$
בארץ

הצוות הבין-משרדי ממליץ לניסנקורן: קדם תזכיר חוק ללגליזציה של צרכני קנאביס

עדיין לא ידוע כיצד יימכר קנאביס הפנאי, כמה מותר יהיה להחזיק, ואיפה ניתן יהיה לרכוש; פרופ' גרוטו: "משרד הבריאות ייאלץ לעשות חשיבה מחדש לגבי קנאביס רפואי בעולם של לגליזציה";

צלי גרינברג 15:0312.11.20

הצוות הבין-משרדי שהוקם לבחינת נושא הלגליזציה לטובת מתן המלצות טרום גיבוש הצעת חוק ממשלתית בנושא, המליץ לשר המשפטים אבי ניסנקורן, להתקדם לעבר לגליזציה ואי הפללה של משתמשי קנאביס בישראל, לאחר שחבריה הסכימו כי היתרונות בנושא עולים על החסרונות.

 

 

  

עמית מררי, המשנה ליועמ"ש ומי שעמדה בראש הוועדה, אמרה בהצגת מסקנות הוועדה: "בחנו את הנושא גם מול הנזק של חומרים שאינם אסורים לשימוש כדוגמת אלכוהול וטבק. יש כמובן חשש לבריאות הציבור כדוגמת התמכרויות או תאונות דרכים, לצד חיזוק גורמי פשיעה ושוק שחור, ולכן נדרשת רגולציה מתאימה".

 

פרופ' איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, ומי שאחראי על נושא הקנאביס הרפואי במשרד, הוסיף, כי "משרד הבריאות ייאלץ לעשות חשיבה מחדש לגבי קנאביס רפואי בעולם של לגליזציה. יש מספר סיבות מרכזיות בגינן אנו שמחים עם המלצות הוועדה ובהן מיזעור הנזק בהפיכתו לחוקי כחלק מתפיסה בריאותית שמתפתחת בעולם בנושא הקנאביס, יותר ידע שהצטבר עקב ניסיון שימוש בקנאביס פנאי בעולם לצד שימוש לצרכים רפואיים בישראל, והפיכתו לחוקי תאפשר גם מתן מענה וטיפול שאינם ניתנים היום בשל אי חוקיותו".

 

 

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות פרופ' איתמר גרוטו המשנה למנכ"ל משרד הבריאות פרופ' איתמר גרוטו צילום: אוראל כהן

 

גרוטו הוסיף, כי "ההכנה שתידרש לנושא רחבה ותדרוש משאבים וזמן, וכי המחקר המלווה עליו המליצה הוועדה, לבחינת השפעות השימוש בקנאביס פנאי והתאמנת הרגולציה הנדרשת תוך כדי, נכונה ותואמת גם את גישת משרד הבריאות, שצפוי, לעת זו, להמשיך כרגולטור האחראי על התחום".

 

 

גידול קנאביס בישראל גידול קנאביס בישראל צילום: הילה כדי

 

חברות הקנאביס הישראליות הגיבו לדברים ברגשות מעורבים, כאשר חלק מהמנהלים אמרו לכלכליסט: "כשנתחיל לראות את זה מיושם, נאמין. עד אז זו עוד המלצה. בינתיים יש כבר ייצוא שאושר בתיקון חקיקה בסוף 2018 עם אישור ממשלה מינואר 2019, ועדיין לא מיושם".

 

חלק אחר מנסה לרכב על הגל ויצאו בהודעות חגיגיות על תוספת הלקוחות שמצפה לתחום, המוערכת בכמיליון משתמשים על כ-70 אלף מטופלי הקנאביס הרפואי כיום.

 

כמות ההחזקה העצמית שתתאפשר תיקבע בהמשך בשל מחלוקת בין חברי הוועדה, אך המלצותיה כללו איסור מכירה לקטינים כהגדרתם בחוק ויצירת חסמים למכירה לכל מי שלא מלאו לו 21; איסור על הוצאת או הכנסת קנאביס על ידי צרכנים פרטיים מגבולות המדינה לצד אפשרת מכירת קנאביס לתיירים; איסור פרסום של קנאביס; ואיסור על עישון במקומות ציבוריים עד להסכמת רשויות מקומיות להטלת מגבלות או הקלות בשטחן.

 

ההערכות הן כי אם הצעת החוק תגובש בשבוע הקרוב, ובהינתן והממשלה לא תתפזר עד אז, החקיקה תושלם עד למרץ 2021.

x