$
בארץ

נובל תשלם למדינה 3.8 מיליון שקל: "חרגה מהיתר ההזרמה מלווייתן של שמנים ושומנים לים"

לפי המשרד להגנת הסביבה, נובל הפרה גם חובת דיווח בכך שלא הודיעה על ממצאי בדיקות חריגות בנוזלים המוזרמים לים"; נגד החברה עומדים עוד כמה שימועים, בין השאר על אי-חיבור מערכות הניטור שלה לבסיס הנתונים הארצי

ליאור גוטמן 12:2915.11.20

המשרד להגנת הסביבה הטיל הבוקר עיצום כספי בסך 3.78 מיליון שקל על חברת נובל אנרג'י, מאחר ש"הפרה את תנאי היתר ההזרמה לים של שמנים ושומנים ממאגר הגז לווייתן".

העיצום הוטל על נובל אנרג'י ולא על שברון, שרכשה את נובל לפני כמה שבועות, מאחר שזו הראשונה הקימה את האסדה, תפעלה אותה ונאלמה להתמודד עם התקלות ברבעון הראשון והשני של 2020.

 

המשרד להגנת הסביבה מסר כי העיצום שהוטל קשור למערכות הניקוז הפתוחות של האסדה, שם התגלתה "חריגה מאמות המידה של ההיתר להזרמת שמנים ושומנים". כמו כן נובל הפרה חובת דיווח בכך שלא הודיעה על ממצאי בדיקות חריגות ודיגומים בנוזלים המוזרמים לים, כולל "אי תקינות מדי ספיקה במתקני הטיפול במי תשטיפים ואי דיווח כמויות מדודות במקום מדי הספיקה שהיו לא תקינים". הליך השימוע לגבי דיגום האוויר טרם הסתיים.

 

נגד נובל אנרג'י עומד עוד שימוע, הנוגע לאי-חיבור מערכות ניטור פליטת המזהמים שלה למערכות בסיס הנתונים הארצי של המשרד, דבר שאמור לאפשר למשרד פיקוח מיטבי בזמן אמת ובאופן שוטף.

 

 

אסדת לווייתן אסדת לווייתן צילום: אלבטרוס

 

במשרד טוענים שהטלת העיצום הכספי בוצעה לאחר הליכי אכיפה, לרבות שימוע שנערך למנהלי החברה ביחידה הארצית להגנת הסביבה הימית במשרד להגנת הסביבה, ועד למצב שסמנכ"ל בכיר לפיקוח ואכיפה במשרד להגנת הסביבה, יצחק בן-דוד (בנדה), הטיל את העיצום הכספי לפי חוק מניעת זיהום הים ממקורות יבשתיים ( 1988).

 

"המשרד רואה את ההפרות בחומרה ומדגיש, כי לא יאפשר פעילות מתקנים בים ללא שקיפות מלאה ותוך גילויי אי ציות לתנאי היתר ההזרמה לים בפרט והיתרים בכלל", אומרים שם.

 

השרה גילה גמליאל הוסיפה: "שברון (הבעלים החדשים של נובל אנרג'י, ל"ג) צריכה להפיק את הלקחים מההפרה הבוטה של נובל אנרג'י. לא נאפשר לחברות הענק לסכן את הציבור. היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית במשרדי מפקחת באופן קפדני על כל המתקנים והפעילויות בים בישראל. נמשיך לנקוט יד קשה ובלתי מתפשרת נגד המזיקים לסביבה. המדיניות ברורה - המזהם משלם".

 

בעמותת צלול בירכו על "צעד אכיפה ראשון משמעותי" נגד נובל אנרג'י על זיהום הים שגרמה: "מדינת ישראל מנהלת את קידוחי הגז והנפט ללא פיקוח ואכיפה מספקים, ללא חוקים להגנת הים והאדם, בשיטת 'סמוך', שמגדילה את הסיכון לאירוע זיהום משמעותי בים. זיהום הים והפרת תנאי היתר ההזרמה הם בבחינת עזות מצח ושיטת 'מצליח', שללא ספק בנתה על הידיעה כי בדרך כלל אין אכיפה משמעתית. לכן חשוב צעד זה של הגנת הסביבה עכשיו. רק עם אכיפה, הרתעה וענישה נשיג הקפדה סביבתית גבוהה יותר".

 

חברת שברון, הבעלים החדשים של נובל אנרג'י, מסרה בתגובה: "שברון קיבלה הודעה מהמשרד להגנת הסביבה ותגיב לאחר שתלמד את הנושא לעומק. שברון מחוייבת לעמוד בכל דין לרבות בדרישות כל ההיתרים השונים שהוענקו לה על ידי המשרד להגנת הסביבה".

 

 

x