$
בארץ

דיווח שוטף

ד"ר אלרעי פרייס: "יש עוד כברת דרך עד ההקלות הבאות"

משרד הבריאות: 241 נדבקים מאומתים בקורונה אובחנו מחצות, שיעור החיוביים - 2.6%; מעבדת בדיקות הקורונה בנתב"ג תושק מחר - ותחל לפעול בימים הקרובים; המשטרה רשמה בסופ"ש 3,420 דו"חות על אי-עטיית מסכה; 11 יישובים נכנסו לרשימת ה"אדומים"

כלכליסט ו-ynet 20:0708.11.20

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

19:45 - משרד הבריאות: 241 נדבקים מאומתים בקורונה אובחנו מחצות

 

לראשונה מזה שבועיים שיעור בדיקות הקורונה החיוביות גבוה מ-3%. מנתוני משרד הבריאות הערב (א') עולה כי מאז חצות אובחנו בארץ 241 נדבקים חדשים ושיעור הבדיקות החיוביות עומד על 3.1%. בסך הכול בוצעו קרוב ל-8,000 בדיקות.

 

מנתוני מרכז המידע והידע עולה כי הנתונים מהשבוע האחרון מעידים באופן ברור על עצירה בירידת התחלואה וכן על עלייה במקדם ההדבקה ברמה הארצית - שעומד על 0.95. מקדם ההדבקה גבוה מ-1 בטבריה, אום אל פחם, באר שבע ונצרת. בפתח תקווה ובחיפה הוא עומד על 1, בתל אביב על 0.9 ובירושלים על 0.8. בדו"ח נכתב עוד כי אם תימשך המגמה הנוכחית, לאור ההקלות שבוצעו ואלו שעומדות על הפרק, צפויה עלייה מחודשת בתחלואה כבר במהלך הימים הקרובים.

 

מנתוני משרד הבריאות עולה עוד כי בבתי החולים ברחבי הארץ מאושפזים 589 חולי קורונה, 330 מהם במצב קשה. 143 חולים מחוברים למכונות הנשמה. מאז פרוץ המגפה נפטרו 2,674 חולי קורונה בישראל, ובשמונת הימים שחלפו מתחילת החודש, נפטרו 112 בני אדם.

  

19:00 - ד"ר אלרעי-פרייס: יש עוד כברת דרך עד ההקלות הבאות

 

מלאת מקום ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר אלרעי פרייס, אמרה היום בתדרוך כי  "חנויות הרחוב נפתחו היום, ואני קוראת לעם ישראל באמת להיזהר. לא יכול להיות שוטר ופקח בכל מקום, אז שימו לב - המגבלות הן ארבעה אנשים בכל חנות. לא להתקהל. הפתיחה נעשית כשמדדי התחלואה בעלייה, ואנחנו צריכים לראות איך אנחנו שומרים את המצב הזה בלי איבוד שליטה".

 

היא הוסיפה: "עם היציאה מהסגר מקדם ההדבקה הולך ועולה. זה לא מפתיע. ידענו שהדבר הזה יקרה. כדי להגיע לפתיחה הבאה של המשק צריך להגיע לפחות מ-500 חולים מאומתים ביום, כך שיש עוד כברת דרך".

 

"אנחנו עוד לא רואים את האפקט של כל הפתיחות", הזהירה. "נראה אותו רק בעוד שבוע. כדי להיות זהירים אנחנו צריכים לעצור. גם את פתיחת חנויות הרחוב צריך לעשות בצורה מדודה ואחראית, שכל אזרח ישמור על עצמו בעניין הזה".

 

ד"ר אלרעי פרייס הבהירה כי העלייה בתחלואה ניכרת בכל רחבי הארץ, ולא רק ביישובים מגזריים. "כל עוד אנחנו רואים מדדי תחלואה שלא מאפשרים פתיחה נוספת, אנחנו נבקש לעצור ולהמתין ולראות שהפעולות שאנחנו נוקטים - בין אם זה סגר באזורים מוגבלים וקטיעת שרשראות הדבקה - יובילו למגמת ירידה".

 

 

שרון אלרעי פרייס שרון אלרעי פרייס צילום: מוטי קמחי

 

14:33 - מעבדת בדיקות הקורונה בנתב"ג תושק מחר - ותחל לפעול בימים הקרובים

 

הושלמה הקמתה של המעבדה לבדיקות קורונה בנתב"ג, והיא תושק מחר בטקס בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו ושרת התחבורה מירי רגב. המעבדה עדיין לא קיבלה אישור סופי ממשרד הבריאות, אך ההערכות הן כי היא תתחיל לפעול בימים הקרובים. מחיר בדיקה רגילה במעבדה יהיה 45 שקלים, ובדיקה מהירה (שתוצאותיה יגיעו תוך ארבע שעות) תעלה 135 שקלים.

