$
בארץ

השר לשעבר והמאכערית: כך עבדה שיטת השוחד באור עקיבא

המשטרה חושדת כי יעקב אדרי ראש עיריית אור עקיבא פעל באינטנסיביות לטובת אורלי יחזקאל ולקוחותיה ונענה לדרישותיה במגוון תחומים: ממינויים, דרך מתן היתרים וקידום במכרזים שהניבו להם רווחים של מיליונים. אחד ממסלולי השוחד המרכזיים, לפי החשד, היה תלושי ושוברי מזון שנתרמו לנזקקים וניתנו כטובת הנאה לאדרי, יחזקאל וחשודים נוספים. אדרי ויחזקאל הכחישו את החשדות נגדם

עמיר קורץ 20:0910.11.20

בהמשך להארכת מעצרם בשישה ימים של השר לשעבר וראש עיריית אור עקיבא, יעקב אדרי, ומקורבתו ולשעבר מנכ"לית המשרד לפיתוח הנגב והגליל, אורלי יחזקאל, נחשפים הערב פרטים על פרשת השוחד.

 

החקירה של יאח"ה שמתנהלת מזה קרוב לשנה באופן סמוי, העלתה דפוס פעולה שוחדי במסגרתו אדרי הפעיל את כל כובד משקלו לטובת יחזקאל, מקורבתו ויד ימינו המשמשת כיום כיועצת ולוביסטית, ושאותה מגדירים גורמים במשטרה כ"מאכערית", ולטובת לקוחות שלה - תמורת טובות הנאה שונות.

 

יעקב אדרי ראש מועצת אור עקיבא בהארכת מעצרו יעקב אדרי ראש מועצת אור עקיבא בהארכת מעצרו צילום: אוראל כהן

 

המשטרה חושדת כי אדרי פעל והפעיל אחרים לקדם את ענייניהם של יחזקאל ולקוחותיה במגוון תחומים: מכרזים, ג'ובים ומינויים, היתרים בתחום התכנון והבנייה ועוד. החשד של המשטרה שבעקבות טובות ההנאה שניתנו ניתנה תמורה שהניבה רווחים ו"פירות" לאנשי העסקים החשודים בגובה מיליוני שקלים.

 

חוקרי המשטרה עלו במהלך החקירה הסמויה על ראיות לכאורה המראות כיצד עבדה השיטה במסגרתה "כל מה שהמקורבת דרשה – ראש העיר סיפק", כדברי גורמים שנחשפו לחומרי החקירה שאומרים כי הוא "הקדיש זמן רב וחריג מזמנו לטובת קידום העניינים הספציפיים של המקורבת".

 

אורלי יחזקאל אורלי יחזקאל צילום: עטא עוויסאת

 

אחד ממסלולי השוחד והעברת טובות ההנאה היה באמצעות תלושים ושוברי מזון שנתרמו לנזקקים בין השאר על רקע מגפת הקורונה והמצב הכלכלי הקשה, ולמעשה הגיעו לבסוף לידי החשודים בפרשה, אדרי, יחזקאל, וחשודים נוספים – על חשבון הקהילה הנזקקת.

במהלך החקירה עלו עדויות לפיהן הופעל מנגנון שלהם במסגרתו הגיעו לבסוף אותם שוברים, שיועדו לנזקקיים, אל החשודים בפרשה, אשר פדו אותם ועשו בהם שימוש אישי לטובת רכישות של דברי מותרות. בין השאר מצאו החוקרים מה שהוגדר כ"פינוקים קטנים שנאמדים בסכומים לא מבוטלים" שעשו דרכם לידי אדרי, יחזקאל ואחרים. התמורה, כך החשד, שניתנה הניבה לגורמים המעורבים במעשי השוחד רווחים עצומים, אם זה בעקבות תשלומי שכר גבוה, השבחה של נכס, זירוז במתן היתרים לא חוקיים, הטבות בתחום הבנייה שערכן מיליוני שקלים ועוד.

 

עורכי הדין יחיאל וינרוט ומאיר אברהם ממשרד עורכי הדין ד"ר י.וינרוט ושות', המייצגים את אדרי, מסרו בתגובה כי "מדובר בשלבים ראשוניים, אך כבר עכשיו ניתן לומר לפי כל המסתמן כרגע, שהתיק הזה יסתיים בלא כלום כמו שהסתיימו גם חקירות קודמות לאורך השנים נגדו. אני מניח שמדובר בגל מעצרים וחקירות שלא פסח גם על מרשנו שיסתיים בלי כלום".

 

עו"ד משה יוחאי, המייצג את יחזקאל מסר לכלכליסט כי "מדובר במעצר סרק מקומם שנועד להפעיל לחץ על מרשתי למסור עדויות מפלילות כנגד נבחר ציבור. מרשתי כופרת מכל וכל בחשדות המיוחסים לה, ואין ברשותה כל מידע מפליל נגד אותו נבחר ציבור, וטוב תעשה המשטרה אם תשחרר אותה באופן מיידי".

x