$
בארץ

דיווח שוטף

סערה: החוק לפתיחת מלונות באילת ובים המלח לא עלה

בעיצומו של דיון סוער במליאה משך שר הבריאות את הצעת חוק "האיים הירוקים", שהייתה מאפשרת לבתי המלון באילת ובים המלח להיפתח. הסיבה: אי קבלת הסתייגותו מפתיחת מלונות במקומות אחרים. יו"ר ועדת החוקה ח"כ אשר: "אילת - בת ערובה במאבקי אגו". אדלשטיין: "לצערי הפופוליזם ניצח"; גנץ הורה לקדם הצעת חוק פרטית: "לא נפקיר את אילת"

כלכליסט ו-ynet 21:3909.11.20

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

 

 

21:40 -  סערה: החוק לפתיחת מלונות באילת ובים המלח לא עלה

  

שר הבריאות יולי אדלשטיין משך הערב (יום ב') את הצעת החוק שמאפשרת פתיחה של מלונות באילת ובים המלח. הוא התנגד למילים "במקום אחר" שנוספו לנוסח החוק - כלומר מקום אחר שיעמוד בתנאים יקבל את ההקלות. אדלשטיין ראה בכך פתח לערים אחרות. הוא העלה הסתייגות וביקש להסיר את המילים הללו. כאשר ההסתייגות נפלה במליאה, הוא משך את הצעת החוק. ראש העיר אילת מאיר יצחק-הלוי הגיב: "בושה וחרפה".

שר הבריאות יולי אדלשטיין שר הבריאות יולי אדלשטיין צילום מסך: לע"מ

 

אדלשטיין אמר לחברי הכנסת במהלך הדיון הסוער במליאה כי הצעת החוק שהייתה מאפשרת "איים ירוקים" באילת ובים המלח לא תעלה להצבעה בגלל אותה תוספת. לדברי שר הבריאות, "חברי כנסת פופוליסטים לקחו את אילת כבת ערובה לגחמות שמסכנות את שלום הציבור. כל אחד נהיה אפידמיולוג ומומחה בריאות מטעם עצמו.

 

"הגשתי את הצעת החוק בשיתוף פעולה עם ראש עיריית אילת כדי להציל את אילת. אמרתי מראש שלא אאפשר לנצל זאת כדי להביא להפקרות בריאותית. ברגע שהגיע לכנסת, העמיסו על זה אזורים נוספים ופעולות מסוכנות אחרות. אמרתי: בואו נצביע על הצעת החוק הממשלתית. לצערי הפופוליזם ניצח. אחזיר את הצעת החוק בתנאים שלא יסכנו את תושבי אילת ואת תושבי יתר המדינה. הגל הפופוליסטי העכור הזה צריך לעבור מהעולם".

 

הצעת חוק סמכויות מיוחדות להתמודדות עם נגיף הקורונה החדש (הוראת שעה) (תיקון מס' 3), התשפ"א-2020, היא הצעה ממשלתית שאליה מוזגו הצעות פרטיות של חברי הכנסת איתן גינזבורג, מיקי זוהר, מיקי חיימוביץ', משה ארבל, מתן כהנא, אלי אבידר, מאיר כהן וניצן הורוביץ.

 

בעוד הצעת החוק הממשלתית כוללת רק את העיר אילת ואזור עין בוקק בים המלח, הנוסח שאושר בוועדת החוקה, בניגוד לעמדת הממשלה, ביקש להעניק לה את האפשרות להכריז גם על אזורים נוספים כאזורי תיירות מיוחדים, אם הם עומדים בקריטריונים שנקבעו בהצעה.

 

בעקבות כך הגיש שר הבריאות אדלשטיין הסתייגויות לחוק שמבקשות למחוק מההצעה את האפשרות לכלול בה גם אזורים נוספים מלבד העיר אילת ואזור עין בוקק. ההסתייגות נדחתה ברוב של 49 תומכים מול 46 מתנגדים ובעקבות כך החליט השר אדלשטיין למשוך את ההצעה.

 

 

קלאב הוטל אילת קלאב הוטל אילת צילום: מאיר אוחיון

 

יו"ר כחול לבן ושר הביטחון בני גנץ הנחה את יו"ר הסיעה ח"כ גינזבורג לקדם בהקדם את הצעת החוק הפרטית שהגיש לפתיחת אזורי התיירות אילת וים המלח. לדברי גנץ, "שפכו את התינוק עם המים בשל התנהלות רשלנית. לא נפקיר את העיר אילת ואת עתידה התיירותי והבריאותי. כחול לבן תדאג להביא לפתרון עבור תושבי אילת וים המלח בהקדם האפשרי".

