$
בארץ

דיווח שוטף

פיילוט של משרד הבריאות: תלמידים ייבדקו לקורונה פעם בשבוע

נתניהו: "מנהלים מו"מ עם מודרנה להרחבת היקף האספקה"; משה רוזנבלום, מנכ"ל קניוני מליסרון: "אני מתוסכל, עושים פה דברים לא הגיוניים"; שרת התיירות: "מתווה האיים הירוקים - איזון בין כלכלה לבריאות בתקופה זו"; אדלשטיין על החיסונים לקורונה: "יש לזכור שהדרך עוד ארוכה"; תוך יומיים: המשטרה חילקה יותר מ-3,000 דו"חות בגין אי-עטיית מסכה

כלכליסט ו-ynet 20:4317.11.20

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

20:30 - פיילוט של משרד הבריאות: תלמידים ייבדקו לקורונה פעם בשבוע

 

מבצע "מגן חינוך", שבמסגרתו נבדקו עד עכשיו לקורונה עובדי ההוראה, יורחב במסגרת פיילוט חדש גם לתלמידים. בשלב הראשון יתקיים הפיילוט בארבע רשויות מקומיות - אום אל פחם, גבעת שמואל, רחובות ורהט, ובמסגרתו יעברו התלמידים בדיקות קורונה אחת לשבוע. בשלב השני צפויות להצטרף לפיילוט גם תל אביב-יפו ומודיעין. עד כה, רק תלמידי הישיבות השתתפו במבצעי בדיקות של פיקוד העורף.

 

הפיילוט יחל בבתי הספר רק אם תינתן הסכמה מצד 85% לפחות מהורי התלמידים. מנגד, הורים לתלמידים בבתי הספר הללו חוששים כי חיוב התלמידים בבדיקות יעלה באופן ניכר את מספר הבידודים שאליהם הם ייכנסו. תחילת הפיילוט בכל בית ספר תותנה בהגעה לסף החתימות הנדרש.

 

בהודעה שנשלחה היום (שלישי) להורי התלמידים נכתב: "על מנת לצמצם את התחלואה במדינת ישראל, ובפרט על מנת לשמור את מערכת החינוך פתוחה, אנו משיקים את תכנית 'מגן חינוך' שמטרתה איתור מוקדם של תחלואה במערכת החינוך על ידי ניטור קבוע של תלמידים ומורים. מטרת הפיילוט הינה לבדוק את התלמידים והמורים אחת לשבוע ובכך לצמצם את ההידבקות התוך-בית ספרית ובכך לתרום להשארת בית הספר פתוח לאורך זמן". (אדיר ינקו, ynet)

 

19:45 - משרד הבריאות: 413 נדבקים מאומתים בקורונה אובחנו מחצות

 

משרד הבריאות עדכן כי מחצות ועד השעה 18:00 אובחנו 413 נדבקים מאומתים נוספים בנגיף הקורונה. מניין החולים הפעילים בארץ עומד כעת על 8,052 בני אדם. מצבם של 319 חולים מוגדר קשה, מהם 144 במצב קריטי. כמו כן, 124 חולים מונשמים. מפרוץ המגפה נפטרו 2,736 חולים כתוצאה מסיבוכי הנגיף. היום נערכו 28,876 בדיקות לאיתור הנגיף, מהן 1.4% נמצאו חיוביות.

 

17:50 - נתניהו: "מנהלים מו"מ עם מודרנה להרחבת היקף האספקה"

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי שוחח עם מנכ"ל חברת מודרנה, סטפן באנסל וכי "אנחנו מנהלים מו"ם על היקף אספקה נוסף". לדברי נתניהו, "חתמנו עם מודרנה על היקף אספקה בעבר ואני מקווה כי בעקבות השיחה נוכל להשלים את המשא ומתן הזה במהרה". נתניהו הוסיף כי "המדיניות שלי היא להביא כמה שיותר חיסונים, מכמה שיותר מקורות, לכמה שיותר אזרחים בכמה שפחות זמן". חברת מודרנה הודיעה השבוע כי החיסון שלה מוצלח ב-94.5%.

 

 

נסיינית בחיסון של מודרנה נסיינית בחיסון של מודרנה צילום: איי פי

 

17:07 - אדלשטיין על החיסונים לקורונה: "יש לזכור שהדרך עוד ארוכה"

 

שר הבריאות יולי אדלשטיין התייחס לבשורות על הצלחת החיסונים לקורונה של חברת פייזר ומודרנה ואמר כי "עם כל השמחה מהבשורות יש לזכור שהדרך עוד ארוכה". אדלשטיין אמר את הדברים במסיבת עיתונאים באילת עם פתיחת התיירות בה לאחר שהוגדרה כאי ירוק. לדבריו, "זה יום חג לכל אחת ואחד מאיתנו במדינת ישראל. סוף סוף אזרחי ישראל יוכלו לנשום אוויר, לקחת פסק זמן מהחיים העמוסים ולצאת לחופשה".

