$
בארץ

חוק איסור טיפולי ההמרה שכמעט פירק את הממשלה חוזר לסדר היום

יו"ר ועדת העבודה והרווחה, ח"כ חיים כץ, מתכוון להעלות את הצעת החוק שהגישו יו"ר מרצ וח"כ מיכאלי להטלת סנקציות פליליות על מבצעי הטיפולים - שעוררה סערה גדולה במליאה וזעם בקרב המפלגות החרדיות. בקואליציה קיוו "למסמס" את ההצעה בוועדה כדי לא לערער את יציבותה, וכעת עולה השאלה: האם כחול לבן שתמכה בה בעבר תעשה זאת שוב?

מורן אזולאי, ynet 10:4528.10.20

הצעת החוק האוסרת טיפולי המרה על ידי פסיכולוגים, שעברה בקריאה טרומית במליאת הכנסת לפני כשלושה חודשים וכמעט פירקה את הממשלה - חוזרת לסדר היום. ל-ynet נודע היום (רביעי) כי יו"ר ועדת העבודה והרווחה, ח"כ חיים כץ, מתכוון להעלות את ההצעה לדיון בוועדה שבראשה הוא עומד.

 

 

כץ, שהמתין עם העלאת הצעת החוק כדי לאפשר לצדדים להגיע להסכמות, הודיע על חזרתה למליאה לאחר שהניסיון לא צלח. הדבר צפוי לאתגר את הקואליציה ולהוביל לזעם גדול בקרב המפלגות החרדיות, בימים שבהם ממילא המתיחות הפוליטית גואה ואיום בבחירות רביעיות קרובות מרחף באוויר.  

ח"כ חיים כץ. המתין להסכמות בין הצדדים ח"כ חיים כץ. המתין להסכמות בין הצדדים צילום: שלו שלום

 

 

שר הביטחון ויו"ר כחול לבן בני גנץ. שוב יתמכו בחוק? שר הביטחון ויו"ר כחול לבן בני גנץ. שוב יתמכו בחוק? צילום: צילום מסך

 

מדובר בהצעת חוק שהגישו יו"ר מרצ ניצן הורוביץ וח"כ מרב מיכאלי (העבודה), שנועדה לאסור על פסיכולוגים לבצע טיפולי המרה במטופלים. על פי ההצעה שעוררה סערה במליאה, מי שמבצע טיפולים מסוג זה יוגדר בביצוע עבירת משמעת ויופעל עליו אמצעי משמעת מיוחד של מחיקה מפנקס הפסיכולוגים לתקופה של שלוש שנים לפחות. עוד קובעת ההצעה כי על כל מי שנותן לאדם טיפול מסוג טיפולי המרה תופעל סנקציה פלילית של מאסר שנה או קנס.

 

עם עליית החוק להצבעה בקריאה טרומית לפני כשלושה חודשים, הופעל לחץ כבד על כחול לבן להפר את המשמעת הקואליציונית - ולתמוך בהצעה.

 

בכחול לבן התלבטו אז כיצד לפעול סביב החוק שיעלה, ולבסוף החליטו לתמוך בו. המהלך גרר משבר גדול בקואליציה ועורר זעם גדול בקרב המפלגות החרדיות כלפי כחול לבן וכן כלפי חברי הליכוד שנעדרו מההצבעה.

 

בקואליציה קיוו "למסמס" את החוק בוועדה כדי לא לערער את יציבותה. ואולם כעת הודיע כץ כי החוק שמונח על שולחנו יעלה להצבעה - ויסנדל את כחול לבן שכבר תמכה בו בעבר ותתקשה להסביר מדוע לא תתמוך בו שוב.

x