 

חברי כנסת הגיבו בזעם. יו"ר ועדת החוקה ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) אמר בתגובה: "מצער שמשרד הבריאות הולך שבי אחר יועצי תקשורת ומתנהג בכוחנות שלוקחת את אילת כבת ערובה במאבקי אגו שאינם רואים את טובת העיר וענף התיירות.

 

"כפי שראש העיר אילת אמר בוועדה, החוק ללא ההסתייגויות שהעברנו בוועדה לא יוכל לסייע לעיר. חבל שמשרד הבריאות מסרב להכיר בסמכות הכנסת לחוקק ומשך את החוק".

 

"הממשלה ממשיכה להתעלל בתושבי אילת"

 

ח"כ עפר שלח (יש עתיד-תל"ם) אמר כי "יולי אדלשטיין וממשלת המחדל הפקירו עכשיו את תושבי אילת. עיר שלמה תקרוס כי שר הבריאות נעלב מזה שהסתייגות שלו לא עברה. חרפה".

ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד-תל"ם) אמרה: "בושה. בגלל פוליטיקה קטנה הממשלה ממשיכה להתעלל ב-60 אלף תושבי אילת שכבר יותר מחצי שנה נאבקים לשרוד. אנחנו נלחמים למען תושבי העיר ועתידם וברגע האחרון עולה שר הבריאות ומצביע נגד התושבים והכלכלה של עיר שלמה".

 

ראש העיר אילת מאיר יצחק הלוי ראש העיר אילת מאיר יצחק הלוי צילום: מאיר אוחיון

 

ברקע הדברים יצוין כי ראש העיר אילת יצחק-הלוי הגיע הבוקר לכנסת והסתובב במסדרונות כדי לוודא שהחוק עובר. הוא סיים את היום במשכן כשהיה ברור לו כי המלונות נפתחים לנוכח נתוני אבטלה קשים שהציג.

 

אחרי שאדלשטיין משך את הצעת החוק, אמר ראש העיר אילת במסדרונות הכנסת: "יושבים פה כל מיני בריונים, פשוט לא להאמין, זה לא להאמין. על מה? יש כאן איזה אישיו? יש כאן איזה סיפור? יש כאן איזה אירוע? מה יש כאן? הכול פוליטיקה. זה פח אשפה, בושה וחרפה, בושה וחרפה. יש כאן איזה אירוע, מה קרה? מישהו יכול להסביר לי שאני אבין? hש 6,000 אנשים שלא יכולים לעבוד באילת, ששני בני הזוג לא עובדים כבר חצי שנה. לא אני זה מה שחשוב".  

 

20:19 - משרד הבריאות - 325  מאומתים חדשים אובחנו מחצות

 

משרד הבריאות מעדכן הערב כי מאז חצות אובחנו 375 מאומתים חדשים בקורונה מתוך 20,307 בדיקות שבוצעו. מספר החולים קשה עומד כעת על 332, מתוכם 144 מונשמים. מספר החולים בינוני עומד על 93. מפרוץ המקפה נפטרו בארץ 2,676 חולים - ללא שינוי מחצות.

 

17:21 - מרד בקואליציה: הליכוד נאלץ להחליף ח"כים כדי שמרכזי הקניות לא ייפתחו

 

ועדת חוקה חוק ומשפט בכנסת אישרה אחר הצהריים (ב') להשאיר את המרכזים המסחריים סגורים, אך ההחלטה לא עברה בקלות והקואליציה נאלצה להחליף את שלושת חברי כנסת הקבועים של הליכוד לטובת ההצבעה.

 

הוועדה יצאה להפסקה לאחר שלא נמצא רוב לאישור תקנות הממשלה שמשאירות את מרכזי הקניות סגורים. במהלך ההפסקה נכנס יו"ר הקואליציה מיקי זוהר כדי להחליף חבר ועדה אחר, ובאופן חריג גם חברי הרשימה המשותפת נמנעו בהצבעה, כך שלבסוף נמצא הרוב להמשך השבתת מרכזי הקניות.

 

חברי הכנסת עמית הלוי ואריאל קלנר מהליכוד סירבו להצביע ואמרו כי הם לא מוכנים להבחין בין חנויות רחוב לחנויות במרכזים פתוחים. שר הבריאות יולי אדלשטיין התקשר תוך כדי הוועדה לחברי הכנסת בניסיון לשכנע אותם בכך שיש הבדל מבחינת נתוני תחלואת הקורונה בין חנויות הרחוב למרכזים הפתוחים. בכחול לבן הסכימו לתמוך בתקנות בתנאי שגם הליכוד יתמוך.

(מורן אזולאי)

 

14:00 - משרד הבריאות: "הסבירות שהגיע לישראל חולה מדנמרק עם מוטציה של קורונה - נמוכה"

 

משרד הבריאות התייחס כיום לאפשרות כי ישראלים שחזרו מדנמרק נדבקו במוטציה של קורונה שנמצאה אצל חורפנים: "בכל דנמרק ידוע כרגע על מספר חולים מועט שנגוע במוטציה והם מבודדים. הסבירות שהגיע חולה הנושא את המוטציה לישראל נמוכה .

