$
בארץ

גפני מאיים: אם לא יוסדרו הטבות המס ליישובים - אאריך את הוראת השעה בעצמי

יו"ר ועדת הכספים הודיע לשרי האוצר והמשפטים כי אם לא יקדמו במהרה את הארכת תוקף הרחבת הטבות המס לישובים, שאמורה היתה להצטמצם עם הסדרת הנושא בחקיקה, הוא יביא להארכת הוראת השעה בעצמו באמצעות הוספה שלה להצעת חוק אחרת - למרות שהתחייב בעבר שלא לעשות זאת

עמרי מילמן 14:5726.10.20

יו"ר ועדת הכספים, משה גפני, הודיע לנציגי הממשלה כי אם לא יקדמו במהרה את הארכת תוקף הרחבת הטבות המס לישובים, שאמורה היתה להצטמצם עם הסדרת הנושא בחקיקה, הוא יביא להארכת הוראת השעה בעצמו - למרות שהתחייב בעבר שלא לעשות זאת.

 

הטבות המס לישובים, שהוסדרו בחקיקה ב-2015, הוכפפו לקריטריונים אחידים (מדד סוציו אקונומי, פריפריאליות וקרבה לגדר), אחרי שנים של הפקרות ושיקולים פוליטיים. אותם קריטריונים הכניסו ישובים רבים לטווח הזכאות הנכספת להטבות, אולם בחלק מהמקרים הביאו לכך שההטבות יצומצמו בהשוואה למצב לפני כן. בין הישובים שנפגעו, והישוב הבולט ביותר בשיח בנושא בכנסת, הוא העיר עכו - בעיקר בעקבות דרישות של חברי הכנסת מהליכוד להשוות את ההטבות שתושביה מקבלים לאלו שניתנים לתושבי נהריה. בעוד שבנהריה הטבת המס היא של 12% מהשכר עד לתקרת שכר של 204 אלף שקל בשנה, בעכו היא עד 9% ועם תקרת שכר של עד 156 אלף שקל בשנה.

 

יו"ר ועדת הכספים משה גפני יו"ר ועדת הכספים משה גפני צילומים: אלכס קולומויסקי

 

במהלך הדיון אמרה נציגת משרד המשפטים כי הסוגיה הגיעה לשולחן היועץ המשפטי לממשלה, אולם הוחלט שלא לבחון אותה עד שיגבשו השרים מדיניות על פיה ידרשו לפעול. למעשה קיימת סוגיה משפטית מורכבת, שכן מאז 2015 מוארכות שוב ושוב הוראות השעה המאריכות את הטבות המס באופן זמני כדי לאפשר לתושבים באותם ישובים "להסתגל" למצב החדש, ו-5 שנים אחרי קשה להצדיק את הצורך בהארכה. הצעת חוק פרטית שהוגשה על ידי חברת הכנסת מהליכוד מיכל שיר, קובעת קריטריון נוסף לפיו ישובים מעורבים עם יותר מ-50% יקבלו הטבות נוספות. אלא שלקריטריון הזה, כפי שקבעו כבר נציגי משרד המשפטים ורשות המסים, אין שום הגיון מאחוריו שמצדיק את מתן התוספות ובכך למעשה עשוי להצדיק עתירה חוזרת לבג"ץ על רקע האפליה שבהטבות המס.

 

במהלך הדיון דרש גפני תשובה ממשרד המשפטים תוך שלושה ימים ואמר כי "המציאות היא שאנחנו רוצים להאריך את הוראת השעה, אמרנו שלא נעשה את זה, אבל אתם לא יכולים להתחמק מלתת לנו תשובה, האם ניתן להאריך את הוראת השעה מבחינה משפטית? נדרוש מהשרים לתת לנו תשובה על הוראת השעה. צריך לעשות את זה, אחנחנו יודעים שיש קושי, נדבר עם שר האוצר ושר המשפטים, אני מבקש ממך תשובה. אנחנו מבקשים גם תשובה לעניין עכו".

 

לאחר שעודכן גפני כי שר האוצר ישראל כץ ושר המשפטים אבי ניסנקורן אמורים להיפגש ולדון היום בנושא הזהיר כי "אם לא נקבל עד סוף השבוע תשובות לעניין מצד היועמ"ש, נוסיף את זה באחד החוקים שיהיו כאן" כוונתו של גפני היא כי סעיף המאריך את אותה הוראת שעה יוסף ללא דיון מקדים להצעת חוק אחרת שהממשלה רוצה לקדם, וכך תאשר אותה הוועדה למרות התנגדות גורמי המקצוע השונים.

 

למעשה גפני עצמו התחייב בעבר כי לא יאריך שוב את הוראות השעה לאחר שעשה זאת כבר מספר פעמים, ולכן ציין כי יבקש מאחד מחברי הכנסת האחרים לבקש להוסיף את הסעיף, שצפויה להיות לו תמיכה גורפת בוועדת הכספים. הדיון היום התקיים במסגרת דיון מהיר לבקשת חברי הכנסת אופיר סופר, הילה שי ואזן, ניר ברקת וחמד עמאר.

x