$
בארץ

למרות היציאה מהסגר שיעור האבטלה במחצית השנייה של אוקטובר עדיין על 18%

אחוז האבטלה בהגדרה המורחבת של הלמ"ס ירד מ-22.7% בתקופת הסגר ל-18% שהם 733 אלף איש ביציאה ממנו. בתחילת ספטמבר עמד שיעור האבטלה על 11.5%, כלומר ישראל עדיין רחוקה מהשיעור המאוד גבוה של אבטלה ששרר בה בין שני הסגרים

שחר אילן 14:3916.11.20
אחוז האבטלה לפי ההגדרה המורחבת של הלמ"ס ירד במחצית השנייה של אוקטובר בעקבות פתיחת הסגר ל-18% שהם 733 אלף איש. זאת ירידה של קרוב לחמישה אחוזים מהמחצית הראשונה של אוקטובר שבה עדיין היה סגר ובה עמד שיעור האבטלה על 22.7% שהם 938 אלף איש. יצוין שבתחילת ספטמבר עמד שיעור האבטלה לפי ההגדרה המורחבת על 11.5% כלומר ישראל עדיין רחוקה אפילו מהשיעור המאוד גבוה של אבטלה ששרר בה בין שני הסגרים. כך עולה מנתוני האבטלה למחצית השנייה של אוקטובר שמפרסמת היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה על סמך תוצאות סקר כוח האדם.

 

 

 

הלמ"ס מפרסמת שלושה נתוני אבטלה חצי חודשיים: אחוז הבלתי מועסקים (מובטלים בהגדרה הקלסית – אנשים ללא מקום עבודה שמחפשים עבודה) עמד במחצית הראשונה של אוקטובר על 4.8%. זאת, לעומת 5.1% במחצית הראשונה של אוקטובר. התנודות בנתון זה בנתונים החצי חודשיים גבוהות ובלתי מוסברות ולכן ספק אם כדאי להתייחס אליהן בניתוח של מספר האנשים שאין להם מקום עבודה.

 

שירות התעסוקה שירות התעסוקה צילום: באדיבות שירות התעסוקה

 

אחוז הבלתי מועסקים פלוס הנעדרים כל שבוע הסקר מעבודתם ירד מ-20.7%% במחצית הראשונה של אוקטובר ל-15.8%, שהם 629 אלף איש, במחצית השנייה. ההגדרה של נעדרים בכל שבוע הסקר מעבודתם אמורה לאתר את הנמצאים בחופשה ללא תשלום. הבלתי מועסקים פלוס הנעדרים כל השבוע זה הנתון המצמצם באמצעותו מודד משרד האוצר את האבטלה. כשהנתון יגיע ל-10% ירד גובה דמי האבטלה ל-90%.

 

הנתון המרחיב של הלמ"ס כולל את הבלתי מועסקים, אנשים שנעדרו כל השבוע מעבודתם וכן אנשים שאיבדו את מקום עבודתם בתקופת הקורונה ואינם מחפשים עבודה. כאמור, נתון זה ירד מ-22.7% ל-18%

 

הלמ"ס פרסמה היום גם את נתוני אבטלה של חודש אוקטובר כולו. אבל כיוון שנתוני אבטלה חודשיים הם ממוצע של תוצאות סקר שנערך לכל החודש, הנתונים החודשיים כוללים גם את תקופת הסגר וגם את היציאה ממנו ולכן הם מלמדים הרבה פחות מהנתונים החצי חודשיים. אחוז הבלתי מועסקים עלה מ-4.7% בספטמבר ל-4.9% באוקטובר. אחוז הבלתי מועסקים והנעדרים זמנית עלה מ-12.4% בספטמבר ל-18.2% באוקטובר. ואחוז האבטלה בהדרגה הרחבה עלה מ-14.2% ל-20.3%.

x