$
בארץ

שירות התעסוקה: החזרה לעבודה לאחר הסגר השני - מהירה בהרבה מלאחר הראשון

26% ממובטלי הסגר השני כבר חזרו לעבודה באוקטובר לעומת 6% בלבד שחזרו לעבודה באפריל מהסגר הראשון. נתון מדאיג: שיעור המפוטרים בין המובטלים החדשים זינק מ-9% בספטמבר ל-16% באוקטובר. 109 אלף דורשי עבודה חדשים נרשמו באוקטובר ורק 91 אלף דיווחו על חזרה לעבודה

שחר אילן 16:0115.11.20

החזרה לעבודה בחודש אוקטובר היתה מהירה בהרבה מזו שבחודש אפריל. באוקטובר חזרו לעבודה 26% מכלל הנרשמים כדורשי עבודה בספטמבר-אוקטובר לעומת 6% בלבד שחזרו באפריל מהסגר הראשון. כך עולה מדו"ח "דופק שוק העבודה" לחודש אוקטובר שמפרסם היום שירות התעסוקה. שירות התעסוקה מסביר זאת בכך שהמשק למד לחזור מהסגר מהר יותר. עם זאת צריך לזכור שבמרץ-אפריל נפלטו מעבודה כמיליון איש ומאות אלפים מהם עדין מובטלים והם אינם נכללים בנתוני הסגר השני.

 

 

 

מספר דורשי העבודה בסוף חודש אוקטובר עמד על 940 אלף למרות פתיחת הסגר. זה רק 16 אלף פחות מאשר בסוף ספטמבר - 956 אלף. הסיבה לנתון המאכזב היא שבחלק הראשון של החודש עדין היתה ישראל בסגר. התוצאה היא שלצד 91 אלף איש שדיווחו על חזרה לעבודה נרשמו 109 אלף מובטלים חדשים ביחוד בחלק הראשון של החודש. עם זאת, צריך לזכור שבשרות התעסוקה יש בעיה קשה של דווח חסר על חזרה לעבודה. לכן יתכן שמספר דורשי העבודה בפועל קטן בכמה עשרות אלפים מהנתונים שלו.

 

 

נתון מדאיג: שיעור הפיטורים מכלל דורש העבודה החדשים עלה מ-9% בספטמבר ל-16% באוקטובר. בשירות התעסוקה מתריעים ש"השילוב בעבודה של אותם דורשי עבודה שפוטרו עלול להימשך זמן ארוך יותר. באוקטובר היוו מפוטרים רק 7% מהחוזרים לעבודה.

 

שעור דורשי העבודה בקרב הקבוצה החזקה במשק, יהודים לא חרדים הגיע בחודשיים האחרונים לשיא של כל המשבר, 79% בספטמבר ו-74% באוקטובר. זאת לעומת 73% במרץ ו-69% באפריל. עם זאת, סמנכ"ל תכנון ומחקר של השירות אופיר פינטו מעריך שהסיבה לעליה הזו היא שיותר אנשים מהשכבה הזו חזרו לחל"ת בין הסגרים. זאת, בעוד חרדים וערבים רבים נשארו מובטלים לכל אורך המשבר

 

שעור דורשי העבודה החרדים והערבים דווקא ירד בין הנרשמים בסגר השני לעומת הסגר הראשון. בקרב החרדים עמד שעור הנרשמים בסגר הנוכחי על כ-6.5% לעומת 10% במרץ. בקרב הערבים הוא עמד בספטמבר-אוקטובר על כ-16.5%, שעור נמוך מחלקם באוכלוסייה, לעומת 17.5% במרץ ו-24% באפריל.

 

שירות התעסוקה שירות התעסוקה צילום: באדיבות שירות התעסוקה

 

בערים החרדיות נרשמה באוקטובר ירידה משמעותית בשיעור האבטלה. בבית"ר עילית הממוקמת במקום השני בארץ בשיעור האבטלה אחרי אילת היתה ירידה מ-41% ל-37%. במודיעין עילית הממוקמת רביעית בארץ היתה ירידה מ-36% ל-30%. בשירות התעסוקה מסבירים זאת בחזרת מסגרות החינוך החרדיות לעבודה. בפועל כידוע רבות מהמסגרות האלו חזרו לפעילות בניגוד לחוק, .

 

בשירות התעסוקה קובעים, ש"כל גל אבטלה מעמיק את עומק האבטלה בקרב אותם דורשי עבודה שלא הצליחו לחזור לעבודה. כל עיכוב במאמצים לשילוב, יובילו להגדלת מספר דורשי העבודה שעלולים להיכנס לאבטלה כרונית". כידוע בשל רצונו של שר האוצר ישראל כץ להשתלט על חלק גדול מענף ההכשרה המקצועית, לא הועברו כמעט עד היום תקציבים להכשרה מקצועית.

 

 

אחת ההמלצות של שירות התעסוקה היא להגביל את משך האבטלה של מי שנמצאים בחל"ת. מנכ"ל שירות התעסוקה רמי גראור אמר ש"יש סימנים מעודדים להתאוששות המשק באוקטובר – אך עם הימשכות המשבר אנו עלולים לראות אנשים רבים שייכנסו לאבטלה כרונית".

x