$
בארץ

פרסום ראשון

הורדת תעריף החשמל בסכנה: רמ"י מבקשת לדחות את הסגירה הפיננסית של רמת חובב

הסגירה הפיננסית והעברת השליטה על תחנת הכח תוכננה לדצמבר הקרוב, אולם בימים האחרונים התעורר ויכוח על שומת הקרקע הראויה. במכתב ששלח עדיאל שמרון, מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל, לרשות החשמל הוא טוען כי על הרשות ללמוד את השומה שהועברה אליה אתמול, לאחר חודשיים בה התעכבה אצל השמאי הממשלתי

ליאור גוטמן 14:4711.11.20

הורדת תעריף החשמל המיועדת לתחילת 2021 בסכנה: רשות מקרקעי ישראל שלחה הבוקר מכתב לרשות החשמל, לחברת החשמל יחד עם משרד האנרגיה, בו היא מבקשת לדחות ב-30 יום את הסגירה הפיננסית המיועדת של תחנת הכוח רמת חובב.

 

 

 

כזכור תחנת הכוח נמכרה על ידי חברת החשמל לידי אדלטק וקבוצת שיכון ובינוי ב- 4.25 מיליארד שקל. הסגירה הפיננסית והעברת השליטה על תחנת הכוח תוכננה לדצמבר הקרוב, אולם בימים האחרונים התעורר ויכוח על שומת הקרקע הראויה לתחנה בין רשות מקרקעי ישראל בין השמאי הממשלתי.

 

עדיאל שמרון מנהל רשות מקרקעי ישראל עדיאל שמרון מנהל רשות מקרקעי ישראל צילום: אוראל כהן

 

הפער הכספי הוא מעל 100 מיליון שקל ולכן במכתב ששלח הבוקר מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שמרון, לידי רשות החשמל הוא טוען ש"בנסיבות האמורות ונוכח הפערים העצומים שבין שומת המאגר לשומת הבקרה, והגם שרמ"י פעלה מבעוד מועד לאישור העסקה בוועדות המוסמכות, ובנסיבות העניין, על הרשות ללמוד את השומה שהועברה אליה אתמול, לאחר חודשיים בה התעכבה אצל השמאי הממשלתי הראשי. לאחר שנבקש מהשמאי הממשלתי הבהרות לשומתו ולאחר שתגובש עמדת הרשות על העסקה לעבור לדיון מחודש, לרבות בוועדת הפטור של מועצת מקרקעי ישראל, לצורך אישורה הסופי".

 

משמעות המכתב של שומרון היא שרמ"י תפעל "ככל יכולתה על מנת לקדם את ביצוע הסדרת הזכויות של החברה במגרשים הנדונים מהר ככל

שניתן. יחד עם זאת, איננו יכולים להתנער מאחריותנו על פי דין כמנהלי הקרקע וכנאמני הציבור. אנו נחטא לתפקידנו זה באם לא נקיים דיון מעמיק בשומה ובעסקה ונבחן את כלל ההשלכות והשיקולים המונחים על הכף. אשר על כן, והגם שנעשו ויעשו כל המאמצים בכדי לקדם את העסקה בהקדם האפשרי, ספק בעיניי אם יעלה בידינו להשלים את הליך אישור העסקה קודם למועדים שצוינו על ידכם כמועדים האחרונים על פי דין להשלמת הליך מכירת תחנת הכח. בנסיבות אלו, ולאור חשיבות העניין, נראה כי אין מנוס אלא לפעול להארכת מועדים של כ- 30 יום למועדי השלמת עסקת המכירה של תחנת הכוח", כלומר לתוך ינואר שנת 2021.

 

במשרדי הממשלה נדהמו מהמכתב והחשש הגדול הוא שהורדת תעריף החשמל תידחה. הסיבה לכך היא שבדצמבר אמורה רשות החשמל לקבוע את תעריף החשמל הנכון והעדכני לשנת 2021 .

 

מכירת תחנת הכוח בתמחור של 4.25 מיליארד שקל, יותר משני מיליארד שקל פער על השווי של התחנה בספרי חברת החשמל, היה אמור להתגלגל לצרכנים באמצעות הוזלת התעריף של כמה אחוזים.

 

x