$
בארץ

פייזר על סף מציאת חיסון? ישראל לא תהיה בין הראשונות לקבל אותו

ישראל חתמה עד כה עם שלוש חברות תרופות על הסכמים לרכישת החיסון - פייזר, שדיווחה היום על תוצאות מעולות בניסוי - אינה אחת מהן; עם זאת ניתן לשאוב עידוד מכך שהחיסון של מודרנה, שעמה יש לישראל הסכם, פועל באותה שיטה כמו זה של פייזר

שירות כלכליסט 15:3309.11.20

פייזר הודיעה היום (ב') כי החיסו שהיא מפתחת עם ביונטק השיג אפקטיביות של 90% בניסוי. ואולם אם פייזר אכן תשלים את פיתוח החיסון, ישראל לא תהיה בין הראשונות לקבל אותו.

 

ישראל חתמה עד כה עם 3 חברות תרופות על הסכמים לרכישת החיסון במידה שאותן חברות יגיעו לקו הגמר ואכן יפתחו חיסון מוכח.

 

ההסכם הראשון נחתם עם חברת מודרנה והשני עם ארקטורוס (Arcturus). יצרנית שלישית עימה יש לישראל הסכם עקיף לרכישת חיסון היא אסטרה-זנקה. על פי ההסכם, ישראל נכללת במדינות האיחוד האירופי אשר חתמו חוזה לרכישת 400 מיליון חיסונים מאסטרה-זנקה, וישראל תיכלל במסגרת זו בהתאם לגודלה.

 

 צילום: רויטרס

 

מודרנה, סוג של חברת סטארט־אפ שעד היום לא הצליחה בפיתוח מוצר חיסוני כלשהו, אבל נחשבה כנושאת הלפיד המובילה של המירוץ לחיסון קורונה עד היום, הודיעה לפני כחודש כי לא יהיה בידיה מספיק מידע בנושא בטיחות החיסון שלה לפני ה-25 בנובמבר. לפי החברה, החיסון החדשני שהיא מפתחת ואשר מבוסס על שיטת mRNA להחדרת החומר הגנטי של הווירוס, לא יהיה זמין לכלל הציבור לפני אביב 2021.

 

ישראל כבר השקיעה כ־60 מיליון דולר בהבטחת מנות החיסון של מודרנה וראש הממשלה בנימין נתניהו הבטיח גם כי בזכות "קשריו האישיים" הוא דואג לכך שישראל תוקפץ לקדמת התור הארוך של המדינות שירצו לקבל את החיסון.

 

אף שישראל לא חתומה על הסכם עם פייזר, היא יכולה לשאוב עידוד מכך שדווקא החיסון הזה מתקדם מהר. הסיבה לכך היא שחיסון זה פועל באותה שיטה כמו החיסון של מודרנה מה שמגביר את סיכויי ההצלחה שלה. מניית מודרנה מזנקת בטרום מסחר ב-10%.

 

החיסון של פייזר וביונטק שפורסם היום נמצא בשלב השלישי של הניסוי הקליני. פייזר יצרה את החיסון BNT162 המכיל חלבונים שונים שכשמוזרקים לגוף, גורמים לו "לחשוב" שמדובר בנגיף קורונה אמיתי, ולייצר נגדו נוגדנים שינטרלו את הנגיף. באמצע אוקטובר הודיעה פייזר כי בסוף נובמבר תגיש, ככל הנראה, למינהל המזון והתרופות (FDA) בארה"ב בקשת אישור "שימוש חירום" בחיסון, וזאת אם הנתונים בניסוי יהיו טובים.

x