 

(איתי בלומנטל)

נתב"ג בקורונה נתב"ג בקורונה צילום: יאיר שגיא

 

 

14:30 - בעקבות המחלוקת על ימי הבידוד: ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה במשק

 

הסתדרות העובדים הכריזה על סכסוך עבודה כללי במשק, בעקבות המחלוקת בנושא ימי הבידוד לעובדים. 

 

הסיכום בינה לבין משרד האוצר ונשיאות המעסיקים והעסקים, לפיו ימי הבידוד ירדו ממכסת ימי המחלה של העובד, כאשר העובד יישא בעלות היומיים הראשונים והמדינה והמעסיקים יחלקו את העלות של יתר הימים, לא הגיע לכנסת.

 

יושב ראש ההסתדרות ארנון בר-דוד אמר: "המאבק הוא למען כל העובדים בכל רחבי מדינת ישראל, ובפרט למען העובדים המוחלשים. זהו אינו מאבק רק של העובדים המאוגדים. המתווה לתשלום ימי הבידוד אליו הגענו הוא מאוזן ולא נותן פתח לניצול, וחבל שהוא הפך לפארסה על גב העובדים שנותרו חשופים".

 

יו"ר הההסתדרות ארנון בר דוד יו"ר הההסתדרות ארנון בר דוד צילום: דובר ההסתדרות

 

 

 

14:20 - המשטרה רשמה בסוף השבוע 3,420 דו"חות על אי-עטיית מסכה

 

המשטרה רשמה בסוף השבוע, מיום חמישי ועד שבת, 3,832 דו"חות על הפרת מגבלות הקורונה. 3,420 מהדו"חות חולקו בגין אי-עטיית מסכה במרחב הציבורי, 80 דו"חות על הפרת בידוד, ו-98 דו"חות על שהייה במקום או בעסק שפעילותו אסורה. 171 דו"חות נרשמו לבתי עסק.

 

(גלעד כהן)

 

14:15 - 11 יישובים נכנסו לרשימת ה"אדומים"

 

11 יישובים מוגדרים כעת "אדומים", בעקבות התחלואה בקורונה בהם: בוקעאתא, מסעדה, נחף, בית ג'ן, דיר חנא, כפר קאסם, חצור הגלילית, בסמה, יפיע, עראמשה וסלאמה. ביישובים הללו לא ניתן לפתוח את חנויות הרחוב, לפי החלטת הממשלה.

 

(אדיר ינקו)

 

 

8:15 - חנויות הרחוב נפתחו - ובעלי העסקים מזהירים: "לא נעמוד בסגר שלישי"

 

חנויות הרחוב נפתחו הבוקר (יום א') לראשונה מאז תחילת הסגר השני שהחל בסוף ספטמבר. למרות ההתרגשות שנרשמה בקרב רבים מבעלי העסקים - יש גם מי שמתקשה לשמור על אופטימיות וחושש מסגר שלישי, שייתכן שעוד יגיע. יצוין כי מהלך פתיחת חנויות הרחוב, שאליו התנגדו שר הבריאות יולי אדלשטיין, השרה לשוויון חברתי מירב כהן ושר הכלכלה עמיר פרץ, יתבצע במסגרת תנאי "התו הסגול" וכל חנות תורשה להכניס רק ארבעה לקוחות בו זמנית.

 

נדבקים כללי

 

 

 

בעלי חנויות הרחוב קיבלו אמנם מעט אוויר לנשימה, אך מי שנותרים חנוקים הם הסוחרים בשווקים ובעלי החנויות בקניונים. בעוד ראש הממשלה בנימין נתניהו הבהיר שהוא בעד פתיחת חנויות רחוב רק בערים "ירוקות", הוא הדגיש כי טרם הגיעה העת לפתיחת השווקים והקניונים. בשל כך, התאחדות הרשתות ומרכזי "ביג" פנו לנתניהו ואיימו כי יפנו לבג"ץ.