(אדיר ינקו)

 

שרת התיירות: "מתווה האיים הירוקים - איזון בין כלכלה לבריאות בתקופה זו"

 

שרת הבריאות אורית פרקש הכהן התייחסה לפתיחת התיירות באילת במסגרת חקיקת האיים הירוקים ואמרה כי המתווה הוא "צעד בכיוון הנכון באיזון בין הכלכלה לבריאות בתקופת הקורונה, ואני שמחה שהצלחתי לקדמו". לדבריה, "פתיחת המלונות באילת ובים המלח, כמו גם חלק מתרבות הפנאי בעיר אילת, תחזיר עשרות אלפי ישראלים לעבודה", וכמו כן המתווה יאפשר "לכלל אזרחי ישראל המחפשים לקחת פסק זמן ולהירגע לאחר חודשים רבים של לחץ".

(איתמר אייכנר)

 

15:45 - מנכ"ל קניוני מליסרון: "תפתחו את כל המסחר עכשיו ומיד, ואם הוחלט לא לפתוח, אז אל תפתחו בכלל"

 

התורים הארוכים שנרשמו במרכזי ביג שנפתחו היום למסחר לא משאירים את מנהלי הקניונים אדישים. "אני מתוסכל", אומר משה רוזנבלום מנכ"ל קניוני מליסרון, שרק לפני כמה ימים איימה שתעתור לבג"ץ אם תאושר פתיחת מסחר חלקית. "יש לנו גם מרכזי מסחר פתוחים כמו ביל"ו סנטר, גבעת שמואל, נוף הגליל וחוצות המפרץ, אז יש לי אינטרס שיפתחו גם את המסחר, אבל עושים פה דברים לא הגיוניים. והמוח היהודי, ברגע שהוא מרגיש שהמערכת מעליו מקבלת החלטות לא הגיוניות, הוא מוצא דרכים לפתוח את החנויות בדרך חוקית לחלוטין. המחוקק קבע שחנויות מזון, בתי מרקחת ופארמים, וחנויות חשמל ואחזקת הבית יכולות להיפתח, אז המשביר הכניס מוצרים לאחזקת הבית, כי צלחות וכוסות זה אחזקת הבית, ואקונומיקה ומבשמים לשירותים זה גם אחזקת הבית, ועכשיו יש לו בחנות מוצרים לאחזקת הבית אז מותר לו לפתוח להבנתו. נכון לרגע זה המשביר פתח את כל החנויות שלו כולל בקניונים הסגורים.

 

"אז במקום להוריד את הלחץ של הלקוחות שרוצים לעשות קניות, מסיבות שונות, שולחים את האנשים למרכזים הפתוחים שזה 30% מכוח המסחר במדינה, ושולחים אותם גם לערים אדומות שיכול להיות שבחלקן המסחר פתוח. אנחנו אומרים לאנשים בגוש דן, תל אביב, גבעתיים או רמת גן, שהן ערים ירוקות, אין לכם איפה לקנות כי אין לנו מרכזים פתוחים באזור הזה, גשו בבקשה לביל"ו את ירכא או לאשדוד ותקנו שם. המדינה גורמת לתושבים מערים ירוקות להתערבב עם תושבים מערים כתומות ואדומות.

 

"אם לא היינו רואים תורים כאלה היום, לא היינו מבקשים לפתוח את הקניונים. עשינו סקר עם פרופ' ביטרמן שהראה שאין תחלואה בקניון סגור. הכנסנו מערכת ספירת אנשים מהסגר הקודם שאומרת כמה אנשים בקניון יש בכל זמן. בתי הקולנוע, בתי הקפה והמסעדות סגורים, אז זמן השהייה של האדם בחלל הציבורי בקניון הוא קטן. תפתחו את כל המסחר עכשיו ומיד. ואם הוחלט לא לפתוח, אז אל תפתחו בכלל. אם רוצים שהעם ייצא לקניות ויניע את הכלכלה, אז תפתחו את הכל ביחד".

(אורנה יפת) 

 

 

13:20 - תוך יומיים: המשטרה חילקה יותר מ-3,000 דו"חות בגין אי-עטיית מסכה

 

המשטרה הודיעה כי ביומיים האחרונים חולקו 3,505 דו"חות בגין הפרות שונות של תקנות הקורונה. רוב הקנסות, יותר מ-3,000, חולקו בגין אי-עטיית במרחב הציבורי. 68 דו"חות ניתנו בגין הפרות חובת הבידוד והדיווח, 133 דו"חות בשל הפרות שונות של בתי עסק, ו-54 דו"חות בגין שהייה במקום ציבורי או עסקי שפעילותו נאסרה.

