$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

תע"א: הליך בחירת המנכ"ל נעצר - בשל מחלוקת בין אשל ללוקר

מנכ"ל משרד הביטחון לוחץ למנות לתפקיד את חגי טופולנסקי ששימש כסגנו כאשר פיקד על חיל האוויר. ועדת האיתור בראשות יו"ר תע"א הראל לוקר מעדיפה מועמד מבפנים

אודי עציון 08:1001.11.20
לחצים שמפעיל מנכ"ל משרד הביטחון, אלוף (מיל') אמיר אשל, למען מינוי אלוף (מיל') חגי טופולנסקי למנכ"ל התעשייה האווירית, עצרו למעשה את הליך בחירת המנכ"ל. זאת לאחר שבוועדת האיתור, בראשות היו"ר הראל לוקר, מעדיפים למנות לתפקיד מנהל מתוך החברה.

 

ביום שישי הסתיימה כהונתו של אלוף (מיל') נמרוד שפר לאחר שנתיים מוצלחות בתפקיד. בדירקטוריון התעשייה האווירית תכננו להכריז עוד לפני כן על זהות מחליפו, אך בינתיים נאלצו להסתפק במינוי ממלא מקום למנכ"ל, ובחרו באייל יוניאן, המשנה למנכ"ל, ואחד משלושת המועמדים הפנימיים לתפקיד. מול יוניאן, מי ששימש בעבר כסמנכ"ל הכספים של החברה, מתמודדים בועז לוי, סמנכ"ל התע"א ומנהל חטיבת הטילים והחלל שלה ויואב תורג'מן, סמנכ"ל התע"א ומנכ"ל חברת הבת אלתא.

 

מימין אמיר אשל מנכ"ל משרד הביטחון והראל לוקר מימין אמיר אשל מנכ"ל משרד הביטחון והראל לוקר צילומים: אריק חרמוני, עמית שעל

 

טופולנסקי הוא המועמד הרביעי הבולט לתפקיד. בקיץ הוא עזב את תפקידו כראש תחום המל"טים באלביט המתחרה, תפקידו הראשון כאזרח לאחר 33 שנים במדים, רובן כטייס ומפקד בחיל האוויר. בתפקידו האחרון שירת כראש אגף כוח אדם (אכ"א) בצה"ל.

 

בין אשל לטופולנסקי יש היכרות ארוכה, כאשר פעמיים שימש מנכ"ל משרד הביטחון כמפקדו הישיר של האיש שהוא מקדם את מינויו למנכ"ל התעשייה האווירית. אשל (61) מבוגר מטופולנסקי (55), ששירת תחתיו בתחילת שנות ה-90 כאשר פיקד על טייסת האף-16 מספר 110 בבסיס רמת דוד. בהמשך שירת טופולנסקי כראש מטה חיל האוויר, התפקיד השני הבכיר ביותר בחיל, בזמן שאשל שימש כמפקד חיל האוויר.

 

חגי טופולנסקי כראש אכ"א חגי טופולנסקי כראש אכ"א צילום: אוראל כהן

 

לוקר, ביחד עם הדירקטורים ראם עמינח, עו"ד יוסי צ'חנובר ועו"ד מאה עלי, מהווים את ועדת האיתור שאמורה לבחור את המנכ"ל הבא. לכלכליסט נודע כי הם מעדיפים למנות לתפקיד מועמד פנימי ולא חיצוני. למרות זאת לוחץ אשל למנות לתפקיד את טופולנסקי.

 

למנכ"ל משרד הביטחון יש כמה מנופי לחץ על התעשייה האווירית. החברה אמנם כפופה לרשות החברות, אך נזקקת למשרד הביטחון ברוב פעילותה. המשרד הוא הלקוח הגדול ביותר שלה, עם הזמנות ב-3.25 מיליארד שקל ב-2019 וקובע אילו מערכות תוכל לייצא ללקוחות בחו"ל, ולמי. חלק מעסקאות הייצוא שלה מבוצעות דרך משרד הביטחון, כעסקאות בין ממשלות.

 

ממשרד הביטחון לא נמסרה תגובה.

x