$
בארץ

חברת החשמל: "השבתת יחידות הייצור הלילה - לא בעקבות אירוע סייבר"

אחרי חצות נרשמו תקלות רשת באזור הדרום, מה שגרר תגובת שרשרת בהשבתת יחידות ייצור. שלוש תחנות כוח בבאר טוביה, בכפר מנחם ובגזר הושבתו חלקית. האירוע הסתיים תוך פחות משעה, חברת החשמל בודקת את הנסיבות, ולטענתה "חד משמעית לא מדובר באירוע סייבר"

ליאור גוטמן 09:2130.10.20

 חברת החשמל החלה לבדוק הבוקר את אירוע הפסקות החשמל מאתמול בלילה.

 

לפי דיווחים שהתקבלו בחברה לאחר חצות בסביבות השעה  01:00 נרשמה תקלת רשת באזור הדרום, מה שגרר תגובת שרשרת בהשבתת יחידות ייצור.

 

תחנת הכוח הפרטיתIPM שבבאר טוביה (כ-450 מגה וואט) הושבתה, אחריה עוד יחידת מתוך שתיים קיימות בתחנת הכוח הפרטית דליה שסמוכה לקריית מלאכי (כ-450 מגה וואט), ואחרונה יחידה בתחנת הכוח גזר באזור רמלה, תחנה של חברת החשמל (כ-300 מגה וואט).

 

תחנת הכוח בבאר טוביה. השבתה פתאומית תחנת הכוח בבאר טוביה. השבתה פתאומית צילום: באדיבות IPM
שילוב ההשבתה של שלוש היחידות שממוקמות קרוב יחסית אחת לשניה, והמהירות שבה זה קרה, גרר להשבתה אוטומטית של אספקת החשמל בכל רחבי הארץ עד להתייצבות המערכת.

 

האירוע הסתיים תוך פחות משעה ולטענת חברת החשמל "חד משמעית לא מדובר באירוע סייבר. כמו בכל אירוע חריג חברת החשמל בודקת את המקרה ותבצע תיחקור".

 

עוד נמסר מחברת החשמל כי "המערכת התאוששה מהר ותוך כ-40 דקות חזרה אספקת החשמל כסדרה. ככלל, מערכת החשמל, בתגובה אוטומטית של הגנה, עושה הפסקות יזומות לצורך השלות עומס על מנת למנוע הפסקות רחבות יותר. כשהיא מתייצבת נכנסות יחידות גיבוי לאלה שנפלו וכך היה גם הפעם".

 

ממערך הסייבר הלאומי נמסר ש"לאחר שורת בדיקות שמבוצעות בנוהל בכל אירוע תפעולי בחברת חשמל, התקלה הלילה אינה אירוע סייבר. בניגוד לפרסומי שווא". במשרד האנרגיה גם לא מכירים את האירוע כבעיית סייבר.

x