$
בארץ

נתניהו: הוצאות הבית בקיסריה נועדו למילוי תפקידי, ולכן אין לחייב אותי בתשלום מס עליהן

רשות המסים פנתה למשרד רה"מ כדי להבין אילו הוצאות בביתו הפרטי היו לשימוש המשפחה לצורך חישובי מס, ובלשכה התעקשו כי כל ההוצאות, בהן מזון וחשמל, היו במסגרת תפקידו. לשכת רה"מ: "כל התשלומים אושרו"

איתמר אייכנר, ynet 22:0631.10.20

ראש הממשלה בנימין נתניהו מתעקש שהוצאות ביתו הפרטי בקיסריה נועדו למילוי תפקידו - ולכן אין לחייבו בתשלום מס עליהן. בחדשות רשת דווח הערב (שבת) כי בשבועות האחרונים פנתה רשות המסים לחשב משרד ראש הממשלה - וביקשה לדעת אילו הוצאות הן לטובת מילוי תפקידו ואילו להוצאות פרטיות. החשב הכללי פנה לראש הסגל, אשר חיון, שענה כי כל ההוצאות הפרטיות משמשות אך ורק למילוי תפקידו של נתניהו.  

 

לפי המנגנון שעליו הודיעה המדינה לבג"ץ לפני שלוש שנים, אם ההוצאות בבית הפרטי של נתניהו הן לטובת מילוי תפקידו – המדינה היא שתשלם את המס בגינן, ואם הן לטובתו הפרטית – הוא עצמו צריך לשלם. מדובר בהוצאות שהמדינה משלמת, הכוללות בין היתר תיקון תריסים, חשמל ומזון.  

בנימין נתניהו, על רקע הווילה שלו בקיסריה בנימין נתניהו, על רקע הווילה שלו בקיסריה צילום: שאול גולן, אלכס קולומויסקי

 

בשנת 2011 עמד היקף המימון על 184,000 שקל, בשנת 2012 על 318,000 שקל, ב-2013 על 183,000 שקל, ב-2014 על 284,000 שקל, וב-2015 על 298,000 שקל. החל משנת 2016 מסרב משרד רה"מ בגיבוי בית המשפט לחשוף את התקציב שמקבל ראש הממשלה עבור הווילה הפרטית.

 

בקיץ 2018 חוקקה הכנסת חוק שמעניק לנתניהו פטור ממס על הסכומים שהוא מקבל מהמדינה להוצאות הווילה בקיסריה - ובמקביל הופחתו תשלומי המס עבור השימוש ברכב השרד. על פי הערכות, החוק הגדיל את הכנסתו של ראש הממשלה בכ-8,000 שקל נטו בחודש, שהם כ-96 אלף שקל בשנה.

 

רק בחודש יוני האחרון אישרה ועדת הכספים של הכנסת החזרי מס של כמעט מיליון שקל על השימוש ברכב השרד ועל הוצאות התחזוקה בווילה הפרטית בקיסריה בין השנים 2017-2009. למרות הביקורת שהתעוררה על נתניהו, שכן האישור התקבל בשיא משבר הקורונה, ראש הממשלה אמר כי "הדיון היה מוצדק, אך בעיתוי לא נכון", כלשונו, והצר על כך.

 

בלשכת רה"מ מסרו בתגובה כי "כשראש ממשלה עובר ממעון למעון הוא לא מפסיק להיות ראש ממשלה. לכן נקבע נוהל שמגדיר במדויק את ההוצאות שהמדינה משלמת למילוי תפקידו ולא פרוטה יותר. המדינה לא משלמת עבור ההוצאות הפרטיות של רה"מ במעון בקיסריה. כל התשלומים עבור המעון מאושרים ע"י החשב והיועצת המשפטית של משרד רה"מ".

x