$
בארץ

ועדת הכספים אישרה את הגדלת הטבות המס לתושבי עכו, מימון עדיין אין

הוראת השעה מגדילה את הטבות המס גם למספר יישובים ערביים כמו אבו סנאן, ירכא, מזרעה וסכנין. שר האוצר בהוראת השעה, אולם היא תעלה לאישור מליאת הכנסת רק לאחר שיימצא מקור תקציבי עבורה

עמרי מילמן 14:2602.11.20

ועדת הכספים אישרה היום (ב') בהוראת שעה את הגדלת הטבות המס לתושבי עכו.

 

 

 

הוראת השעה קובעת כי לצד הקריטריונים הקיימים (המדד הפריפריאלי, המדד הסוציו-אקונומי והקרבה לגדר) יתווסף סעיף הקובע כי אם יישוב עירוני שנמצא במסגרת גבולות הטבות המס, יהיה עם מדד פריפריאלי ומדד סוציו-אקונומי הנמוכים מדירוג 4, הוא יהיה זכאי לתוספת של 5% בהטבת המס השנתית ותקרת ההטבה תגדל בעוד 36 אלף שקל. בכל מקרה התקרה תהיה 12% מהשכר ועד- 168 אלף שקל.

 

משמעות הדבר היא כי הטבות המס של עכו כמעט ויושוו להטבות המס של תושבי נהריה.

 

לפי הסיכום שנעשה עם חברי הכנסת שהעלו את הוראת השעה, למרות שהחקיקה כבר אושרה בוועדת הכספים, היא תעבור שוב לוועדת השרים לענייני חקיקה ותאושר שם.

  

שמעון לנקרי ראש  עיריית עכו שמעון לנקרי ראש עיריית עכו צילום: דרור כץ

 

 

לפי משרד האוצר, עלות החקיקה 50 מיליון שקל. נציג האוצר בדיון איתי טמקין, אמר כי שר האוצר ישראל כץ תומך בהוראת השעה אולם מאחר ואין לה עדיין מקור תקציבי, הוא ביקש לדחות את ההצבעה עליה. הוראת השעה תעלה לאישור מליאת הכנסת רק לאחר שיימצא מקור תקציבי עבורה. ההטבה המדוברת תינתן רק לערים ולמועצות מקומיות אך מועצות איזוריות לא יהנו ממנה.

 

עכו היא רק אחד היישובים שנפגע בעקבות השינויים שחוקקו ב-2015 כאשר נקבע המודל המסודר להטבות המס. אולם חברי הכנסת מקדישים תשומת לב רבה יותר לעכו מאשר ליישובים אחרים, בין היתר על רקע קרבת ראש העירייה, שמעון לנקרי, לליכוד. הביקורת היתה כי בשל קרבתה של עכו לנהריה, מאחר ונהריה קרובה יותר לגבול ולכן הטבות המס שתושביה מקבלים גבוהים יותר (לאור הפן הביטחוני).

 

למעשה הוראת השעה מגדילה את הטבות המס גם למספר יישובים ערביים כמו אבו סנאן, ירכא, מזרעה וסכנין. הדבר יצר תרעומת בוועדת הכספים במהלכה ח"כ בצלאל סמוטריץ' (ימינה) טען כי צריך לאשר את ההצעה המקורית - שמכוונת רק לעכו. הצעת החוק המקורית של ח"כ מיכל שיר ביקשה להוסיף קריטריון נוסף שנתפר בדיוק למידותיה של עכו - יישוב מעורב שבו יש רוב יהודי. אולם משרד המשפטים ורשות המסים סברו כי מדובר בקריטריון בעייתי שלא ניתנה לו שום הצדקה בחוק הקיים.

 

הטבות מס ליישובים רבים צומצמו בספטמבר לאחר שפג תוקפן של הוראות השעה שהאריכו באופן זמני את שיעור ההטבות ליישובים מסוימים מעבר למה שסוכם במתווה שאושר ב-2015 בחקיקה (בעקבות פסיקת בג"ץ שדרשה קריטריונים שוויונים). לאחר דיונים של יו"ר ועדת הכספים משה גפני עם משרדי האוצר והמשפטים סוכם כי יקום צוות בינמשרדי של שני המשרדים שיבחן את הנושא וזה למעשה יצדיק הארכה נוספת של הוראת השעה, למרות שוועדת הכספים כבר התחייבה שלא תאריך שוב את הרחבת ההטבות הזמנית שאינה עומדת בהוראות החוק.

 

המהלך הנוכחי ממחיש כמובן את הבעיה הידועה של הטבות מס כאלו - המדרון החלקלק. ב-2015, לפי גפני, לחצו ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון, להגדיל את ההטבות הניתנות לנהריה, מה שכעת הביא למצב שמצריך להעלות את הטבות המס לעכו. כבר בחקיקה הזו מודעים לכך שמפלים את המועצות האזוריות והביעו רצון להגדיל בהמשך גם להם. גם ההטבות האלה מן הסתם מקטניות בצורה משמעותית את ההכנסות ממסים ומגדילות את הנטל על שאר הציבור.

x