$
בארץ

נשיא התאחדות המלונות שומר על השמנת של רשת פתאל

המועמד של פתאל לנשיא התאחדות המלונות, אמיר חייק, ייבחר היום לקדנציה שנייה. בכובעו השני הוא מכהן כדירקטור בפתאל הציבורית

תומר הדר 11:4611.11.20

לאחר דחייה של כשמונה חודשים והאשמות על כיפוף כללי הבחירות, עתיד אמיר חייק להבחר היום לקדנציה שנייה כנשיא ההתאחדות המלונות. עיקר הביקורת של חברי ההתאחדות, שהגיעה לדיון בבית הדין של הארגון, מתמקדת בטענות שלפיהן ההליך מוטה לטובת רשתות בתי המלון הגדולות ומפלה לרעה את המלונות הקטנים והעצמאיים.

 

 

 

אבל ההצבעה שתתקיים היום נגועה גם בניגוד עניינים נוסף, מובהק וצורם. מי שקידמה את מועמדותו של חייק לכהונה שנייה הייתה בעיקר רשת פתאל, אחת מרשתות המלונות הגדולות בישראל. זאת בזמן שחייק מכהן כדירקטור בלתי תלוי ברשת. מתוקף תפקידו כדירקטור מכהן חייק כחבר בוועדת הביקורת ובוועדת התגמול של הדירקטוריון, ומאשר לפתאל עסקאות, כולל עסקאות בעלי עניין, ותנאי שכר - בהם של בעלי השליטה ברשת. פתאל מקדמת במקביל את מועמדותו של חייק לנשיא התאחדות המלונות. במסגרת תפקיד זה זכאי חייק לתשלום הוצאות חודשי בגובה מוערך של כ-30 אלף שקל.

 

אמיר חייק אמיר חייק צילום: יקיר פולק

 

שיטת הבחירות לנשיא התאחדות המלונות מעוגנת בחוק עותמני וקובעת יתרון לבעלי המלונות הגדולים. בסך הכול משתתפים בבחירות שיתקיימו היום כ 300 מלונאים. שיטת ההצבעה קובעת כי כל מלון שיש לו מעל 100 חדרים מקבל ציר אחד – אולם רשתות גדולות (בעלות 3 מלונות ומעלה ו־500 חדרים) מקבלות שני צירים. יודגש כי למרות שיטת החישוב אשר מעניקה לכאורה משקל דומה להחלטותיהם של המלונות הגדולים - בפועל פתאל נחשבת לרשת רבת השפעה. לדברי אחד מחברי התאחדות המלונאים: "דוד פתאל הוא ללא ספק אדם בעל עוצמה והדבר מתבטא גם ביכולת שלו לדחוף את חייק. מטבע הדברים חייק הוא המועמד שלו, גם אם זה משהו שלא מוצהר. נכון שלכל מלונאי יש משקל בהצבעה אבל ברור היטב מי שם את חייק בכיסא".

 

תפקיד נשיא התאחדות המלונות אויש במשך שנים רבות על ידי מלונאים. קודמו של חייק בתפקיד היה אלי גונן, מלונאי ותיק, וגם קודמיו של גונן היו מלונאים. חייק אינו מגיע מעולמות המלונאות: הוא מכהן כיושב ראש תאגיד המחזור אל"ה, כיהן בעבר כמנכ"ל מכון הייצוא, מנכ"ל משרד התמ"ת ומנכ"ל התאחדות התעשיינים.

 

מרשות ניירות ערך נמסר בתגובה: ״ככלל, על פי הוראות חוק החברות חל איסור על דירקטור חיצוני או בלתי תלוי לקבל כל תמורה נוספת בשל כהונתו, למעט גמול והחזר הוצאות. בנוסף כחלק מתנאי הכשירות שלו כדירקטור בלתי תלוי, אסורה זיקה בינו לבין בעל השליטה. רשות ניירות ערך אינה מתייחסת לפעילותה מול הגופים המפוקחים וככל שיש צורך זו תבוא לידי ביטוי בדיווחיה של החברה".

 

מהתאחדות המלונות נמסר: "אמיר חייק איננו הנשיא הראשון המקבל תמורה עבור התפקיד. מינויו לדירקטור בפתאל היה כשנה לאחר שמונה לתפקיד נשיא ההתאחדות. ההתאחדות פועלת לטובת כלל ענף המלונאות ולא לטובת מלון כזה או אחר".

 

x