$
בארץ

פרסום ראשון

ד"ר דודו דגן נבחר לתפקיד מנהל חטיבת בתי החולים הממשלתיים

דגן כיהן כמנכ"ל בית החולים האוניברסיטאי אסותא אשדוד וכקצין רפואה ראשי של צה"ל. מדובר באחד התפקידים החשובים ביותר במערכת הבריאות בכלל ובמשרד הבריאות בפרט, שכן החטיבה האחראית על ניהולם של 24 בתי חולים כלליים, פסיכיאטריים וגריאטריים בבעלות ממשלת ישראל

אדריאן פילוט 15:1112.11.20

ד"ר דודו דגן (55) נבחר לתפקיד מנהל חטיבת בתי החולים הממשלתיים, כך נודע לכלכליסט. דגן כיהן כמנכ"ל בית החולים האוניברסיטאי אסותא אשדוד וכקצין רפואה ראשי (קרפ"ר) של צה"ל. מדובר באחד התפקידים החשובים ביותר במערכת הבריאות בכלל ובמשרד הבריאות בפרט, שכן החטיבה האחראית על ניהולם של 24 בתי חולים כלליים, פסיכיאטריים וגריאטריים בבעלות ממשלת ישראל.

 

ד"ר דודו דגן ד"ר דודו דגן צילום: יוטיוב / העמותה לחולי גיסט

 

דגן יחליף את ד''ר ארז און, מנהל בית חולים פוריה, שהסכים לוותר על תפקידו למען ניהול החטיבה אך, כפי שנחשף באתר כלכליסט, התפטר אחרי פחות מחצי שנה וזאת על רקע חילוקי דעות עם מנכ"ל המשרד חזי לוי ושר הבריאות יולי אדלשטיין שסירבו להתקדם עם התוכנית המקורית: הפיכת החטיבה - בהתאם להמלצות של כל הגורמים המקצועיים - לרשות עצמאית.

 

צוות מטעם מבקר המדינה בדק את הסוגיה הזו לעומק, והליקויים שעלו בדו"ח מדגישים כי גם לאחר הקמת חטיבת המרכזים הרפואיים הממשלתיים עדיין עומד בפני משרד הבריאות האתגר להפריד בין תפקידו כרגולטור לבין היותו בפועל בעליהם של חלק ניכר מבתי החולים. כלומר, ישנה הסכמה מקיר לקיר כי רק רשות עצמאית יכול לפתור את בעיית הקובע הכפול של משרד הבריאות - גם בעלים של שני שליש ממערכת האשפוז, שגלגלה ב-2019 כ-23 מיליארד שקל -כ-43% מסל הבריאות וסעיף ההוצאה הגדול בסל; וגם רגולטור של אותם בתי חולים, ולא פחות חשוב מכך - של שאר בתי החולים במערכת: 9 בתי חולים של הכללית ועוד 5 בתי חולים ציבוריים עצמאיים כגון הדסה, שערי צדק לניאדו, מעייני הישועה והנוצרים (ערבים) בצפון הארץ.

 

דגן נבחר למנהל בית החולים האסותא אשדוד ב-2017 אך הוא הספיק לשמש בתפקיד רק 10 חודשים, עד ינואר 2019,  אז הודיע במפתיע על התפטרותו. נכון לאותם ימים, ועל אף שמדובר היה בבית חולים שהושקע מיליארד שקל, הוא צבר בתוך שנה אחת בלבד גירעון של כ-170 מיליון שקל. בבית החולים הסבירו אז כי הסיבה להתפטרותו של דגן היא אישית, אך גורמים במערכת הבריאות טענו כי דגן התעמת עם פרופ' שוקי שמר, אז יו''ר אסותא אשדוד ויו''ר אסותא מרכזיים רפואים. (שמר התפטר מאז מתפקיד יו''ר אסותא אשדוד, אבל ממשיך לכהן כיו''ר אסותא מרכזיים רפואיים).

x