$
בארץ

ראיון כלכליסט

"אנגלמן הוא קומיסר, הוא וידא הריגה של מוסד מבקר המדינה"

דובר משרד מבקר המדינה לשעבר שלמה רז לא חוסך במילים בתגובה לדו"ח המבקר החיוור בנושא הטיפול הממשלתי במשבר הקורונה שפורסם השבוע. לטענתו, מתניהו אנגלמן פוגע אנושות במשרד המבקר שנראה "כמו בדיחה", והנזק שכבר נוצר הוא לטווח ארוך. משרד המבקר: "הדברים מונעים מתסכול אישי"

שחר אילן 06:4829.10.20

"אני חושב שהמטרה של מתניהו אנגלמן בהיותו פוליטרוק או קומיסר היא לשנות את משרד מבקר המדינה - גם אחרי שתסתיים הקדנציה שלו"; כך אומר מי שהיה דובר משרד המבקר במשך 12 שנים וכתב בכיר בשורת כלי תקשורת, שלמה רז, בראיון לכלכליסט.

 

ביום שני השבוע פרסם מבקר המדינה מתניהו אנגלמן דו"ח מיוחד בנושא משבר הקורונה. הראיון נערך לאחר שרז צייץ בתגובה לטור בנושא שפירסם כותב שורות אלו בכלכליסט, וכתב: "הדו"ח הזה הוא יריקה בפרצוף של כל אחד ואחד מאיתנו. למעשה מדובר בווידוא הריגה של מוסד מבקר המדינה".

 

המבקר מתניהו אנגלמן המבקר מתניהו אנגלמן צילום: באדיבות מבקר המדינה

 

 

וידוא הריגה?

"משרד מבקר המדינה לא מתעסק בדברים שהוא אמור להתעסק בהם, ואנשי ביקורת ותיקים בתפקידים בכירים מספרים שהכפופים להם חוזרים ממשימות ביקורת עם ממצאים הרבה יותר עלובים - כי לכולם ברורים כללי המשחק. גם בדיונים פנימיים עובדים כבר לא מעלים את הדברים בצורה נוקבת ומחודדת כמו בעבר. אם כך, השאלה בשביל מה בכלל צריך את משרד מבקר המדינה? כדי לקורא דו"ח שמופיע בו מה שכתוב בעיתונים לא צריך משרד מבקר. כשמשרד מבקר המדינה נראה כמו בדיחה, וההשפעה שלו שולית - אם היא קיימת בכלל - אז אין צורך. חבל".

 

אז אנחנו צריכים להתחיל להתרגל לחיות ללא ביקורת?

"לא. אנחנו צריכים לדרוש שתהיה ביקורת כמו שצריך, שיהיה מבקר מדינה שמבצע את תפקידו על פי הנורמות שהשתרשו בצורה מאוד ברורה מאז שהמבקרת לשעבר, מרים בן פורת, נכנסה לתפקיד".

 

רז מוטרד מאוד מהעתיד. "מתחיל להיווצר נזק מתמשך, שעלול להיגרר מעבר לקדנציה של אנגלמן, כי מתחילות להשתרש נורמות פסולות ביותר. כשיש מראית עין של משרד מבקר, אז אולי עדיף בלי. אני בכלל חושב שהמטרה של אנגלמן בהיותו פוליטרוק או קומיסר היא לשנות את משרד מבקר המדינה גם לאחר שתסתיים הקדנציה שלו. הפוליטיקאים רצו מה שרצו והשיגו מה שהשיגו, לדעתי אפילו מעבר למה שהעלו על דעתם".

 

אבל במשרד עובדים אותם אנשים שכתבו בעבר דו"חות קשים ונוקבים.

"כל הזמן מצטרפים אנשים, שרוכשים את הידע שלהם וצוברים ניסיון מעשי בהתבסס על המציאות הנוכחית. אם צריך להוסיף לזה את העובדה שאנגלמן דיבר על כך שהוא רוצה להרחיב את מעגלי גיוס העובדים, אז נגרם פה נזק לטווח ארוך".

 

שלמה רז. "הפוליטיקאים השיגו מאנגלמן יותר משהעלו על דעתם" שלמה רז. "הפוליטיקאים השיגו מאנגלמן יותר משהעלו על דעתם" צילום: אורי רז

 

אז אין תועלת במה שהוא פרסם?

"אם מה שפורסם היה מתווסף לליבה שהיה צריך לפרסם, אז בוודאי שיש תועלת. לדעתי היה צריך קודם כל לחקור את תהליך קבלת ההחלטות בקבינט הקורונה, את הפרת ההחלטות שקיבל הקבינט בציבורים השונים, בדגש על אישי ציבור שקיבלו החלטות והפרו אותן, את כל ההתנהלות בדרג הגבוה ביותר. היה צריך לחקור גם את ההשלכות של היעדר תקציב על ההתמודדות עם הקורונה. לכל זה, מן הראוי היה להוסיף את הנושאים האחרים שמופיעים בדו"ח. אני שומע שהם אומרים שבעוד שנה תהיה התייחסות למקבלי ההחלטות. זה פשוט לא יאומן, כי אלה הנושאים שבלב ההתמודדות עם הקורונה".

 

המבקר הזה מעדיף מילים חלשות. למה זו בעיה?

"ההרתעה של משרד המבקר התכרסמה או התפוררה לגמרי. כל הדברים הללו פוגעים פגיעה אנושה במעמד משרד המבקר. למבקר אין כלי אכיפה, היעדר הרתעה פוגע בעבודה. לפוליטיקאים זה נוח. דו"ח לתפארת המליצה, שכרוך יפה עם גרפיקה נאה ומעט מאוד אמירות חד משמעיות - אין לו משמעות".

 

ממשרד מבקר המדינה נמסר בתגובה: "דבריו של שלמה רז, אשר מונע מאינטרסים אישיים ומתחושת תסכול עקב יציאתו לגמלאות, הם בבחינת הבל שלא ראוי לדיון. רז מעולם לא ערך ביקורת כגורם מקצועי אלא תיפקד כיועץ תקשורת בלבד, והעובדה שהוא מעניק 'פרשנות' דלה שמקורה באג'נדה אישית מעידה על תוכן הדברים ו(היעדר) עומקם. כ-100 דוחות שפורסמו מאז נכנס המבקר אנגלמן לתפקידו מצאו ליקויים משמעותיים בליבת העשייה הציבורית, והם מדברים בעד עצמם".
x