$
בארץ

חותמת לרמיסת הכנסת: ביטול היחידה לפיקוח על הממשלה

יו"ר הכנסת יריב לוין החליט לבטל את יחידת כת"ף לאחר שפעלה 3 שנים. זהו המהלך האחרון בשרשרת פעולות שתכליתן כרסום מעמדו של המשכן

צבי זרחיה 07:1228.10.20

הסמן להפיכת הכנסת לחותמת גומי של הממשלה: יו"ר הכנסת יריב לוין והנהלת המשכן החליטו לסגור בסוף השבוע הקרוב את יחידת כת"ף – יחידת הפיקוח הפרלמנטרית של הכנסת על הממשלה. מדובר ביחידה שהוקמה בסוף 2017 על ידי יו"ר הכנסת דאז יולי אדלשטיין.

 

 

לשלושת עובדי המחלקה שזומנו בשבוע שעבר למנהלת משאבי האנוש לא הוסבר מדוע היחידה נסגרת, ומי יעשה את עבודתה, ונמסר להם שהם יפוזרו בין מחלקות הכנסת. מנהלת היחידה ד"ר שירלי אברמי, עובדת כנסת ותיקה, תפרוש בסוף השבוע מהמשכן.

יו"ר הכנסת יריב לוין יו"ר הכנסת יריב לוין צילום: דוברות הכנסת - יניב נדב

 

אדלשטיין הקים את היחידה כדי לחזק את יכולתה של הכנסת לקיים את תפקידה בפיקוח על עבודת הממשלה. היחידה פעלה ישירות תחת מנכ"ל הכנסת והתמודדה עם לא מעט קשיים ומכשולים בעבודתה. היא בנתה כלי פיקוח לעבודת הממשלה שכללו, בין היתר, יישום דו"ח הוועדה לצמצום העוני, בין היתר באמצעות דיווח קבוע, שאפשר הן השוואה בין נתוני הממשלה השונים, והשוואה תקופתית לאורך זמן.

 

ביולי 2018 התקיים לראשונה במשכן יום מרוכז להצגת תוכניות העבודה של משרדי הממשלה השונים, בוועדות הכנסת המפקחות על פעילותם. אדלשטיין הודיע אז שמדובר בתחילת מסורת שבמסגרתה יידרשו השרים להציג את תוכניות העבודה שלהם בכנסת, פעמיים בשנה. יום העבודה השני להצגת תוכניותיה ממשלה נקבע ל־4 במרץ 2019, אך נדחה עקב התפזרותה של הכנסת לבחירות.

 

סייעה לוועדת הטייקונים

 

כת"ף הכינה תוכנית לפיקוח על יישום חוקים, למשל החוק למניעת הטרדה מינית לאחר שחלפו 20 שנה מחקיקתו, וגיבשה תורות הפעלה לכלי פיקוח על עבודת הממשלה וגם פעלה להגברת שיתוף הציבור בעבודת הפיקוח על הממשלה באמצעות שיתוף ושקיפות. כדי להגביר את הפיקוח של הח"כים, הנפיקה להם כת"ף עלון מקוון – "שער לממשלה" – שהנגיש עבורם חמרים מעבודתה היומיומית. העלונים שהופצו כוללים קישורים לפרסומים ולתהליכי עבודה ממשלתיים כמו, למשל, מזכירות הממשלה, תוכניות העבודה של הממשלה, אתר הרגולציה הממשלתי, מערכת דיגיטלית של משרד האוצר למעקב אחר התקציב ועוד.

 

כנסת בלי שיניים כנסת בלי שיניים

בדו"ח הסיכום ל־2019, שנה שהתאפיינה בשלוש פגרות בחירות, ובהשבתתו של המשכן בעצם, בנתה היחידה כלי פיקוח, יצרה שיתופי פעולה, ואף סייעה בפעילותה של ועדת החקירה הפרלמנטרית למתן אשראי ללווים גדולים, "ועדת הטייקונים". היחידה גיבשה תוכנית רב־שנתית לשנים 2024-2020 הכוללת עיגון כלי הפיקוח, העמקת הטכנולוגיה, הדרכה ועוד. כמו כן, הוקמה ועדת היגוי חיצונית לגיבוש מדדי פיקוח פרלמנטרי שנתי.

 

ההחלטה על סגירת היחידה תמוהה במיוחד לנוכח הדברים שהשמיע לוין בעצמו בעת השקתה. לוין היה אז השר המקשר בין הממשלה לכנסת. "מצבה של הכנסת בתחום הפיקוח הפרלמנטרי הוא גרוע מאוד. המהלך הזה להקמת היחידה הוא בהחלט ניסיון ראשון לעשות צעד אחד בכיוון של יצירת מערכת שתאפשר פיקוח אמיתי".

 

לוין פעל בכנסת ה־20 יחד עם שרת המשפטים דאז איילת שקד לבצע רפורמה לצמצום מספר הצעות החוק הפרטיות של חברי הכנסת בצד הגברת הפיקוח הפרלמנטרי על הממשלה, אבל לא הצליח בכך בעיקר בשל התנגדות הח"כים לצמצם את החקיקה הפרטית.

 

כשגרוטו מרשה לעצמו

 

סגירת היחידה היא רק האחרונה בשרשרת אירועים שמבטאים את הכרסום במעמד הכנסת. כך אפשר לפרש את נטישתו בזעם של פרופ' איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, את הישיבה בזום של ועדת הכלכלה שעסקה בפתיחת הצימרים שלשום, לאור ביקורת נוקבת של חברי הוועדה על אי־פתיחת הצימרים – כחלק מהצפצוף המתמשך של הממשלה ופקידיה על הכנסת.

 

בעיצומו של משבר בריאותי וכלכלי החמור שידעה ישראל, ראש הממשלה בנימין נתניהו ויתר 34 חברי ממשלתו המנופחת, כמו גם הפקידות הממשלתית, לא מעוניינים שהכנסת תפקח או תבקר אותם. הם רוצים להקטין את הרשות המחוקקת עד כמה שניתן.

 

בשבוע שעבר ביטל לוין את ההצבעה בקריאה הטרומית על הצעת החוק להקמתה של ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת פרשת הצוללות. לוין רמס את החלטתה ופעל לרצות את מי שמינה אותו, נתניהו.

 

בתקופתו כיו"ר הח"כים לא יכולים לפקח נאמנה אחר ביצועו של תקציב המדינה, והיו"ר והקואליציה נותנים לכך יד. רה"מ נתניהו מסרב להגיש את תקציב 2021, לאחר שדחה באישור הכנסת את פיזורה עקב אי־אישור תקציב 2020 עד ל־23 בדצמבר 2020.

 

לכך יש לצרף את העובדה שהחקיקה הפרטית בכנסת כמעט משותקת. מהכנסת נמסר בתגובה כי "לאחר שורת דיונים שנערכו הועלו טענות בדבר חפיפה בתחומי העיסוק של היחידה עם תחומי עיסוקן של ועדות הכנסת, הלשכה המשפטית ומרכז המחקר של הכנסת - ולכפילות מיותרת בעבודה. בדגש על רצון לחסוך בכספי ציבור, הוחלט לבטל את היחידה".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x