$
בארץ

לראשונה: המדינה תממן תוספת שכר למובטלים שיחזרו לעבוד בשכר נמוך יותר

ועדת העבודה והרווחה אישרה תוכנית למענקי עידוד לחזרת מובטלים לעבודה בשכר נמוך מבעבר, שיינתנו במשך ארבעה חודשים. המענקים יהיו שווים לגובה דמי האבטלה שהיו משולמים על ההפרש בין השכר המקורי לשכר החדש. ההערכה באוצר: לתוכנית לא תהיה עלות בשל החיסכון בדמי אבטלה

שחר אילן 19:0415.11.20

ועדת העבודה והרווחה אישרה את תוכנית האוצר למענקיי פיצוי לעובדים שיחזרו לעבוד בשכר נמוך יותר מבעבר. זו הפעם הראשונה שבה עושה האוצר מאמץ לעודד השבת מובטלים לעבודה באמצעות מענקים למובטל ולא למעסיק.

 

יש פה היענות חלקית לדרישה לעבור למודל העסקה גמיש שמאפשר שכר חלקי ומימון חלקי של המדינה, נוסח המודל הגרמני. באוצר רואים בכך פיילוט. המובטל יכול לחזור לעבוד גם אצל המעסיק המקורי שלו בשכר נמוך יותר.

 

 

המענקים מיועדים למובטלים שמנותקים ממקום העבודה כבר זמן רב ואינם חלק מהדלת המסתובבת של הסגרים, וימצאו מקום עבודה בשכר נמוך מזה שקיבלו בעבר. את המענקים יכולים לקבל מי שצברו בתקופה שבין 1 מרץ ל-17 באוקטובר לפחות 75 ימי אבטלה, כלומר שלושה חודשים, ויתחילו לעבוד עד סוף השנה.

 

המענקים יינתנו במשך ארבעה חודשים. הם יהיו שווים לגובה דמי האבטלה שהיה המובטל מקבל על ההפרש בין השכר המקורי שלו לשכר החדש. זאת, במגבלות הבאות: המענק החודשי לא יעלה על 5,000 שקל בחודש והשכר ברטו של המובטל פלוס המענק לא יעלו על 15,800 שקל לחודש.

שירות התעסוקה שירות התעסוקה צילום: אורי דוידוביץ'

 

על פי ההסכם שנתחם בין האוצר למוסד לביטוח לאומי, המדינה תשפה את המוסד על הוצאות המענק. ההנחה באוצר היא שלא תהיה לתוכנית עלות או שהיא תהיה רווחית, שכן היא תחסוך דמי אבטלה.

 

המינימום של שלושה חודשי אבטלה נועד למנוע מצב שבו מעסיקים יוציאו עובדים לחל"ת כדי לקבל מימון לחלק משכרם. לעומת זאת אין רף מינימום של גובה השכר משום שהאוצר מעונין לעודד מובטלים שמועסקים היום בשחור לעבור לעבוד בלבן.

 

שר האוצר ישראל כץ אמר ש"המענק לעידוד תעסוקה שנועד להחזיר אנשים רבים למעגל התעסוקה ולשגרה מהר ככל הניתן".

x