יחד עם זאת אנו נוקטים במשנה זהירות.

 

"משרד הבריאות יחד עם פיקוד העורף הוציא רשימת נוסעים שחזרו מדנמרק ויוצר עמם קשר מהבוקר לביצוע דיגום מיוחד לקורונה ובדיקת המוטציה. עד לקבלת התוצאות הנוסעים מדנמרק מתבקשים להכנס לבידוד- דנמרק נכנסה לרשימת הארצות האדומות המחייבות בידוד".

 

דנמרק כבר הודיעה כי תמית מיליוני חורפנים כדי למנוע את התפשטות המוטציה. 

חורפנים חורפנים צילום: גטי

 

13:00 - נתניהו: "אולי לא נמשיך עם ההקלות"

 

בנתב"ג נחנכה היום (שני) המעבדה הייעודית לבדיקות קורונה לטסים לחו"ל. ההשקה התקיימה במעמד ראש הממשלה בנימין נתניהו, שרת התחבורה מירי רגב, שר הבריאות יולי אדלשטיין ובכירי רשות שדות התעופה.

 

נציג החברה שהקימה את המעבדה ערך סיור לנתניהו והשרים והציג להם את עמדות הבידוק שהוצבו בטרמינל 3. לאחר מכן אמר נתניהו: "זה יאפשר לנו לחזור לשגרת תעופה מהירה ויעילה יותר. אני בהחלט מתרשם מהמאמץ הגדול שנעשה פה, תעשו עוד יותר, כי אנו רוצים לחבר בחזרה את ישראל לעולם. מצבנו הכללי לעומת העולם הוא טוב, אנחנו רוצים עוד יותר. אנחנו צריכים להקפיד על כל הכללים ולחבוש מסכה תמיד".

 

השרה רגב התגאתה בכך שמדינת איי סיישל - שמחיר הטיסה אליה הוא כמעט 500 דולר - הכריזה על ישראל כמדינה ירוקה והישראלים יוכלו להיכנס אליה ללא בידוד. "לצערנו יש פחות מדינות ירוקות שמוכנות לקבל אותנו, אבל הצלחנו להביא בשורה לישראלים עם איי סיישל". על מערך הבדיקות היא אמרה: "זו בשורה לאזרחים שלנו, למי שרוצה לצאת ולבלות וליהנות ולקבל בדיקות קורונה במחירים הנמוכים בארץ".

 

לאחר מכן התייחס נתניהו לבלימת הירידה בתחלואה בימים האחרונים. הוא הבהיר כי ההקלות לא יימשכו אם לא תהיה עוד ירידה בתחלואה וקרא לציבור להקפיד על הכללים. "הצלחנו להוריד את התחלואה מאחת הרמות הגבוהות בעולם, אם לא הגבוהה בעולם, לאחת הרמות הנמוכות במערב, אם לא הנמוכה שבהן. ואנחנו רוצים להתמיד בזה. התחלואה מתחילה לעלות, לכן אנחנו נחליט מחר או מחרתיים לגבי השלב השלישי (של ההקלות - א"ב), ואם לא יהיה שיפור במדדים, אנחנו לא ניכנס לשלב השלישי. אם התחלואה עולה, היא עולה כמו מטוס או טיל שממריא לשמיים, ואז זה הורס את הכלכלה וזה גובה מחיר עצום בחיים ובבריאות של האזרחים. לכן, אני מבקש מכולכם, גם תקפידו על המסכות וגם תדרשו מאחרים", אמר רה"מ.

 

12:25 - שר האוצר כץ: "מרכזי הקניות הפתוחים והשווקים ישובו בשלישי הבא"

 

שר האוצר ישראל כץ (הליכוד) אמר בריאיון לאולפן ynet כי הקניונים, מרכזי המסחר הפתוחים והשווקים ישובו לפעילות ביום שלישי הבא, אם התחלואה תאפשר זאת. "יש החלטה שלפיה ביום שלישי הבא ייפתחו הקניונים במרכזי המסחר הפתוחים והשווקים, ואם מדדי התחלואה יאפשרו - צריך לקיים זאת", אמר כץ. "כל הדיבורים באמצע, מתוך משרד הבריאות, הם דיבורים מיותרים. הם הגישו את התוכנית".

 

12:00 - ד"ר אלרעי-פרייס: "התחלואה בגני הילדים לא דרמטית"

 

ראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי-פרייס, אמרה בדיון בוועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת כי "הגענו למצב בו התחלואה בגנים לא דרמטית. מתוך כ-21,000 גנים נסגרו 200, שזה 1%". לדבריה, "לא צריך להכניס את ילדי הגנים לתהליך דיגום שיטתי של בדיקות קורונה". עוד הוסיפה כי "ערים נכנסות ויוצאות מרשימת הערים הירוקות כל הזמן".

