$
בארץ

דיווח שוטף

פרופ' חזי לוי: "הייתי רוצה לקדם חוק שיחייב את הציבור להתחסן מקורונה"

קבינט הקורונה צפוי לדחות את השלב השלישי במתווה ההקלות; אתמול אובחנו 710 חולי קורונה, שיעור החיוביים - 2.1%

כלכליסט ו-ynet 10:4810.11.20

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

10:40 - פרופ' חזי לוי: "הייתי רוצה לקדם חוק שיחייב את הציבור להתחסן מקורונה"

 

פרופ' חזי לוי, מנכ"ל משרד הבריאות אמר ל-ynet בעקבות הפרסום על החוק שעשוי לחייב אזרחים להתחסן לקורונה (ראו למטה) כי "הייתי רוצה לקדם חוק כזה ולחייב אנשים שאין סכנה רפואית לחסנם". לדבריו, "אני לא מאמין שיש מישהו שלא ירצה, אך כרגע אין חוק כזה". פרופ' לוי הוסיף כי "אנחנו בשיח עם הייעוץ המשפטי בעניין הזה ומבררים אם יש דרך לחייב. כרגע אין דרך כזו. בגלל המודל של המגפה הזו צריך למצוא דרך להכריח אנשים להתחסן".

 

 

חזי לוי חזי לוי צילום: אלכס קולומויסקי

 

08:40 - התלמידים, הקניונים וחדרי הכושר יחכו: התחלואה בולמת את המשך ההקלות

 

 

קבינט הקורונה צפוי להתכנס מחר (יום ד') ולהחליט על דחיית השלב השלישי במתווה היציאה מהסגר שכולל את פתיחת הקניונים, השווקים הפתוחים, כיתות ה'-ו' וחדרי הכושר. הסיבה לכך היא העלייה המדאיגה במקדם ההדבקה, שכבר חורגת מהתנאים שנקבעו במתווה. בינתיים, ראשי מחלקות החינוך מבקשים מהקבינט לא לחכות לרגע האחרון כדי להחליט על הרחבת פתיחת מערכת החינוך.

 

מקדם ההדבקה, נכון לאתמול, עומד על 0.96 כשהתנאי לעבור לשלב השלישי במתווה ההקלות הוא 0.8. נכון לעכשיו עדיין אין עלייה משמעותית בתחלואה, אבל המומחים מעריכים שהיא תגיע בהמשך ולכן צריך לעצור עכשיו.

 

משרד הבריאות עדכן הבוקר כי אתמול אובחנו 710 נדבקים מאומתים לנגיף הקורונה. כמו כן, 58 נדבקים מאומתים נוספים אובחנו מחצות. בכך עלה מספר החולים הפעילים בארץ ל-8,082 בני אדם. מצבם של 322 חולים מוגדר קשה, מהם 134 מונשמים. מפרוץ המגפה נפטרו 2,678 בני אדם כתוצאה מסיבוכי הנגיף. אתמול נערכו 34,313 בדיקות לאיתור הנגיף, מהן 2.1% חיוביות. (איתמר אייכנר, תמר טרבלסי-חדד, ירון דרוקמן)

 

 

קניון גבעתיים סגור קניון גבעתיים סגור צילום: דוד הכהן

 

08:30 - משרד הבריאות צפוי להמליץ - חוק חיסון חובה

 

משרד הבריאות עשוי להמליץ על חקיקה שתחייב את אזרחי ישראל להתחסן מפני נגיף הקורונה כשהחיסון יהיה זמין לשיווק והפצה בארץ. כך עולה מסיכום ישיבת הצוות לטיפול במגפות של המשרד שהגיע לידי "ידיעות אחרונות". המלצה זו מגיעה במקביל להודעת חברת “פייזר” על תוצאות מרשימות בניסוי שקיימה בדרך לפיתוח החיסון.

 

הצוות לטיפול במגפות אחראי במידה רבה לקידום מדיניות וגיבוש נהלים באשר למשבר הקורונה. עם זאת, יש לציין כי מאז כניסתו לתפקיד של פרויקטור הקורונה, פרופ' רוני גמזו, הפך הצוות לחלש יותר. גמזו מסיים את תפקידו בימים אלה.

 

בסיכום הישיבה, שהתקיימה בשבוע שעבר, נכתב: "יש להכין תוכניות תמריצים נוהליים ומשפטיים לציבור שיתחסן (הקלות למיניהן – א"י) ולבחון חובת חיסון בחקיקה". מטרת המהלך היא להתגבר על החשש מפני התחסנות מצד חלקים משמעותיים בציבור. מדובר בחיסון ראשון מסוגו, וייתכן שרבים יעדיפו לא להתחסן או יהססו לעשות זאת עד התבהרות התמונה באשר להשלכות ולתופעות הלוואי. (אדיר ינקו)

x