 

סיגל חיים, פותחת את חנות הבגדים ברעננה לראשונה אחרי הסגר השני סיגל חיים, פותחת את חנות הבגדים ברעננה לראשונה אחרי הסגר השני

 

 

אביבה דולברג, בעלת חנות הבגדים "ויוה בוטיק" ברחוב עזה שבירושלים, אמרה: "מחר אפתח את החנות. החזרתי עובדת מחל"ת ואני יודעת שיגיעו לקוחות, כי אנשים משוועים לנורמליות. ננסה לעבוד - אבל אני לא אופטימית. אני כבר רואה את הסגר השלישי באופק". מיטל רון, שמנהלת את חנות הבגדים "שמלה-לי" ברחוב הלל שבבירה - סיפרה גם כן על ההתרגשות שאוחזת בה לקראת מחר, עת הייתה בדרכה לבית העסק כדי לנקות ולסדר אותו: "זה כאילו אני פותחת חנות חדשה. במשך כל התקופה האחרונה עבדתי אונליין ועשיתי משלוחים". לדברי רון, היא תעשה הכול כדי להקפיד על כללי "התו הסגול": "נכניס שניים-שניים ונשמור על ההנחיות. סגרנו את החנות בקיץ ואנחנו פותחים אותה בחורף. אני מצפה שיגיעו הרבה לקוחות ואולי יהיו אפילו תורים מחוץ לחנות. הלקוחות התגעגעו לזה. זה כמו מזון לנפש. זה גורם לאנשים להרגיש חיים".

 

חולים קשה ובינוני

 

 
 

סיגל חיים, בעלת חנות האופנה "סיגל" ברעננה, הביעה גם היא שמחה לקראת החזרה לשגרה - לפחות מבחינתה - : "אחרי הרבה זמן אנחנו פותחים את החנות כמו שצריך. ברור שלצד השמחה יש גם חששות, כי מצד אחד אנחנו פותחים - אבל מצד שני יש עלייה בתחלואה; אבל נעשה את המיטב ונעבוד לפי הכללים". חיים הביעה חשש שלפיו רבים מלקוחותיה לא ישובו לקנות, בשל המשבר הכלכלי: "את כל הסחורה של הקיץ תרמתי לוויצו והחלפתי לסחורת חורף. אני לא יודעת מה יהיה, אבל אני די בטוחה שלא יהיה מבול של לקוחות. אנשים התרגלו לקנות באינטרנט". 

 

אבי פור, בעלי "מאי אופנה" בדימונה, החל להכין את החנות לקראת פתיחתה המחודשת כבר ביום חמישי האחרון. "אני מקווה שלקוחותינו יגיעו לעסק ויקנו מאיתנו, למרות שקשה כלכלית", הוא אמר. "חלק מהסוחרים הקלו עלינו ולא פדו את הצ'קים, למרות שגם להם קשה מאוד. הם התחשבו בנו, אבל נצטרך לשלם את זה כשהלקוחות יגיעו". לדבריו, תרחיש האימים של סגר שלישי אפשרי יהיה בבחינת מכת מוות לעסק: "לא נוכל לעמוד בזה יותר, נקווה שלא נגיע למצב הזה".

 

בנוסף, פור סיפר כי למרות ששמר במשך כל התקופה על הכללים הנוקשים - הוא נקנס ביום חמישי האחרון בעת שהכין את החנות, כפי שצוין. "הגיעו לחנות אנשים קשי יום עם שוברים מהעירייה כדי לקנות אצלנו. הכנסתי אותם לחנות מטוב לבי ובדיוק עבר פקח. קיבלנו קנס של 5,000 שקל. ביקשנו אזהרה, אבל הוא לא ויתר לנו. הוא אמנם צודק, אבל לדעתי יש מקום להתחשבות".

 

"לפעמים שמלה יכולה לחסוך כדור פרוזק"

 

כ-250 קילומטרים צפונה משם, תפתח מחר מגי הוניג את "מגי ליין", חנות האופנה שבבעלותה הממוקמת במדרחוב שבכרמיאל. "אני אולי לא מוגדרת כעסק חיוני", היא אומרת בחיוך, "אבל מה שאני מוכרת חיוני לנפש. לפעמים שמלה חוסכת כדור פרוזק". 

 

 

השר ישראל כץ השר ישראל כץ צילום מסך: לע"מ

 

שר האוצר ישראל כץ בירך על פתיחת החנויות ומסר הבוקר כי "השכל הישר ניצח. אני קורא לאפשר את פתיחת הקניונים והשווקים בשבוע הבא. המלצות משרד הבריאות שלא לפתוח את הקניונים והשווקים בשבוע הבא, ולהוסיף לפצות אותם במקום, דומה להמלצה להחזיק חולים באינפוזיה ממושכת במקום להבריא אותם. החלטת קבינט הקורונה בעניין פתיחת כלל המסחר בשבוע הבא, ברורה ויש ליישם אותה".

 

 

8:00 - 207 חולים אומתו אתמול לקורונה

 

משרד הבריאות פרסם הבוקר את הנתונים נכון לאתמול: 207 חולים אומתו אתמול לקורונה. היום עומד מספר המאומתים בקורונה על 319,022 חולים. מתוכם 319 חולים קשה ו-143 מונשמים. אתמול התבצעו 8,310 בדיקות.

 

בדיקת קורונה בדיקת קורונה צילום: איי אף פי

 

 

 

 

x