 

 

12:15 - תורי ענק במרכזי הקניות של ביג; חנות נייקי במתחם בקריות נסגרה בשל הצפיפות

 

תורי ענק במרכזי הקניות ביג הבוקר. לאור התורים העצומים והצפיפות שנוצרה, ביג הורתה על סגירת חנות נייקי במתחם בקריות. החברה דיווחה כי "לאור הצפיפות שנוצרה בחנות נייקי בביג קריות וחוסר ההקפדה על כללי הריחוק החברתי, הורתה הנהלת המתחם על סגירת החנות עד שיוסדר תור מאורגן בשיתוף הנהלת החנות, כך שיישמר הריחוק החברתי המתבקש לטובת שמירה על בריאות הלקוחות". הקבוצה הודיעה כי לאור תנועת הלקוחות המרובה, היא פנתה לשוכרים בבקשה להאריך את שעות פתיחת החנויות השבוע עד לחצות. מלבד ביג, נפתחו גם מרכזי הקניות צים אורבן לייף.

 

 

תור בכניסה לחנות במתחם ביג חיפה תור בכניסה לחנות במתחם ביג חיפה צילום: אלעד גרשגורן

  

"זה מתסכל. אמרנו לממשלה שזה מה שיקרה אם יפתחו רק את הביגים בלי הקניונים", אומר ל"כלכליסט" שחר תורג'מן, יו"ר התאגדות רשתות המסחר והאופנה ויו"ר קבוצת בריל. "אמרנו שיהיו תורי ענק אם ישיתו את ההנחיה של ארבעה אנשים בחנות גם בחנויות בביגים. ההנחיה הזו נולדה כתוצאה מזה שחנויות הרחוב קטנות, אז למה משיתים את ההנחיה הזו גם על חנויות גדולות במרכזי הקניות?.

 

"יש אבחנה בין חנות שמוכרת מוצרים חיוניים שאין להם את המגבלה הזו. חנות בגדים לא יכולה להתחפש לחנויות חיוניות. החנויות שלנו בביגים נעות בין 300 ל-500 מ"ר, אז הן פועלות כמו חנות רחוב שמותר לה להכניס ארבעה אנשים. גם אם זה לא היה המצב, היתה התקהלות של אנשים. עכשיו הלקוחות עצבנים בצדק, שהם מחכים בכאלה תורים.

 

"לקוחות שנכנסים לחנויות חיוניות לא מדבקים בגלל זה החנויות החיוניות יכולות להכנס לקוחות בלי גבול ולקוחות בחנויות אופנה הם מסוג אחר כנראה. לפי הנחיות הממשלה, אצלנו בחנויות הבגדים מגיעים רק לקוחות מדבקים ולמקס סטוק, לסופרמרקטים ולפארמים מגיעים כנראה לקוחות שכבר עברו את הקורונה והם לא מדבקים יותר", אומר תורג'מן בציניות.

(אורנה יפת) 

 

 

11:50 - סוחרים משוק הכרמל מפגינים נגד תקנות הקורונה - ופותחים את הבסטות

 

עשרות סוחרים משוק הכרמל בתל אביב מפגינים נגד החלטת הממשלה שלא לאפשר להם לפתוח את הבסטות, במסגרת הגבלות הקורונה. המפגינים נושאים שלטים שעליהם כתוב: "תנו לנשום באוויר הפתוח", "מתי פותחים כי אין חיים", "פתוח = בטוח" ועוד. לילי בן שלום‎, ממסעדת "ללה בשוק" וממארגנות ההפגנה, אמרה: "אנשים נוסעים באוטובוס סגור עם 30 בני אדם כדי לקנות ירקות בסופר - ולא יכולים להגיע ולקנות בשוק הפתוח ליד הבית. איפה ההיגיון? מישהו השתגע".

 

סוחרים מפגינים בשוק סוחרים מפגינים בשוק צילום: מוטי קמחי

 

 

11:00 - משרד הבריאות: מקדם ההדבקה הכללי בקורונה עומד על 1.08

 

מנתוני משרד הבריאות עולה כי מקדם ההדבקה הכללי בנגיף הקורונה עומד על 1.08. ביישוביים הערביים הוא עומד על 1.1, במגזר החרדי על 0.97 ובמגזר הכללי - ללא המגזר הערבי והחרדי - על 1.0. מוקדם יותר עדכן המשרד כי אתמול אובחנו 861 נדבקים חדשים בנגיף. מחצות חוברו למכונות הנשמה במחלקות הקורונה ברחבי הארץ שישה חולים. מצבם של 313 חולים מוגדר קשה, בהם 135 במצב קריטי.

 

10:00 - שר הבריאות: "חושש שההקלות במסחר ובחינוך יקרבו אותנו לסגר שלישי"

 

שר הבריאות יולי אדלשטיין התייחס להקלות שאושרו אתמול בקבינט הקורונה, הכוללות את שובם המיידי לפעילות של מרכזי הקניות הפתוחים והחזרת כיתות ה'-ו' לבתי הספר בשבוע הבא, וציין את החשש כי אלה "יקרבו אותנו לסגר שלישי". עוד הוא אמר באולפן ynet: "כל פתיחה והקלה לא משפיעות הרבה - אבל במצטבר בוודאי שנראה עלייה בתחלואה".

 

 

x