 

09:20 - משרד החוץ: סין תהפוך למדינה ירוקה, קפריסין - לאדומה

 

בהחלטה משותפת של משרד הבריאות ומשרד החוץ - סין תהפוך למדינה ירוקה, וישראלים יוכלו לטוס אליה מבלי להיכנס לבידוד עם שובם ארצה. סין מאפשרת רק לישראלים עם אישורים מיוחדים להיכנס לשטחה ומחייבת אותם בבידוד נוקשה, ומנגד ישראל מאפשרת כניסת פועלים מומחים וסטודנטים מסין. בהחלטה נוספת, קפריסין הוכרזה כמדינה אדומה והשבים ממנה יהיו מחוייבים להיכנס לבידוד. (איתמר אייכנר)

 

 

העיר לימסול, קפריסין העיר לימסול, קפריסין צילום: שאטרסטוק

 

09:00 - השר אופיר אקוניס נדבק בקורונה

 

השר לשיתוף פעולה אזורי אופיר אקוניס אובחן כחיובי לנגיף הקורונה, ונכנס לבידוד ביתי. אקוניס מסר כי הוא חש בטוב וממשיך לנהל את ענייני המשרד מביתו.  

(מורן אזולאי)

 

 

השר אופיר אקוניס השר אופיר אקוניס צילום: גיא אסיאג

 

 08:00 - משרד הבריאות: 522 אובחנו אתמול בקורונה, שיעור הבדיקות החיוביות - 2.4%

 

משרד הבריאות עדכן כי אתמול אובחנו 522 נדבקים בקורונה. בסך הכל בוצעו אתמול כ-21 אלף בדיקות, מהן 2.4% היו חיוביות. בבתי החולים ברחבי הארץ מאושפזים 549 חולי קורונה, 322 במצב קשה, מהם 138 מחוברים למכונות הנשמה. מפרוץ המגפה מתו בישראל 2,674 בני אדם כתוצאה מסיבוכי נגיף הקורונה, מהם 112 החודש. (ירון דרוקמן)

 

 

מתחם בדיקות קורונה "היבדק וסע" בתל אביב מתחם בדיקות קורונה "היבדק וסע" בתל אביב צילום: ניצן דרור

 

 

אווירת נכאים במשרד הבריאות: "גרוטו היה חצי פרויקטור, אלרעי פרייס החלישה אותו"

 

השדרה הניהולית שהובילה את ההתמודדות עם הגל הראשון עזבה, וגורמים במשרד הבריאות מעריכים כי תוך חצי שנה לא יישאר ממנה אף אחד שהספיק לחוות את המשבר. "הוא לא הרגיש פופולרי בלשכת השר", אמר ל-ynet בכיר במשרד. "היו לו התפרצויות זעם, כולנו ראינו איך איבד שליטה בכנסת". במקביל, גל עזיבות גם באוצר. ומי הבכירים שסומנו כבאים בתור ברשימת המתפטרים?

 

 

פרופ' איתמר גרוטו פרופ' איתמר גרוטו צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

 

"כולם עם האף באדמה". כך תיאר אמש בכיר במשרד הבריאות את האווירה השוררת במקום שממנו מנוהל משבר הקורונה, בעקבות התפטרותו של המשנה למנכ"ל המשרד פרופ' איתמר גרוטו. מוקדם יותר הוא הודיע לשר יולי אדלשטיין על סיום תפקידו בסוף השנה, ובכך חתם את סדרת ההתפטרויות של כל השדרה הניהולית

שהתמודדה עם הגל הראשון של הקורונה בישראל. קדמו לו המנכ"ל הקודם משה בר סימן טוב שעזב ביוני וראש חטיבת בריאות הציבור במשרד, פרופ' סיגל סדצקי, שהודיעה על התפטרותה חודש לאחר מכן.

 

במשרד סיפרו אמש כי בשלב הראשון יפוזרו סמכויותיו של גרוטו בין ראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי-פרייס, מנהלת חטיבת הטכנולוגיות הרפואיות במשרד הבריאות, ד"ר אסנת לוקסנבורג, ומנכ"ל המשרד - פרופ' חזי לוי. לא ברור מתי או אם בכלל ייצא התפקיד של גרוטו למכרז, אך גורמים במשרד טוענים שמאחר שחלש על לא מעט תחומי אחריות, תפקיד המשנה למנכ"ל עלול להיות "רזה" יותר בעתיד. "יהיו עוד התפטרויות במשרד", העריך גורם אחר במשרד. (אדיר ינקו)

 

x