$
בארץ

פרסום ראשון

חברת ניהול המערכת של רשת החשמל הארצית תקבל אחריות על התכנון בדצמבר

מדובר בחלק מהרפורמה בחברת החשמל, שאמורה להוציא את יחידת ניהול המערכת הארצית מידיה ולהפוך אותה ליחידה עצמאית שתפעל תחת חברה ממשלתית ייעודית. תפקיד היחידה המלא כולל תפעול הסליקה הארצית של כל השחקנים בשוק, אולם זה עוד לא הושלם וההערכות הן שיקח עוד מספר חודשים עד שהמערכת תפעל במלואה

ליאור גוטמן 15:4903.11.20

חברת ניהול מערכת החשמל הארצית תקבל אחריות על התכנון הלאומי (תפ"ט - תכנון פיתוח וטכנולוגיה) של משק החשמל כבר בחודש הבא, כך נודע לכלכליסט. מדובר בחלק מהרפורמה בחברת החשמל, שאמורה להוציא את יחידת ניהול המערכת הארצית מידיה ולהפוך אותה ליחידה עצמאית שתפעל תחת חברה ממשלתית ייעודית.

 

 

במקור החברה הייתה אמורה לפעול בסוף 2018, ואפילו נבחרו יו"ר דירק' (סמי תורג'מן) ומנכ"ל (יורם כהן), אולם עיכובי מימון הקמה של החברה החדשה, כמו גם סבב של שלוש מערכות בחירות, דחו את ההפעלה שוב ושוב. רק לאחרונה חברת החשמל העבירה מימון עבורה, עם חלוקת דיבידנד של 200 מיליון שקל שיוזרמו לקופתה.

 

אורות רבין בחדרה אורות רבין בחדרה צילום: עמית שעל

 

תפקיד היחידה המלא כולל תפעול הסליקה הארצית של כל השחקנים בשוק, אולם זה עוד לא הושלם ונמצא בעיכוב. ההערכות הן שיקחו עוד כמה חודשים עד שהמערכת תפעל במלואה, אבל מבחינת משרד האנרגיה החל מינואר 2021 ואילך החברה החדשה היא האחראית על פיתוח משק החשמל בישראל, לרבות הטמעת צבר האנרגיות המתחדשות שצפוי לצמוח השנה. מחשש שסבבי בחירות חדשים יתקעו שוב את הקמת החברה, העברת המושכות של תכנון משק החשמל מהווה "קביעת עובדות בשטח" מבחינת משרד האנרגיה.

 

בתוך כך, חברת החשמל מיפתה את האזורים שרשת החשמל מסוגלת לקלוט בהם מתקני ייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות. כזכור, ממשלת ישראל אישרה להעלות את רף ייצור החשמל הירוק מ-17% ל-30% עד סוף העשור, כאשר חברת החשמל מפרסמת לציבור באתר האינטרנט שלה את האזורים הגיאוגרפיים בהם קיים פוטנציאל לחיבור מתקנים.

 

"חברת החשמל ממשיכה ליישם תכניות פיתוח נרחבות, עתירות משאבים וטכנולוגיה מתקדמת בכל מקטעי הרשת הארצית, קרי הולכה, השנאה וחלוקה, על מנת להגדיל את פוטנציאל החיבור של יצרנים פרטיים לרשת החשמל ולעמוד ביעדי הממשלה", מסכם עופר בלוך, מנכ"ל חברת החשמל.

x