$
בארץ

מחאת מוצ"ש: שבעה מפגינים נעצרו בירושלים, שישה חשודים נעצרו בת"א

הפגנת האלפים בכיכר פריז בירושלים התפצלה לעוד צעדות מחאה. יוסי פרומן הפגין עם שני ילדיו הקטנים: "מי שהולך עם האמת הוא המיעוט, אבל אם הולכים על זה חזק - בסוף זה יעבוד". בגוש דן נעצרו שישה, בהם שליח וולט בן 18 החשוד שניסה לדרוס מפגינים. המשטרה: "רואים זאת בחומרה"

ynet 23:0424.10.20

גם הערב (שבת) יצאו אלפי מפגינים לצמתים ולגשרים ברחבי הארץ כדי למחות על התנהלות הממשלה, ובייחוד נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. אנשי תנועות המחאה צעדו מכמה מוקדים בירושלים והגיעו להפגין סמוך למעון רה"מ ברחוב בלפור, בנוכחות אלפים.

 

מאות מפגינים יצאו אמש (שבת) מאזור מעון ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים לכיוון כיכר צה"ל ולאחר מכן שבו על עקבותיהם לאזור המחאה. כבישים נחסמו במהלך המרדף אחריהם - ולאחר מכן נפתחו. כמה מפגינים נעצרו בעימותים עם שוטרים שהחרימו אמצעי רעש - והמשטרה כרזה למוחים לפזר את כיכר פריז.

 

בגוש דן עצרה המשטרה שישה חשודים שניסו לפגוע במוחים, בהם שליח וולט בן 18 שרכב על אופניים חשמליים. המשטרה מסרה כי היא "רואה בחומרה אלימות והפרת סדר מכל סוג, במיוחד כאלו שנועדו לפגוע בחופש ההפגנה".

 

במשטרה הגיבו על הצעדה והמעצרים בירושלים, ואמרו כי "כמה מאות מפגינים קיימו תהלוכה ברחובות העיר, ללא כל תיאום עם המשטרה. עם חזרתם למתחם המחאה, חלקם התעמתו עם השוטרים והפילו את גידור האבטחה שהוצב במקום. שבעה חשודים נעצרו בחשד לעבירות הפרת הסדר הציבורי ותקיפת שוטרים".

 

מפגינים בכיכר רבין, הערב מפגינים בכיכר רבין, הערב צילום: מוטי קמחי

 

 

 

מפגינים בירושלים, הערב מפגינים בירושלים, הערב צילום: יואב דודקביץ'

 

 

מפגינים בירושלים מפגינים בירושלים צילום: יואב דודקביץ'

 

מפגינים בכיכר רבין, הערב מפגינים בכיכר רבין, הערב צילום: מוטי קמחי

 

יוסי פרומן הגיע להפגין בירושלים יחד עם ילדיו כרם בת התשע ונטע בן השש, כשהם נושאים שלטים "דרושה מנהיגה אמיצה". פרומן מפגין בבלפור מזה שבועות ארוכים, אך לדבריו אינו מתייאש: "תמיד בהיסטוריה, מי שהולך עם האמת הוא המיעוט, אבל אם הולכים על זה חזק - בסוף זה יעבוד".

 

בהפגנה הערב בירושלים ניכר כי מספר המפגינים גדל ביחס לשבוע שעבר, הייתה פחות "אווירת פסטיבל", פחות מיצגים ומדיטציה באמצע כיכר פריז. אלו התחלפו במפגינים מצוידים בדגלים, בתופים ובזמבורות שקראו סיסמאות נגד הממשלה ובעיקר נגד העומד בראשה.

 

חגית רוסו, תושבת משמר השרון, הגיעה להפגנה בירושלים יחד עם שני ילדיה - בר בן ה-10 ותום בת ה-13. רוסו לא מגדירה את עצמי אדם פוליטי, אך בחודשים האחרונים היא נוהגת להפגין: "אני לא רואה אופציה אחרת".

 

היא הוסיפה: "הקורונה חשפה את חוסר התפקוד של הממשלה. להגיד שזה רק ביבי זה נחמד, אבל מישהו איפשר לו ולשחיתות לגדול". היא סיפרה כי בדרך להפגנה נזרקה לעברם שקית מים מאחד הבניינים: "הייתי בהלם, זרקו עליי שקית מים רק בגלל הדעה שלי".

 

בהפגנה שנערכה מוקדם יותר בכיכר רבין בתל אביב קרא אלוף במיל' עמוס גלעד, לשעבר ראש האגף הביטחוני-מדיני במשרד הביטחון, לחקור את פרשת הצוללות באמצעות ועדת חקירה ממלכתית: "מי יכול לחזות מהפכים במזרח התיכון? נדרשת חקירה ממצה כדי שפרשת הצוללות לא תחזור. ראש הממשלה שוב קיבל החלטה, שהוא מכחיש. אני מעריך שלא נכון לתת לאיחוד האמירויות להצטייד ב-F-35. אבו דאבי היא לא סכנה, אבל מחר מדינות אחרות יקבלו את המטוסים ויתהפכו עלינו. אסור לעשות דבר כזה". הוא הוסיף: "יש צורך בהקמת ועדת חקירה ממלכתית".

