בעזרת הלובי החזק שלהם, ויו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) אף הגיש הצעת חוק בעניין, אלא שלעת עתה לא נראה כי הצעת החוק מתקדמת.

 

x