$
בארץ

הביקורת מועילה: משרד חינוך יחלק 150 אלף מחשבים לתלמידים תוך חודשיים

כך חשף היום בהפתעה נציג משרד החינוך בכנסת. זאת, בניגוד ללוח הזמנים המקורי שלפיו רק חצי מהמחשבים יחולקו עד סוף ינואר והחצי השני עד סוף שנת הלימודים. קצב חלוקת המחשבים היה נושא לביקורת ציבורית קשה ועלה גם בדו"ח המבקר שפורסם אתמול. בכיר במשרד: הלחצנו את הספקים

שחר אילן 17:5227.10.20

הביקורת הציבורית על הפקרת מעוטי היכולת בלמידה מרחוק ללא מחשבים כנראה עזרה. בכיר במשרד החינוך הודיע היום (ג') בוועדה לביקורת המדינה של הכנסת שחלוקת כל 150 אלף המחשבים שנרכשו לתלמידים תושלם עד סוף ינואר. זאת, בניגוד ללוח הזמנים הקודם שלפיו התכוון המשרד לחלק רק 75 אלף מחשבים עד ינואר ועוד 75 אלף עד סוף שנת הלימודים.

 

 

מנהל חטיבת הטמעת טכנולוגיות במשרד החינוך במשרד החינוך קובי רפאלי אמר: "השבוע חולקו 20 אלף מחשבים והכוונה לסיים את החלוקה של 150 אלף מחשבים תוך שמונה שבועות, למעט היבטים כמו סגר בלתי צפוי שעלול לשבש את החלוקה. אנחנו מנסים לדחוס כמה שניתן אמצעי קצה ומודמים ייתכן שיהיו לנו אילוצים, אך זו השאיפה".

 

יו"ר הועדה עפר שלח מיש עתיד היה די המום מהבשורה וציין "לפני שבוע-שבוע וחצי עופר רימון (סמנכ"ל הטכנולוגיה היוצא של משרד החינוך. ש"א) חזר על המספרים שאנחנו מכירים, ועכשיו זה לוח זמנים אחר. איך לו"ז של כמעט שנה נדחס לחודשיים? מה חולל את השינוי?" האמת היא שהכוונה להשלים את החלוקה גם לא הופיעה בתגובת משרד החינוך לדו"ח מבקר המדינה שהופצה רק שלשום.

למידה מרחוק למידה מרחוק צילום: אבי מועלם

 

 

קובי רפאלי השיב לדברים: "עופר רימון עושה את כל המאמצים בהובלת המנכ"ל והשר כדי להלחיץ את הספקים לעמוד בלוחות הזמנים. אלו מאמצים ופעילות שנעשו מול הספקים. היו דברים שהקשו עלינו בתחילת הדרך, של מעמסה גדולה של הזמנות בעולם, תקציב שהיה צריך להגיע ולא הגיע ותהליכי רכש שיכלו להימשך תקופה יותר ארוכה. אנחנו מנסים לצמצם את לוחות הזמנים וזה נס שאנשים עושים מאמצים עילאיים למצוא פתרונות לבעיות שצצות. אנחנו נערכים לחלוקה של כשמונה שבועות".

 

סמנכ"ל תקשוב טכנולוגיה ומערכות מידע במשרד החינוך עופר רימון, שעומד לעזוב את תפקידו, אמר ש"אם ניקח 150 אלף מחשבים ו-74 אלף טלפונים לחרדים, נוכל לתת מענה ל-300 אלף תלמידים. אנחנו בונים ספריות השאלה בבתי ספר, זה מבטיח שרידות של המחשבים כי יש מעקב אחריהם. אנחנו רק נותנים את הכלים. אני מאמין שנגיע להיות אחת מחמשת המדינות המובילות בעולם בתחום הלמידה הדיגיטלית. מה שקורה בקדנציה הזו זו רעידת אדמה".

x