$
בארץ

בלעדי

סטיבה ישלם 50 מיליון דולר כדי להיות האסטרונאוט הישראלי השני

איש העסקים וטייס הקרב לשעבר יממן מכיסו את השיגור. בגיל 63 הוא יהיה האסטרונאוט המבוגר ביותר שהמריא אל תחנת החלל הבינלאומית, והשני הכי מבוגר ששוגר אי פעם לחלל

אודי עציון 07:0117.11.20

אל"מ (מיל') איתן סטיבה יישא במלוא עלויות השיגור שלו לחלל בעוד כשנה, כ-50 מיליון דולר, באמצעות החללית של ספייס-X. הסכום יממן את השיגור, שהייה של 8 עד 10 ימים בתחנת החלל הבינלאומית ואת החזרה לכדור הארץ.

 

סטיבה, שישוגר לחלל בגיל 63, יהיה האסטרונאוט המבוגר ביותר ששוגר לתחנת החלל אי פעם, והשני הכי מבוגר אחרי ג'ון גלן האמריקאי, ששוגר בידי נאס"א ב-1998 בגיל 77, בפעם השנייה בחייו. האסטרונאוט השני הכי מבוגר עד כה ששוגר לחלל היה סטורי מסגרייב, ששוגר בידי נאס"א לטיסת החלל השישית והאחרונה שלו ב-1996, בגיל 61.

 

איתן סטיבה איתן סטיבה צילום: דן כהן

 

בנוסף מתכוון משרד המדע לגייס כמה עשרות מיליוני שקלים למימון פיתוח, בנייה ושיגור הניסויים הישראליים ביחד עם סטיבה, והפעילויות החינוכיות שילוו את שיגורו ושהייתו בחלל, וזאת באותה מתכונת שליוותה את שיגור החללית בראשית לנחיתה על הירח. אם כי הסכום עוד תלוי באישור תקציב מיוחד לנושא. במחיר השיגור של סטיבה נכללת מראש גם כמות מסוימת של מטען, אבל המשרד ינסה להגדילה לטובת הניסויים שתבחר הוועדה המדעית, בראשותה של ענבל קרייס, מנהלת החדשנות בחטיבת החלל של התעשייה האווירית.

 

סטיבה ישוגר כ"אסטרונאוט פרטי" במסגרת המשלחת הראשונה של חברת אקסיום, שנערכת לשגר בעתיד תחנת חלל פרטית, ותשגר בסוף 2021 קבוצת אסטרונאוטים ראשונה אל תחנת החלל, באמצעות החללית "דראגון" של ספייס-X האמריקאית. עם זאת, באמצעות החיבור לקרן רמון ולנאס"א, הוא יקבל גישה למערכות רבות של תחנת החלל לביצוע הניסויים, כמו הזרוע הרובוטית של התחנה לפעילות מחוצה לה.

 

סטיבה (62) שירת בחיל האוויר כטייס קרב, ועד לפני שנה עוד שימש במדריך בבית הספר לטיסה של חיל האוויר. ב-11 ביוני 1982 הפיל 4 מטוסים סוריים בגיחה אחת, שני מטוסי סוחוי 22, מטוס מיג 23 ומסוק קרב מדגם גאזל. יומיים קודם רשם הפלה משותפת של מיג 23 נוסף.

 

 

סטיבה עשה את הונו כאחד משלושת הטייסים שהקימו את חברת LR ביחד עם רועי בן ימי ועמי לוסטיג, שבין היתר התמחתה בפרויקטים ביטחוניים ותשתיתיים באפריקה, אך כיום פעולת רק בתחומים אזרחיים, כמו חקלאות, בריאות, אנרגיה, מים ועוד. כיום סטיבה שותף מייסד בקרן ההשקעות Vital Capital שמנהלת פרויקטים כלכליים וחברתיים באפריקה.

x