שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי לכלכליסט

תכנון התוואי לצנרת יצוא הגז לאירופה יוצא לדרך

משרד האנרגיה אישר לחברת גולד ליין לבצע סקרים ימיים שדרושים לתכנון התוואי ההנדסי. העבודות יחלו עוד השנה

ליאור גוטמן 07:1529.10.20

הממונה על ענייני נפט במשרד האנרגיה יוסי וירצבורגר אישר לפני כמה ימים לחברת גולד ליין לתכנן את תוואי הצנרת הימי של פרויקט ייצוא הגז מישראל לאירופה. כך נודע ל"כלכליסט". גולד ליין היא נציגת חברת פוסידון (IGI Poseidon), בה מחזיקות בצורה שווה אדיסון האיטלקית ודפה (DEPA) היוונית, ושעיקר עיסוקה הוא הקמת תשתיות הולכה לגז ונפט ברחבי אירופה.

 

 

הנחת צנרת להולכת גז טבעי (ארכיון) הנחת צנרת להולכת גז טבעי (ארכיון)

 

גולד ליין היא לא זו שתחזיק בצנרת שתוקם, אלא היזמים והממשלות שקשורות בפרויקט. בצד הישראלי מדובר בחברת נתיבי גז הממשלתית שכבר בסוף 2019 דיווחה על מזכר הבנות להקמת הצנרת. החברה השקיעה עד היום כ־40 מיליון שקל בתכנון ראשוני ובגיבוש רגולציה מול מדינות אירופה.

 

כתב הרשאת העבודות של משרד האנרגיה כולל ביצוע סקרים ימיים ואיסוף מידע בדרך להנחת צנרת הגז מישראל לקפריסין, לרבות תכנון התוואי ההנדסי. העבודות יחלו עוד השנה בשטח הטריטוריאלי של ישראל ואז יימשכו מערבה למים הכלכליים של קפריסין ויוון. מדובר בשלב האופרטיבי הראשון בפרויקט, עם קיבולת הזרמה של כ־10 מיליארד מ"ק גז בשנה, כשיש אפשרות להכפלת הכמות אם ייחתמו חוזי רכש.

 

בינואר האחרון חתמו ממשלות ישראל, קפריסין ויוון על הסכם להקמת צנרת יצוא גז מישראל מאירופה. הפרויקט כולל הנחת צנרת באורך 2,100 ק"מ, רובם בים, ולקשר בקצותיו בין ישראל לאיטליה עד אמצע העשור. ביולי האחרון הממשלה אישרה את המיזם. ואולם הדרך ליצוא הגז עוד רחוקה. מדובר בפרויקט יקר (8—7 מיליארד אירו) שהמימון שלו עוד לא סגור וביצועו ההנדסי מורכב ביותר.

x