$
בארץ

אושרה לקריאה שנייה הצעת החוק המחריגה את אילת וים המלח מסגר

"חוק איי התיירות" שאושר בוועדת החוקה יאפשר פתיחת בתי מלון באזורים אלה. יו"ר הוועדה, ח"כ יעקב אשר, הודיע כי נוסח החוק יאפשר הכרזה על ערים נוספות כ"איי תיירות". ההסתייגויות שהגיש משרד הבריאות ועיכבו אתמול את האישור - נדחו

נווית זומר 14:3304.11.20

"חוק איי התיירות" המחריג את אילת וים המלח מסגר ומאפשר פתיחת בתי המלון באזורים אלה, אושר פה אחד בוועדת החוקה לקריאה שנייה ושלישית בתקווה שתתבצע הלילה או מחר.

 

יו"ר ועדת החוקה ח"כ יעקב אשר קבע, כי נוסח החוק יאפשר הכרזה על ערים נוספות כאיי תיירות. ההסתייגויות שהגיש משרד הבריאות ועיכבו אתמול את האישור, נדחו ועל אף התנגדות משרד הבריאות, תהיה הממשלה רשאית להכריז על אזורים נוספים כאיי תיירות. כמו כן יהיה על הממשלה לבחון הקלות לאטרקציות, עסקים ופעילויות נוספות באזורי איי התיירות ולשקול הקלות למי שיישא "אישור החלמה"; כמו כן, יהיה על הממשלה לקבוע פטורים מבדיקות בכניסה לאיי התיירות לתושבי האזור עם מוגבלות ולילדים בהתאם לסוגי מוגבלות והגילים שתקבע הממשלה.

 

 

 

 

רצועת בתי המלון בעין בוקק ים המלח רצועת בתי המלון בעין בוקק ים המלח צילום: חיים הורנשטיין

 

הכרזת קבינט הקורונה על "אי תיירות" תיכנס לתוקף לאחר 24 שעות כדי לאפשר היערכות לכלל הגורמים. יו"ר הוועדה ח"כ אשר, קבע כי נוסח החוק יהיה: "רשאית הממשלה להכריז על העיר אילת או על אזור עין בוקק-חמי זוהר או על אזור אחר בישראל שהוא רשות מקומית נפרדת או אזור מבודד במועצה אזורית, כאזור תיירות מיוחד, אם התקיימו לגביו התנאים המפורטים ולאחר ששקלה את הפגיעה בזכויות כתוצאה מההכרזה".

 

התנאים שפורטו בנוסח הוועדה התבססו לדברי היו"ר על התנאים שציינה הממשלה כהסבר להחרגת אילת וים המלח: רמת תחלואה נמוכה באופן משמעותי, ביחס לרמת התחלואה הכללית בישראל, ומצב התחלואה הכללי בישראל מאפשר הכרזה לפי עמדת משרד הבריאות; כמו כן - כי ניתן לערוך בדיקות קורונה מידיות בזמינות ובכמות הנדרשת בתוך זמן סביר; כמו כן, שלא עומדות בתוקף תקנות סגר במדינה כולה וכי המאפיינים הגיאוגרפיים של האזור מאפשרים את ניטור הכניסות והפעילות הכלכלית של האזור מבוססת במידה ניכרת על פעילות תיירותית והיקף הפעילות התיירותית מצדיק זאת, וכי נגרמה פגיעה חמורה בפעילות הכלכלית כתוצאה מההגבלות על הפעילות התיירותית.

 

במהלך ההצבעות אישרה הוועדה את הסתייגות סיעת ישראל ביתנו, שקבעה כי ההכרזה על אי תיירות תובא לוועדת החוקה מראש, לאחר שחברות הוועדה מטעם סיעת כחול לבן יצאו מהאולם לזמן קצר. יו"ר הוועדה הגיש רביזיה וההסתייגות נדחתה.. בנוגע לאפשרות של פתיחת ערים נוספות אמר היו"ר, "אנחנו כוועדת החוקה לא יכולים להיות לא שוויוניים. אני לא בא ומכתיב או משנה משהו, אלא אומר שנקבל את העובדה אם הממשלה לא תקבע ערים נוספות לאחר שזה נבדק. עו"ד איל זנדברג ממשרד המשפטים אמר, "ברגע שייקבעו בחוק אמות מידה, הממשלה תהיה חייבת להפעילן בצורה שוויונית לכל אזור שמתברר שיתקיימו בו התנאים". ח"כים שתמכו בחוק: -יו"ר הוועדה ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) והח"כים מיכאל מלכיאלי (ש"ס), יואב סגלוביץ', קארין אלהרר (יש עתיד תל"ם), אלי אבידר (ישראל ביתנו), ניצן הורוביץ (מרצ)

x