 

המוזיקאי אביב גפן נשא גם הוא דברים בהפגנה בכיכר רבין: "הייתי אז באותו רצח נורא של יצחק רבין לפני חצי יובל. החלטתי לכתוב לו מכתב ולספר מה קרה מאז. אני רוצה להגיד לך, יצחק, סליחה. סליחה שהיינו נאיבים, האמנו שהקרבת עצמך למען ילדינו ואיחוד העם. נכשלנו. סליחה שלא הצלחנו. האנדרטה האמיתית היא לא המדרגות, אלא עם ישראל. הפכנו לאנדרטה אילמת על-ידי שלטון מושחת".

  

"הקורונה הציפה את הריקבון, הבריונות, חוסר המוכנות והזלזול באזרחי מדינת ישראל", הוסיף גפן. "רבים מחבריי איבדו את פרנסתם ביום אחד. מעל מיליון מובטלים, מאות אלפי עצמאים מיואשים ורעבים, אנשים טובים וחרוצים שהאמינו בישראל הפכו ביום אחד לקבצנים שדורשים כסף בצורה משפילה. כסף ששייך לנו. הכסף הוא של העם, לא שלך, מר נתניהו".

 

שמואל יצחק, תושב נתניה שהגיע למחות בתל אביב, אמר: "חייבים לעשות כאן שינוי. מה שקורה במדינה זה פשוט כואב. אי אפשר להכיל את הדברים האלו. אי אפשר לדמיין איך הדברים הללו יפגעו בדור הבא. צריך לדאוג שהאנרכיסט מבלפור יפנה את מקומו". דנה, תושבת רמת גן, הגיעה גם היא למחות בכיכר רבין: "אני מיואשת. התחושה היא שאין עתיד. לא מתקבלות החלטות לטובת המדינה. אני תושבת חוזרת אחרי הרבה שנים בארה"ב ומדהים איך הדיכאון והייאוש משתלטים עלינו מהר מאוד פה".

 

כאמור, המשטרה עצרה שישה חשודים ועיכבה לחקירה חשוד נוסף באירועי אלימות כלפי מפגינים בגוש דן. בין היתר נעצר שליח וולט בן 18 בחשד שניסה לדרוס מפגינים כשהוא רכוב על אופניים חשמליים. צעיר נוסף בן 18 נעצר בכיכר רבין כשניסה להתפרץ לבמה ולהפריע לסדר הציבורי.

 

 

מפגינים בתל אביב מפגינים בתל אביב צילום: מוטי קמחי

 

 

 

מפגינים בבלפור מפגינים בבלפור צילום: יואב דודקביץ'

 

שליח נוסף עלה עם קטנוע על המדרכה ברחוב דיזנגוף בעיר ועוכב לחקירה. שלושה נוספים נעצרו בגין חשד לאיומים על מפגינים. בכיכר רבין טענו מפגינים כי נהג שעבר שלף לעברם שוקר חשמלי ונסע מהמקום. אחת מהן פגעה בילד בן 12. בצומת הרחובות בן-גוריון וירושלים ברמת גן הותקף מפגין שעמד עם דגל שחור.

 

"עמדתי וקראתי במגפון ופתאום קיבלתי דחיפה ומכה חזקה מאחורה בכתף. הסתובבתי וראיתי אותו", סיפר דרור. באותו המקום הותקף בשבוע שעבר מפגין באמצעות גז פלפל. גם בצומת הפיל שבצפון תל אביב נזרקו ביצים לעבר מפגינים מרכב חולף. גם ברחוב זמנהוף בעיר נזרקו ממרפסת ביצים לעבר מפגינים.

 

גם בהפגנה במרכז חורב בכרמל נרשם אירוע אלים. אחת המוחות טענה שהותקפה במקל של דגל. "הפגנתי על המדרכה, ובנתיב הסמוך עבר רכב עם בחורים צעירים", שחזרה. "הנוסע שליד ההגה אחז במוט עץ באורך של כשני מטרים עליו התנוסס דגל של הליכוד". היא סיפרה כי הרכב האט, והצעיר הכה אותה באמצעות המוט. "לא נחבלתי, אך האירוע גרם לי לזעזוע. ניסיתי להתלונן, אך השוטרים אמרו שהם אמונים על הסדר – ושעליי להתלונן במשטרה".  

 

מפגין בתל אביב מפגין בתל אביב צילום: מוטי קמחי

 

מפגינים ביטבתה מפגינים ביטבתה צילום: הדגלים השחורים

 

מפגינים בנוף ים מפגינים בנוף ים צילום: הדגלים השחורים

 

 

מפגינים ליד קיבוץ עינת מפגינים ליד קיבוץ עינת צילום: הדגלים השחורים

 

 

מפגינים בנס ציונה מפגינים בנס ציונה צילום: הדגלים השחורים

 

 

מפגינים בשדה יעקב מפגינים בשדה יעקב צילום: הדגלים השחורים

 

 

 

 

 

 

 

x