$
בארץ

גוררי הטנקים של צה"ל לא סוחבים בעלייה

דוח חריף של מבקר משרד הביטחון קובע: 90 גוררי הטנקים שנרכשו מנאביסטר האמריקאית בכ-30 מיליון דולר הם "מוצר נחות" ויש לבדוק אם לא נרכשו בגלל שיקולים זרים. במשרד הביטחון סירבו להגיב

אודי עציון 22:5228.10.20

פרשת צוללות חדשה? דו"ח חמור של מבקר משרד הביטחון לגבי רכישת מובילי הטנקים החדשים של צה"ל, קובע כי הכלים לא עומדים בחלק מדרישות הסף, מהווים מוצר נחות מבחינת איכות ובטיחות, וכי יש חשש לשיקולים זרים ולפגיעה במנהל תקין בביצוע העסקה. הדוח נחשף בחדשות 12.

 

מדובר ב-90 מובילי טנקים מתוצרת נאביסטר האמריקאית, מדגם אינטרנשיונל i5900, שסופקו למשרד הביטחון באמצעות נציגת החברה בארץ, חברת זוקו שילובים, כדי להחליף גוררים בני כ-40 שנה מתוצרת החברות מאן ומאק. הכלים נרכשו מתקציב מיוחד שקיבל משרד הביטחון לאחר שמבצע צוק איתן ב-2014 חשף את מצבו הקשה של צי מובילי הטנקים המוזנח של צה"ל, רכיב קריטי ברמת הכוננות שלו למלחמה.

 

העסקה נחתמה ב-2017 על סך 28 מיליון דולר, כחלק מניסיון ראשון של המשרד לרכוש מובילי טנקים אמריקאיים שתמורתם תשולם בדולרים במסגרת תקציב הסיוע הביטחוני, כדי לפנות את התקציב השיקלי שבו נרכשו לפני כן גוררים מתוצרת וולוו ומרצדס, לרכש אמצעי לחימה ממפעלים ישראליים.

טנק של צה"ל טנק של צה"ל צילום: בראל אפרים

 

 

העסקה נחתמה לאחר תהליך ארוך שבו נדרשה החברה לבצע שינויים חוזרים ונשנים בראשי הגורר, שלמרות מנוע בנפח 16 ליטר, הספק של 600 כ"ס והנעה של 6x6, התקשו לשאת את טנקי המרכבה הכבדים בעליות לרמת הגולן.

 

גם כאשר הגיעו לישראל ראשוני מובילי הטנקים, התברר כי הם לא עומדים בביצועים שהובטחו, ונאביסטר ביצעה שינויים מכאניים בתיבת ההילוכים שלהם, מה שעיכב את השלמת המסירות. אולם למרות זאת התאכזבו בצה"ל מביצועי הכלים, והם משמשים בעיקר להובלות רכבים משוריינים אחרים.

 

אחד מאנשי צה"ל שבחנו את הכלים לאחר אספקתם סיפר הערב לכלכליסט: "נדהמתי מנהיגה הראשונה באחד מראשי הגורר החדשים, עד שעצרתי כדי לבדוק אם יש בו תקלה שהיצרן לא זיהה. הרכב רעד, התקשה להאיץ, והנדסת האנוש שלו הייתה רחוקה מהרמה של הגוררים האירופיים שנרכשו לפני כן. אמרתי למפקדים שלי שמדובר ברכש מאוד מוזר, שלא עומד בסטנדרטים של צה"ל".

 

ממשרד הביטחון לא נמסרה תגובה. 

 

מזוקו שילובים, נציגות נאביסטר בישראל נמסר: "הרכש נעשה בארה"ב מכספי סיוע לאחר הליך מכרזי שכלל קריטריוניים מקצועיים מחמירים ומבחני שטח רבים.עד עתה לא התקבלה כל פניה ממבקר משרד הביטחון וניתן להניח כי לו היתה ביקורת כלשהי, היו מבקשים את תגובתה. החברה תשמח לשתף פעולה ולמסור את כל הפרטים שיידרשו. מובילי הטנקים שנבחרו הם מתוצרת נאביסטר, המשרתת את צה"ל בסוגי רכבים שונים מזה עשרות שנים והנם מהמובחרים שקיימים בשוק העולמי וימשיכו לשרת את צה״ל ביעילות לאורך ימים ושנים".

x