$
בארץ

עוד מינוי פוליטי של מירי רגב: בכיר בקמפיין הליכוד מיועד למשנה למנכ"ל משרד התחבורה

שרת התחבורה מבקשת למנות למשנה למנכ"ל התחבורה את שילה אדלר, לשעבר מנכ"ל מועצת יש"ע ויועץ בכיר בקמפיינים של הליכוד בבחירות האחרונות. ל"כלכליסט" נודע כי ועדה של נציבות שירות המדינה כבר התכנסה ואישרה את בחירתו, אך טרם פורסמה החלטה רשמית. משרד התחבורה: "המינוי הוא על פי הכללים הנדרשים"

עמיר קורץ 18:2809.11.20

שרת התחבורה מירי רגב מהליכוד ממשיכה במינויים הפוליטיים: רגב מבקשת למנות למשנה למנכ"ל משרדה את שילה אדלר, לשעבר מנכ"ל מועצת יש"ע, ומי שהיה אחד מיועציו האסטרטגיים של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושל הליכוד במהלך מערכות הבחירות האחרונות ואשר לאחרונה מונה לעוזרו הפוליטי של השר צחי הנגבי.

 

 

אדלר (41), תושב ההתנחלות עלי וסא"ל במיל' (משמש כמג"ד במילואים), היה מבכירי מטה הליכוד במהלך הקמפיינים האחרונים. בין השאר, הוא שימש כיועץ לענייני מתנחלים וניהל את מטה השטח והכנסים, והיה מי שכינה אותו "מנהל הקמפיין הסרוג בליכוד". הוא היה אמון בעיקר על הבאת הקולות של הדתיים הלאומיים והמתנחלים, ושכנועם להצביע לליכוד על פני הבית היהודי.

 

ביום הבחירות סבב א' הוא היה מממונה מטעם הקמפיין על פרוייקט צילום המצביעים בקלפיות במגזר הערבי, מהלך שעורר זעם רב בקרב מצביעים ערבים. לאחר סבב ג' הוא התראיין לאתר "סרוגים" והחמיא לשרה רגב: "השטח שהיה רדום בקמפיין הקודם התעורר בעזרת ראש הממשלה והשרה מירי רגב שהיתה אחראית על הכנסים והצוות שלנו שניהל את הכנסים האלה. עשינו בחודש אחד עשרות כנסים".

 

שרת התחבורה מירי רגב שרת התחבורה מירי רגב צילום: אוהד צויגנברג

 

בעבר היה אדלר פעיל גם בבית היהודי, הוא כיהן כראש המטה של השר אורי אורבך ז"ל והתמודד בשנת 2018 על ראשות מועצת בנימין מול ישראל גנץ, אולם הפסיד בפער של כמה מאות קולות. בנוסף כיהן בעבר כמנהל אתר עיר דוד, כמנכ"ל הגרעין התורני בלוד וכיו"ר בהתנדבות של עמותת המכינה בעלי.

 

בחודש ספטמבר האחרון אישרה וועדת מכרזים במשרד ראש הממשלה התקשרות עם אדלר כיועץ חיצוני בסכום של עד 14 אלף שקל בחודש – ובעלות מקסימלית של 167 אלף שקל לשנה. זאת בעקבות בקשתו של שר ההתיישבות צחי הנגבי מהליכוד, שביקש למנותו לעוזרו הפוליטי. כעת, נראה, הצליחו בליכוד למצוא לאדלר תפקיד בכיר יותר – כמשנה למנכ"ל משרד התחבורה. אדלר צפוי להחליף את יעקב בליטשטיין, שמונה על ידי שר האוצר ישראל כץ לתפקיד חדש – ראש מטה תשתיות במשרד האוצר בתקן של מנכ"ל – מינוי שנחשף ב"כלכליסט" כבר בחודש יוני האחרון.

 

בליטשטיין מונה לתפקיד בפטור ממכרז ונכנס לתפקידו לאחרונה, ורגב ומנכ"ל משרדה עופר מלכה, ביקשו למנות משנה למנכ"ל למשרה שהתפנתה. משנה למנכ"ל משרד ממשלתי הוא משרת אמון שאינה דורשת עריכת מכרז (בעקבות תיקון שהובילו ב-2017 איילת שקד ויריב לוין), אמנם המינוי מצריך אישור של ועדת מינויים מיוחדת של נציבות שירות המדינה.

 

 

שילה אדלר, מנכ"ל מועצת ישע שילה אדלר, מנכ"ל מועצת ישע צילום: אלכס קולומויסקי

 

היות שמדובר במינוי אדם בעל זיקה פוליטית מובהקת, המועמד נדרש לכישורים עודפים. על פי חוזר של הנציבות, על מועמד בעל תואר שני (לאדלר תואר ראשון בחינוך ותואר שני במדעי המדינה) להציג "6 שנות ניסיון בתחום עיסוק המשרה או בתחום הפעילות העיקרי של המשרד, מתוכן 4 שנות ניסיון ניהולי בכיר או בתפקיד בכיר בתחומים המקצועיים של המשרד".

 

בימים האחרונים התכנסה הוועדה בראשות נציב שרות המדינה דניאל הרשקוביץ ושני נציגי ציבור לדון במינוי, שקלה את נושא הזיקה הפוליטית של אדלר, ול"כלכליסט" נודע כי היא החליטה לאשרו אך טרם פרסמה החלטה רשמית.

 

"הוועדה של הנציבות הפכה לחותמת גומי"

 

גורמים בשירות המדינה אשר נחשפו להליך המינוי הביעו ספק אם אדלר עומד בתנאים הנדרשים. לדברי אחד הגורמים, "איזה ניסיון בדיוק יש לאדלר בתחומים העיקריים שבהם עוסק משרד התחבורה? זו עוד דוגמא למינוי של פעיל פוליטי שעבד עבור הליכוד בבחירות ועכשיו מתוגמל בתפקיד בכיר בשרות המדינה. חיפשו לו ג'וב ומצאו לאחר שהתפקיד התפנה. אמנם מדובר במשרת אמון אבל גם במקרה כזה צריך ניסיון בתחומי המשרד. מצער גם לראות שהוועדה של הנציבות הפכה לחותמת גומי ושוב מאשרת אוטומטית את המינויים הפוליטיים של מי שהשרים חפצים ביקרו. המדיניות של הנציב הנוכחי היא לאשר הכל, וכך לא אמור לנהוג שומר סף".

 

נציב שירות המדינה פרופסור דניאל הרשקוביץ נציב שירות המדינה פרופסור דניאל הרשקוביץ צילום: חיים צח לעמ

 

מינוי זה מגיע אחרי כמה מינויים פוליטיים אחרים של רגב בחברות הממשלתיות שבאחריות המשרד, מה שזיכה אותה בביקורת מצד שר התחבורה הקודם בצלאל סמוטריץ' שכתב "מינויים פוליטיים של אנשים חסרי רקע וכישורים מתאימים לתפקידים קריטיים כל כך יהיה אסון".

 

אדלר ולשכת רגב הפנו לתגובת דוברות משרד התחבורה. ממשרד התחבורה נמסר: "שילה אדלר אושר על ידי ועדת המינויים בראשות נציב שרות המדינה על פי הכללים הנדרשים".

 

מנציבות שרות המדינה נמסר: "ועדת המינויים טרם סיימה את עבודתה. החלטת הוועדה תפורסם עם השלמת כתיבת נימוקי הוועדה".

x