$
בארץ

עכשיו זה רשמי - המדינה מגבילה אחזקת תחנות כוח חדשות לנתח שוק של עד 20%

רשות החשמל ממליצה לשר האנרגיה יובל שטייניץ לעגן בתקנות את מגבלות אחזקת תחנות הכוח שמונעות בגז טבעי, זאת לאחר שהנושא יצא לשימוע ציבורי בינואר; ההגבלות שנועדו למנוע ריכוזיות ייבחנו אחת לשלוש שנים

ליאור גוטמן 14:3416.11.20

רשות החשמל ממליצה לשר האנרגיה יובל שטייניץ לעגן בתקנות את מגבלות אחזקת תחנות הכוח שמונעות בגז טבעי. כפי שפורסם בכלכליסט, בינואר האחרון הנושא ליצא לשימוע ציבורי עם הצעה להגביל אחזקות של תחנות כוח חדשות לנתח שוק של עד 20%, זאת מבלי וללא צורך בהתייעצות עם הממונה על התחרות לפני כל הענקת רישיון.

 

 

 

התקנות המוצעות על ידי רשות החשמל יבחנו אחת לשלוש שנים, והם ימנעו ריכוזיות במשק החשמל במקביל לפיתוח של משק תחרותי. ההחלטה אף מגבה את מעבר ייצור החשמל מחברת החשמל לשוק הפרטי, זאת במסגרת הרפורמה בחברה שחייבה אותה למכור לפחות 5 תחנות.

תחנת כוח חגית של חברת החשמל תחנת כוח חגית של חברת החשמל צילום: אלעד גרשגורן

 

לפיכך בתחום החשמל הקונבנצינאלי מגבלות האחזקה לעד 20%, ואילו בתחום ייצור החשמל שמקורו במתקני רוח, שקיומם נדיר בישראל, נקבע רף גבוה יחסית של נתח שוק של עד 60%. באגירה שאובה (תחנה לעבודה של עד 8 שעות באמצעות מים) נקבעה מגבלת אחזקה של מתקן בודד ליזם. השחקנים שיושפעו מרגולציה החדשה הם OPC שבשליטת עידן עופר, שרק לאחרונה אושרה עבורה הגדלת ייצור  בתחנות הכוח הקיימות שלה במישור רותם ובנייר חדרה, דליה אנרגיות, דוראד, אדלטק ושיכון ובינוי.

 

לפי רשות החשמל עד שנת 2023 יפעלו בישראל תחנות כוח שמונעות על גז בהספק מצרפי של 13.82 אלף מגה וואט,ולכן ההגבלה עבור השחקנים תהיה אחזקות ייצור של עד 2.76 אלף מגה וואט. נכון להיום אף שחקן פרטי לא מתקרב לרף החדש.

x