$
בארץ

הלפרין: "אם יתברר שנובל אנרג'י ניצלה את מעמדה לרעה מול חברת החשמל, נטפל בזה"

כך ציינה היום הממונה על רשות התחרות עו"ד מיכל הלפרין, במסגרת דיון בוועדת הכלכלה שעסק בשאלה האם נובל אנרג'י שנרכשה ע"י שברון אכן סרבה לספק גז לחברת החשמל תחת תנאי חוזה חדש. בהתייחסה לחוזה החדש אמרה הלפרין: "היה חשוב לנו שהגז מתמר ימשיך לזרום. התחרות שם זה משהו שעד לפני 5 שנים לא חשבנו שיקרה"

ליאור גוטמן 14:5326.10.20

"האירוע לבחינת אספקת הגז לחברת החשמל לא הסתיים, והוא מטופל ברמה היומי. אני רוצה להרגיע את הנוכחים, ואם יתברר שנובל אנרג'י ניצלה את מעמדה לרעה או ביצעה סרוב בלתי סביר לספק גז לחברת החשמל, אנחנו נטפל בזה" - כך הבטיחה הבוקר (ב) הממונה על התחרות עו"ד מיכל הלפרין.

 

הדברים נאמרו במסגרת דיון שנערך בוועדת הכלכלה בראשות ח"כ יעקב מרגי, במסגרתו ניסו הנוכחים לברר האם נובל אנרג'י, שנרכשה על ידי שברון, אכן סרבה לספק גז לחברת החשמל תחת תנאי חוזה חדש.

 

 

במהלך הדיון הסבירה הלפרין שתנאי השוק השתנו. "עד שלא היה מאגר לוויתן, השותפים במאגר תמר חיו בהרמוניה ולא התחרו אחד בשני, והם גבו מחברת החשמל מחיר גז גבוה (6.35 דולר ליחידת חום - ל"ג). כשמאגר לוויתן התחבר לחוף בסוף 2019 המחיר כבר ירד לכ-4.79 דולר, ונרשמה השפעה חיובית על תעריף החשמל של הצרכנים", סיפרה הלפרין.

 

הממונה על התחרות מיכל הלפרין הממונה על התחרות מיכל הלפרין צילום: דנה קופל

 

 

בהתייחסה לחוזה החדש - במסגרתו רק 53% מבעלי המאגר מכרו לחברת החשמל, כאשר דלק ונובל לא מכירות בחוזה החדש - אמרה ש"המחיר מגלם הנחה שמגלמת אפשרות להוזלת מחיר החשמל. מדובר בהסכם דרמטי כיוון שפעם ראשונה ששותפות תמר התפצלה לכדי מכירה חלקית - כל שחקן לפי האחזקות שלו. זוהי פעם ראשונה שנוצרת תחרות בינה לבין עצמם וזה הסכם רצוי מבחינתנו, למרות שההסכם הצית שלל ויכוחים", ואמרה שהיא מצפה שההצדדים יגיעו להסכמות עד סוף השנה.

 

בהתייחסה לחוזה החדש חידדה ש"היה חשוב לנו שהגז מתמר ימשיך לזרום. התחרות שם זה משהו שעד לפני 5 שנים לא חשבנו שיקרה", וזת מבלי לענות על השאלה שהופנתה אליה מלובי 99, האם אפשר לומר שמישהו כאן הפר את מתווה הגז.

 

גז טבעי מקידוח תמר גז טבעי מקידוח תמר צילום: אלבטרוס

 

 

יו"ר חברת החשמל יפתח רון טל סיפר שהסכם הגז הישן של חברת החשמל מ-2012 התברר בדיעבד כיקר מדי. "אני גאה בו ובזמנו כשלא היה גז מצרי ואנחנו שרפנו סולר זה היה בבחינת הצלת נפשות. אני מזכיר שלמשק לא היה גז והמדינה שילמה על זה כ-16 מיליארד שקל".

 

רון טל התייחס למשבר הנוכחי ואמר ש"אנו סבורים שמשפטית אנחנו צודקים בדרישה שלנו לקבל את הגז הזול במסגרת החוזה החדש. אנחנו ספק שירות חיוני במשבר קורונה. פנינו להלפרין ואנחנו חושבים שהיא צריכה לקבל החלטה וכמה שהיא תקבל מהר כך נתקדם. ולכן מבחינתי יש שתי אפשרויות - או שדלק ונובל יתרצו, או שתהיה מכירה בנפרד. אחרת נגיע לביהמ"ש".

 

שברון, עם הודעה ראשונה של נציגה בישראל מטעם קריס קלווינסקי, הבהירה שהם נלהבים להגיע לישראל. "שברון מחויבת לחוזים ולהתחייבויות. זה נכון שיש סכסוך בין החברים שם. הסכסוך מתייחס לחוזה שנחתם על ידי חלק מהחברים במאגר, ולתפיסתנו הוא מתנגש עם שני חוזים שלנו - חוזה תמר הישן וחוזה לוויתן החדש. הוא לא יוכל להתקיים בהתראה של 19 דקות, שזהו זמן ההודעה שקיבלנו", אמר. נציג דלק נדב פרי אמר שדלק ויתרה על זכות הווטו שלה, והיא חותרת להשגת הסכם שיווק מפוצל. פרי הסביר שבשנה הבאה הם אמורים לצאת ממאגר תמר בכל מקרה, מכוח מתווה הגז.

 

מרגי סיכם באומרו ש"אנחנו מברכים כשהגיעה שברון בירכנו לא נתערב בוויכוחים כלכליים מסחריים. אנחנו כאזרחים שמחים על כל עסקה טובה וזולה", אבל באותה נשימה אמר שהכנסת תתערב ותשנה את מתווה הגז וההתניות שלו אם יתברר שהציבור מפסיד.
x