$
בארץ

הכנסת אישרה: בידוד במקום הסגר לכלבים וחתולים שנשכו

אושרה הצעת החוק של חברות הכנסת מיקי חיימוביץ' ושרן השכל לתיקון פקודת הכלבת. התיקון קובע כי כלב שחוסן נגד כלבת בשנתיים שקדמו למקרה של נשיכה, לא יחויב להיכנס להסגר במכלאה עירונית, ובעליו יוכל להחזיק את הכלב בבידוד ביתי לצורך תצפית ומעקב. הקנס על הפרת הבידוד: 2,000 שקל

עכשיו זה סופי בלי קשר לקורונה: גם כלבים וחתולים יכנסו לבידוד ביתי. מליאת הכנסת אישרה היום בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק של חברות הכנסת מיקי חיימוביץ' ושרן השכל לתיקון פקודת הכלבת.

 

 

התיקון לחוק קובע כי כלב שחוסן נגד כלבת במהלך השנתיים שקדמו למקרה של נשיכה לא יחויב להיכנס באופן אוטומטי להסגר זמני במכלאה עירונית, ובמקום זאת לבעליו תינתן האפשרות להחזיק את הכלב בבידוד ביתי לצורך תצפית ומעקב.

כלב כלב צילום: שאטרסטוק

 

כיום מחויב בעליו של בעל חיים שנשך להעבירו להסגר במכלאה עירונית למשך 10 ימים, על מנת לשלול אפשרות שהוא חולה בכלבת. לפי התיקון שאושר, בעל חיים, כלב או חתול, שנשך או בא במגע עם אדם יוכל להישאר בבידוד ביתי, במקום תצפית במכלאה העירונית, בתנאים מסוימים.

 

הבעלים של בעלי החיים אף ידרשו להביא אותם לבדיקה וטרינרית ברשות המקומית או במשרד הבריאות, במקום ובמועד שיקבעו להם, וכן בתום 10 ימים מיום האירוע או במקרה של שינוי התנהגות. עוד יידרשו הבעלים למנוע מגע של בעל החיים עם כל אדם אחר שלא נמצא איתו במגע בדרך קבע. הבעלים גם יחויבו לדווח באופן מידי על כל שינוי במצב הבריאותי, ובמקרים של חשד לכלבת שיעלה במהלך הבידוד הביתי יובא בעל החיים להסגר רשותי.

 

כמו כן נקבע כי ניתן יהיה לבטל את ההיתר לבידוד ביתי אם הבעלים מסר מידע שגוי, מטעה או חלקי, אם חדל להתקיים אחד מהתנאים להיתר או אם הבעלים הפר תנאי מתנאי ההיתר. במקרה כזה יידרש הבעלים להעביר את הכלב או החתול למאורת בידוד ברשות המקומית באופן מיידי וניתן יהיה להטיל עליו קנס בסך 2,000 שקל.

 

על הצעת החוק לתיקון פקודת הכלבת שאושרה היום במליאת הכנסת, ותיכנס באופן רשמי לספר החוקים של מדינת ישראל, אמרה ח"כ מיקי חיימוביץ', יוזמת החוק: "יום משמח עבורי, ועבור בעלי חיים וכל אוהביהם.. תמיד יש משהו דחוף יותר וחשוב יותר. אבל בתוך כל זה, מי דואג לאלו שאינם יכולים להשמיע את קולם? אני שמחה שבתקופה מלאת מחלוקות, בנושא של דאגה לבעלי החיים אנחנו יכולים להיות מאוחדים. הגיע הזמן לתקן את העוול ההיסטורי מתקופת המנדט ולאפשר הסגר ביתי במקום רשותי ולשים סוף לצלקות הנפשיות שנגרמות לבעלי החיים ובעליהם".

 

לפי החוק המיושן שלא תוקן כאמור כמאה שנים, כלבים וחתולים מחוסנים נאלצו להיכנס באופן אוטומטי להסגר, דבר שגרם במקרים רבים לצלקות נפשיות קשות לאותם בעלי חיים ובכך גם לבעליהם.

 

ח"כ חיימוביץ' ציינה כי "על פי נתוני משרד החקלאות כ-3,000 כלבים מועברים מידי שנה להסגר עירוני בישראל עקב נשיכה או תלונה על נשיכה, כדי לוודא שאינם נגועים בכלבת. במרבית המקרים מדובר בכלבים ביתיים ומחוסנים ללא תסמינים קליניים המעלים חשד לנגיעות בכלבת ואף מבלי שיש עדות למגע שלהם עם בעל חיים החשוד בנגיעות בכלבת. מאז שנכתבה פקודת הכלבת, הקידמה, החיסונים, הנתונים והמחקרים העדכניים ייתרו את קיום החוק הזה, אבל הוא לא תוקן ונתקע במשך שנים רבות בגלל פוליטיקה".

x