$
בארץ

רגב מקדמת מקורב ופעיל ליכוד לתפקיד יו"ר נתיבי ישראל

מינוי יגאל עמדי לדירקטור בנתיבי ישראל עשוי להקפיצו לתפקיד יו"ר החברה. בנוסף מקדמת רגב את מקורבה אנדריי אוזן לדירקטור ברכבת

ליאור גוטמן 07:1529.10.20

שרת התחבורה מירי רגב ממשיכה לקדם מינויים בחברות הממשלתיות הפועלות תחתיה. ל"כלכליסט" נודע שרגב הגישה את מועמדותו של יגאל עמדי לתפקיד דירקטור בנתיבי ישראל (מע"צ לשעבר). עמדי הוא פעיל ליכוד ותיק שכיהן כסגן ראש העיר ירושלים בין 1998־2003. בסוף 2015 מונה בהמלצתה ליו"ר המועצה לתרבות ולאמנות.

 

 

חברת נתיבי ישראל היא אחת מזרועות הביצוע החשובות של המשרד בתחום התחבורה בכלל והתחבורה הציבורית בפרט. החברה, בניהולו של תא"ל (מיל') ניסים פרץ, אחראית על פיתוח ותחזוקת רוב הכבישים הבינעירוניים והמחלפים והיא מנהלת תקציב חומש של כ־50 מיליארד שקל. החברה אחראית גם לפיתוח חלק ממסילות הרכבת והקו הרביעי בנתיבי איילון. את התאמתו לתפקיד תחליט ועדת המינויים של רשות החברות הממשלתיות, כאשר לזכותו עומדות שנים בכהונה כסגן ראש עיריית ירושלים, עיר עתירת שירותי תחבורה ציבורית ופיתוח תשתיות.

 

יגאל עמדי ושרת התחבורה מירי רגב. ועדת המינויים תקבע את התאמתו לתפקיד יגאל עמדי ושרת התחבורה מירי רגב. ועדת המינויים תקבע את התאמתו לתפקיד צילום: אלכס קולומויסקי

 

יו"ר החברה הוא עודד שמיר, שמונה על ידי ישראל כץ בהיותו שר התחבורה. מאז כניסת רגב למשרד מנהלים רגב וכץ מירוץ על הובלת תחום התחבורה: כץ לקח לרגב את המנכ"לית קרן טרנר (שהתפטרה מאז) ואת המשנה שלה קובי בילטשטיין, שיכהן כאשר מטה התשתיות שלו. כץ גם ניסה לגייס את מנכ"ל נתיבי ישראל פרץ לתפקיד מנכ"ל האוצר במקום טרנר, אולם זה סירב להצעה.

 

שמיר אמור לסיים את תפקידו בתחילת דצמבר, ובמידה שלא ימונה לו מחליף, דירקטוריון החברה, שכולל חמישה אנשים כולל שמיר, יושבת מפעילות. לפיכך מועמדותו של עמדי, אם תאושר, תאפשר לדירקטוריון לתפקד בצורה שוטפת. במידה שעמדי יישב בדירקטוריון, הוא יוכל להיבחר גם לתפקיד היו"ר, אם יאושר בוועדת הבכירים (ועדת גלאור) ולאחר חתימת רגב והשר דוד אמסלם, שאחראי על החברות הממשלתיות.

 

אתמול פורסם שרגב העמידה את מועמדות אנדריי אוזן לתפקיד דירקטור ברכבת ישראל במקום היו"ר הקודם דן הראל שפרש באפריל, ומאז לא מונה לו מחליף. אוזן מוכר אף הוא כפעיל ליכוד ובשנים האחרונות שמו עלה בפרשות שחיתות לכאורה, אולם לפני כשנה וחצי שמו נוקה והמשטרה סגרה את התיק שלו.

 

מי שעוד מחכים לאישורי המינוי הם יו"ר דירקטוריון נמל אשדוד אורנה הוזמן בכור, יו"ר דירקטוריון חברת נמלי ישראל עוזי יצחקי ויו"ר דירקטוריון חברת החשמל יפתח רון טל. מינוים הוגש לאישור ברשות החברות הממשלתיות, והישיבה בעניין כלל המועמדים צפויה להתקיים בתחילת נובמבר. השלושה נמצאים בהארכת כהונה שנקצבה על ידי רשות החברות עצמה, זאת בשל שלושה סבבי בחירות. שלושתם מסיימים את הארכת הקדנציה בדצמבר הקרוב, והארכת הכהונה עבורם תושלם לשלוש שנים. רון טל זכה לברכת הדרך של שר האנרגיה שטייניץ תחת ההבנה שהוא אמור להשלים את הרפורמה בחברת החשמל.

x