$
בארץ

157 אלף מיליונרים, 10 מיליארדרים: הקורונה לא פגעה בעשירי ישראל

מדו"ח העושר הבינלאומי של קרדיט סוויס עולה כי מספר המיליונרים בישראל ירד ב-0.1% בלבד השנה, והעושר הממוצע של כל מיליונר נותר ללא שינוי - 3.3 מיליון דולר

עירית אבישר 13:3125.10.20

יש הרבה נפגעים ממשבר הקורונה, אבל כנראה שבעבור המיליונרים הישראלים המשבר הנוכחי הוא 'מכה קלה בכנף'. קרדיט סוויס מפרסמת היום (א') את דו"ח העושר הבינלאומי, הבודק את מצבם של המיליונרים ברחבי העולם ומתייחס גם לישראל; מהדו"ח עולה שמספר המיליונרים בישראל ירד בשנה האחרונה ב-154 בלבד, ל-157.3 אלף איש, קרי ירידה של 0.1% בלבד.

 

 

 צילום: שאטרסטוק

 

עוד עולה מהדו"ח, כי שווי העושר הממוצע של כל אחד מן המיליונרים הישראליים עומד על 3.33 מיליון דולר (נטו בניכוי החובות), וזאת בדומה לשווי הנכסים של המיליונרים בסוף השנה שעברה. היציבות הזו נובעת ככל הנראה מכך שרבים משוקי העולם (ובעיקר השוק האמריקאי) תיקנו את המפולת שנרשמה עם פרוץ המשבר.

 

ישראל ממשיכה לבלוט עם כמות מיליונרים גבוהה ביחס לגודלה, והיא מדורגת במקום ה-30 במספר המיליונרים, זאת בעוד מבחינת גודל אוכלוסיה ישראל מדורגת באזור המקום ה-100 בעולם. הנתונים החזקים לגבי ישראל נובעים ממספר סיבות, בהן התפתחות תחום ההייטק וריבוי האקזיטים, שייצרו לא מעט מיליונרים לאורך השנים. מה שעוד תורם לנתונים החזקים הוא השקל, שמפגין עוצמה ומחזק ריאלית את שווי ההון המוחזק בשקלים.

 

עוד עולה מהמחקר של קרדיט סוויס כי בישראל ישנם עשרה מיליארדרים, שעושרו של כל אחד מהם עולה על מיליארד דולר - מספר שמציב אותה במקום ה-18 בכמות המיליארדרים בעולם. בניגוד למיליונרים, מצבם של המיליארדרים דווקא הורע במהלך המשבר, ככל הנראה משום שחלקם חשופים יותר לעסקים שנפגעו. לפי הדו"ח, העושר הכולל של עשרת המיליארדים הישראליים מאז תחילת מגיפת הקורונה ירד ב-26%, לעומת ירידה ממוצעת של 15.2% שנרשמה בעושרם הכולל של אלף המיליארדים הפועלים בעולם.

 

הילה גולדנברג, מנכל"ית קרדיט סוויס ישראל, מסרה בעקבות הדו"ח: "הזינוק במניות הוא הסיבה העיקרית לכך שמדינות רבות רשמו עליות חריגות בעושר במשקי הבית במהלך 2019. ארצות הברית לא רק המשיכה את הגידול הבלתי פוסק של העושר הכולל בכל שנה מאז 2008, אלא רשמה רווח של 42,090 דולר לאדם בוגר, הרבה מעל הרווח בכל שנה קודמת".
x