$
בארץ

דוראל: אושרה התוכנית להקמת הפרויקט הסולארי הגדול בישראל

קבינט הדיור אישר את התוכנית להקמת פרויקט 'הדרי שאן', שיפיק 200 מגה וואט ויתפרס על פני 2,000 דונם בעמק המעיינות. ההשקעה - חצי מיליארד שקל. בתוך כך - דוראל תקים מערכות סולאריות על גבי מטעים. כמו כן תרכוש 51% מחברת קיילות תמורת 5 מיליון שקל

ליאור גוטמן 15:3609.11.20

חברת דוראל תשתיות סביבתיות דיווחה היום (ב') לבורסה, שקבינט הדיור אישר את התוכנית להקמת הפרויקט הסולארי הגדול בישראל - "הדרי שאן". מדובר בשדה סולארי שיפיק כ-200 מגה וואט על פני שטח של כ-2,000 דונם באזור עמק המעיינות, תוך שיתוף מושבים באזור, וזאת בהשקעה שנאמדת בכחצי מיליארד שקל.

 

דוראל מחזיקה בכ-32% בפרויקט ומנכ"ל החברה יקי נוימן מסר ש"קבלת אישור 'קבינט הדיור' הינה אבן דרך חשובה נוספת בדרך להקמת הפרויקט הסולארי הגדול בישראל לייצור חשמל. הפרויקט מהווה נדבך נוסף בתוכנית הצמיחה של החברה".

 

 

 

כמו כן, דוראל הודיעה היום שהיא נכנסת לתחום התקנת מערכות סולאריות על גבי גידולים חקלאיים, כגון מטעים וכרמים. להערכת החברה קיים יתרון מובהק בשימוש דו-תכליתי ויעיל בקרקעות, ונכון להיום היא כבר הקימה מתקן הדגמה בצפון הארץ בהיקף של כ-15 מגה-וואט.

 

תאגיד משנה של דוראל קיבל את אישור לשכת המדען הראשי במשרד האנרגיה ורשות החשמל להקמת "מתקן חלוץ" ניסיוני נוסף בהספק של עד 10 מגה-וואט. התעריף המובטח למתקנים נע בין 18 ל-23 אגורות לקילוואט/שעה

 

מערכת סולארית של דוראל מעל מטע מערכת סולארית של דוראל מעל מטע צילום: : יח"צ

 

 

בתוך כך, דוראל תשקיע כ-5 מיליון שקל ברכישת השליטה בחברה קיילות. מדובר בחברה ישראלית שהוקמה על ידי דורית דוידוביץ בנט ועו"ד אורית מרום אלבק, כדי להטמיע פתרונות סביבתיים בתחום המים, החשמל והמימון הפיננסי שמלווה אותם למקומות נעדרי תשתיות.

 

קיילות הקימה חברת בת בקניה בראשות המנכ"ל עמרי כהן, שם משווקים פתרונות סביבתיים לחשמל "ירוק" וזמין, מים, חימום וקירור ועוד. בקיילות טוענים ששוק היעד שלהם כולל את אותם אזורים מנותקים במדינות מתפתחות.

 

עד היום הבעלות על קיילות הייתה בידי אילת אילות אנרגיה מתחדשת, שותפות "ערבה טק" של קיבוצי הערבה ו"הון הטבע", עו"ד אורית מרום, שיבולת ושות עורכי דין וקבוצת פטרבורג. דוראל רכשה 51% מהחברה, ולדברי מנכ"ל דוראל תשתיות סביבתיות, יעקב צמח, מדובר במינוף והרחבת סל הטכנולוגיות ועידוד הפריסה של אנרגיה מתחדשת ושל יישומים סביבתיים חיוניים.

 

אורית מרום אלבק, יזמית ושותפה במשרד עו"ד שבלת, אומרת ש"זו הזדמנות אדירה למפתחים ישראלים ויזמים לפתח טכנולוגיות חדשות העונות על הצרכים בעולם המתפתח. על בסיס שוק זה נקים בערבה מרכז פיתוח ידע לתת מענה לאתגרים והצרכים אותם נזהה בשטח, כך שיווצר דיאלוג מתמיד בין השטח והמפתחים". את העסקה הובילו מטעם דוראל דורי דוידוביץ, יעקוב צמח ועו"ד יובל הילל. מטעם קיילות דורית בנט ועורכי הדין אורית מרום אלבק ומור שיחאי משרד שבלת.

x